در نشست خبری؛

کنعانی: جزییات اقدامات در فردو و نطنز را سازمان انرژی اتمی اطلاع رسانی می کند

کنعانی در نشست خبری گفت: جزییات اقدام به عمل ایران در نطنز و فردو چه بوده است را سازمان انرژی اتمی متناسب با شرایط و نیاز اطلاع رسانی خواهد کرد.

کنعانی: جزییات اقدامات در فردو و نطنز را سازمان انرژی اتمی اطلاع رسانی می کند

اقتصادآنلاین _ پرستو بهرامی راد؛ ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه در نشست هفتگی با حضور خبرنگاران شرکت کرد.

او در مورد اقدامات سازمان انرژی اتمی در نطنز و فردو در واکنش به قطعنامه شورای حکام گفت: موضع وزارت خارجه در ارتباط با این تحول دیشب منتشر و رسما اعلام شد. اقدام ایران در واکنش به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بود. قطعنامه‌ای که متاسفانه با اقدام سیاسی دولت آمریکا و سه کشور اروپایی در رویکردی سیاسی تصویب شد و عملا با فشار سیاسی بر شورای حکام تحمیل کردند. جزییات اقدام به عمل آمده از سوی ایران چه بوده است را سازمان انرژی اتمی متناسب با شرایط و نیاز اطلاع رسانی خواهد کرد و من در جایگاهی نیستم که راجع به جزییات صحبت کنم.

کنعانی در ادامه توضیح داد: آژانس در جریان قرار گرفته بود و اقدام به عمل آمده با حضور بازرسان آژانس صورت گرفت. صدور قطعنامه با انگیزه‌های سیاسی در حالی صورت گرفت که ایران شفاف ترین برنامه صلح آمیز هسته‌ای را در مقایسه با میزان تاسیسات تحت نظارت آژانس در جهان دارد و بیشترین بازرسی‌های از فعالیت‌های هسته ای ایران صورت گرفته است. انتظار این بود که از اقدامات سیاسی پرهیز شود. همکاری‌های خوب ایران با آژانس که به ویژه گفت‌وگوهای هیأت ایرانی با مدیرکل آژانس که وارد روند جدیدی شده بود ادامه یابد. اقدام چهار کشور غربی نشان داد که همچنان مایلند با رویکردهای سیاسی فعالیت‌های فنی ایران و آژانس را دچار خلل کنند و  ایران واکنش لازم را نشان داد. 

سخنگو بیان کرد: مبنای ایران در ارتباط با آژانس تعهد در مقابل حقوق است. اگر ایران در ارتباط با آژانس تکالیفی دارد، حتماً حقوقی هم دارد. حقوق ایران باید رعایت شود. ایران هم به تکالیف خود پایبند است و اثبات کرد که به روند همکاری و تعامل و انجام تکالیفش پایبند است و در همین چارچوب فعالیت‌ها و اقداماتش را ادامه خواهد داد.

کنعانی در مورد قطعنامه حقوق بشری علیه ایران گفت: نگاه ایران این است که سیاسی کردن موضوع حقوق بشر به هیچ عنوان سازنده نیست. کشورهایی در این ارتباط در حال پیشگامی هستند که سوابق حقوق بشری آنها تیره و تار است. کشورهایی هم در شورای حقوق بشر سازمان ملل حضود دارند و هم عضو دائم شورای امنیت هستند که در طول تاریخ جنایات گسترده‌ای علیه بشریت انجام دادند و جان هزاران انسان را قربانی امیال سیاسی خود کردند. بنابراین این اقدامات ازسوی کشورهایی با اینگونه سوابق نشان دهنده استفاده ابزاری از مقوله حقوق بشر است. این اقدامات به جایی نخواهد رسید و دیدگاه ما روشن است معتقدیم ادعاهای حقوق بشری علیه کشورهای مستقل و استفاده از آنها برای پیشبرد اهداف سیاسی مخل روند ارتقای موضوع حقوق بشر به عنوان موضوع دارای جایگاه رفیع در جامعه جهانی است. تأکید می‌کنیم کشورهایی که به مقوله حقوق بشر اهمیت می‌دهند در مقابل این رویکردهای غیرسازنده باید بیاستند. دولت آلمان در طول تاریخ سوابق تاریکی در زمینه حقوق بشر دارد و حق انجام اقدامات اینگونه علیه کشورهای مستقل از جمله ایران را ندارند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی معتقد هستند قطعنامه شورای حکام مقدمه ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت و فعال شدن مکانیسم ماشه است، گفت:  مایل به پیش بینی در خصوص اقدامات بعدی نیستم، اما موضوع مهم این است که جمهوری اسلامی ایران در مقابل تعامل سازنده، اقدام سازنده خواهد داشت و در مقابل هرگونه اقدام غیرسازنده احتمالی واکنش موثر و جدی خواهیم داشت.

کنعانی در پاسخ به سوالی درباره سفر رافائل گروسی، مدیرکل آژانس به تهران تصریح کرد: بعد از سفر هیئت ایران به وین و مذاکرات خوب با آژانس توافق‌هایی انجام شده بود برای ادامه همکاری‌های خوب و سازنده دو طرف برای رفع اختلاف نظرها و کمک به حل و فصل موضوعات باقیمانده که موضوع سفر هیأت آژانس به تهران جزو همین موضوعاتی بود که در چارچوب توافق وجود داشت. با توجه به قطعنامه سیاسی صادر شده در شورای حکام علیه ایران، اقدامات بعدی با توجه به شرایط جدید صورت می‌گیرد و لازم است موضوعات یک ارزیابی مجددی شود و در این ارتباط سازمان انرژی اتمی بررسی و اقدامات لازم را انجام می‌دهند.

سخنگو در پاسخ به سوالی درباره اقدامات گروهک‌های تروریستی در خاک اقلیم کردستان عراق علیه ایران اظهار کرد: انتظار ایران این است که از خاک عراق هیچگونه تهدیدی متوجه امنیت ایران نشود. این انتظار را داریم که دولت عراق و مقامات دولت محلی اقلیم به مسئولیت‌های بین‌المللی خود عمل کرده و هم به تعهداتی که در چارچوب مذاکرات دوجانبه با مقامات ایران دادند، عمل کنند. این اتفاق به رغم قول‌های مکرری که از مقامات دولت عراق و اقلیم دریافت کردیم، رخ نداد و ایران مبتنی بر حقوق قانونی خود برای حفاظت از امنیت مرزها و سرزمین و شهروندان برای تامین امنیت و دفع تهدید اقدام می‌کند. در یک ماه گذشته شاهد برگزاری دو جلسه در تهران و بغداد بین مسئولان عالی امنیتی دو کشور بودیم و در این دو جلسه مشخصاً انتظارات و توقعات ایران به وضوح بیان و تأکید شد که نباید اقلیم کردستان عراق محل صدور تسلیحات و تجهیزات برای داخل ایران باشد. اما تا الان این انتظاراتی که ایران داشت برآورده نشد. ایران حتما معتقد به احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی عراق است و این موضوع برای ما بسیار مهم است. در عین حال گروه‌های تجزیه طلب و تروریستی که در داخل خاک عراق هستند قبل از آنکه امنیت ایران و مرزبانان و شهروندان ایران را نقض کنند با این اقدامات تروریستی حاکمیت عراق را نقض کردند. ایران از بسط حاکمیت دولت عراق در طول نوار مرزی با عراق استقبال می‌کند و امیدواریم با این اقدام دولت عراق از ادامه اقدامات گروه‌های تجزیه طلب مسلح علیه امنیت ملی ایران پیشگیری کند.

سخنگوی در پاسخ به سؤالی درباره انتخابات میان دوره‌ای کنگره در آمریکا اظهار داشت:‌ ما دوران مختلفی را از سلطه دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در مراکز سلطه آمریکا مشاهده کردیم و در طول سالیان متمادی از سیاست خصمانه آمریکا علیه ایران چیزی کم نشده است. به تغییر و تحولات داخلی در آمریکا توجهی نمی‌کنیم. انتظار ایران این است که دولت آمریکا از اقدامات خصمانه و غیرقانونی علیه ایران دست بردارد و اجازه دهد روند مناسبات بین‌المللی در مدار صحیح و درست خود حرکت کند. ایران پایبند به مسیر مذاکره است و میز مذاکره را ترک نکرده و تا الان مسئولانه عمل کرده و امیدواریم طرف‌های مقابل در همین چارچوب و مسئولانه عمل کنند.

کنعانی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره سفر وزیر خارجه عمان و بحث‌ آزاد شدن پول‌های بلوکه شده ایران نیز توضیح داد:‌ رابطه ما با عمان بسیار نزدیک، دوستانه و سازنده است. گفت‌وگوهای اخیر در تهران متمرکز بر همین موضوعات بود. مناسبات اقتصادی و تجاری بین دو کشور روند رو به رشدی را در یک سال گذشته شاهد است. تقویت این مناسبات و تحکیم آن نیازمند مشورت‌های نزدیک دو کشور در حوزه بانکی و اقتصادی دارد. عمان تلاش‌های خیرخواهانه داشته و ایران همواره از تلاش‌های خوب و نیات صادقه این کشور در حوزه‌های مورد نظر تشکر و استقبال کرده است و در این جا از این تلاش‌ها تقدیر و تشکر می‌‌کنیم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره پروپاگاندا علی ایران توسط جمهوری آذربایجان گفت: اصل ما در روابط با همسایگان و به صورت مشخص جمهوری آذربایجان ارتقای مناسبات و توسعه همکاری‌ها مبتنی و از هرگونه تحول مثبت در مناسبات دوجانبه استقبال می‌کنیم. موضوعاتی حادث می‌شود که در خلاف روند توسعه مناسبات است. توصیه ما به مقامات آذربایجان این بوده که روی موضوعات مشترک تمرکز کنید و در خصوص موضوعات اختلافی و سوءتفاهم‌ها از پشت تریبون‌ها صحبت نکنید و رسانه‌ها را فرصتی برای تقویت دوستی‌ها و تحکیم برادری قرار دهیم. در بازه زمانی اخیر واکنش دیپلماتیک نشان داده و توجه مقامات آذربایجان را بر توجه به موضوعات مشترک جلب کردیم و اینکه از سوءتفاهمات پیشگیری کنیم. اخیرا پیام‌های مثبتی را در قالب گفتگوهای دوجانبه با مقامات آذربایجان دریافت کردیم.

ناصر کنعانی در مورد تحلیل اشتباه زمستان سرد اروپا در روند مذاکرات گفت: اینکه ایران روند مذاکرات را به موضوعی که اشاره کردید یعنی زمستان سرد اروپا گره زده بود و منتظر تحولی در این زمینه بوده گمانه زنی رسانه‌ای است و این موضوع را تایید نمی‌کنم. هیچ یک از مقامات وزارت خارجه در این باره هیچ اظهارنظری نداشت. من در خصوص اظهارنظرهای رسانه‌ای هیچ فردی اظهارنظر نمی‌کنم. ایران در عمل نشان داد پایبند به میز مذاکره برای دستیابی به توافق قوی، خوب و پایدار در سریع‌ترین زمان بود. چیزی تحت عنوان گره زدن روند مذاکرات به تحولات جنگ اوکراین و زمستان سرد اروپا تایید نمی‌کنیم. آنچه باعث عدم جمع بندی نهایی مذاکرات شد عدم وجود اراده سیاسی در طرف‌های مقابل و مخصوصا آمریکا بود. ایران معتقد است اگر طرف مقابل اراده داشته باشد در کمترین زمان ممکن دستیابی به توافق ممکن است.

سخنگو درباره گزارش واشنگتن پست در مورد ساخت کارخانه تولید پهپاد ایرانی در روسیه و اینکه قبل از جنگ اوکراین چه تعداد پهپاد فروخته شده، گفت: در موقعیتی نیستم که در این خصوص پاسخ بدهم. اینکه مقامات دولت آمریکا و رسانه‌های این کشور در ارتباط با جنگ اوکراین هر از چند گاهی موضوعاتی را به ایران منتسب می‌کنند ناشی از نگاه سیاسی آنها است. در ارتباط با موضع وزیر خارجه موضع حاوی مطلب جدیدی نبوده و بارها اعلام شده بود که همکاری‌های فناورانه ایران و همکاری‌های دفاعی ایران با روسیه همکاری‌هایی است که تاریخ آن به قبل از جنگ روسیه و اوکراین برمی‌گردد.

کنعانی درباره اظهارات مداخله جویانه دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس علیه ایران گفت: اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس را بی ارزش و فاقد ارزش پاسخگویی می‌‌دانم.

سخنگوی وزارت خارجه درباره برخی گزارش‌ها در خصوص وضعیت سلامت علی کریمی و اینکه وزارت خارجه نگران وضعیت او به عنوان شهروند ایرانی نیست؟ گفت: برای همه شهروندان ایرانی در هر جا هستند آرزوی سلامتی می‌کنم و همچنان ارتباط سازنده‌ای با وطن و شهروندان خود داشته باشند.

کنعانی بیان کرد: از حمله به کشتی متعلق به رژیم صهیونیستی اطلاعاتی ندارم که اظهارنظر کنم. 

وی در پاسخ به سؤالی درباره خبر منتشر شده مبنی بر قصد ایران برای عملیات زمینی در عراق گفت: امیدواریم دولت مرکزی عراق با گسترش حاکمیت خودش و استقرار نیروهای مرزبانی و نظامی خودش در طول مرزهای مشترک مانع فعالیت‌های گروه های تجزیه طلب و تروریستی علیه امنیت ایران و مرزهای مشترک شوند و ایران مجبور نباشد برای دفع تهدید از سوی این گروه‌ها به اقدامات بازدارنده دیگری دست زند. به وعده‌های دولت عراق امیدواریم و آرزو می‌کنیم دولت عراق در اجرای تعهدات موفق باشد.

سخنگوی درباره مذاکرات ایران و عربستان گفت: مذاکرات انجام شده به توافقاتی منجر شد که اگر این توافقات اجرایی شود می‌تواند زمینه ساز برداشتن گام‌های جدید برای ادامه مذاکرات در بخش‌های سیاسی دو کشور و برداشتن گام‌های جدید باشد. اقدامات کشورهایی که در آژانس علیه ایران رای داده و موضع گرفند تحت فشار آمریکا و اقدام سیاسی کشورها سازنده نبوده و این اقدام در خرداد ماه نیز سازنده نبوده است. 

باید ایران با آژانس در چارچوب موضوعات فنی و فارغ از فشارهای سیاسی مسائل خود را حل و فصل کنند.

کنعانی در ارزیابی از بازی امروز تیم ایران و انگلیس بیان کرد: امیدوار هستم ایران با میدان داری جوانان خوب سرافراز کشور بازی را با نتیجه خوب ببرد. بازیکنان ایران توانمند هستند و نشان دادند با رقبای قدرتمند خوب بازی می‌کنند. خوشبین هستم امروز شاهد یک نتیجه بسیار خوب و خوشحال کننده برای ملت ایران باشیم.

ارسال نظر