انتقاد امیرعبداللهیان به سکوت شورای امنیت در برابر حمله تروریستی شیراز

وزیر امور خارجه در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت به حادثه شیراز، گفت: عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورا نشان داد آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

انتقاد امیرعبداللهیان به سکوت شورای امنیت در برابر حمله تروریستی شیراز

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نامه‌ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورای امنیت انتقاد و اعلام کرد که عدم واکنش برخی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل به حادثه شیراز نشان داد که آنها هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند.

 عصر روز چهارشنبه چهارم آبان یک فرد مسلح با ورود به حرم مطهر شاهچراغ احمد بن موسی -علیهماالسلام- به سمت زائران شلیک کرد.‌در این عملیات تروریستی ۱۵ نفر شهید و ۳۰ نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده گرفت.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در نامه به گوترش با انتقاد از عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل به حادثه تروریستی شیراز خاطرنشان کرد: سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرت‌ها نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروه‌ها ادامه می‌دهند، بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین‌المللی محسوب می‌شوند.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این نامه که رونوشت آن به رئیس دوره‌ای شورای امنیت و همچنین رئیس مجمع عمومی سازمان ملل ارسال شده است، ضمن قدردانی از موضع‌گیری به موقع سخنگوی سازمان ملل و بیانیه دبیرکل در محکومیت حادثه تروریستی شیراز، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد عدم واکنش شورای امنیت سازمان ملل نسبت به این حادثه را تشریح کرد. 

متن نامه امیرعبداللهیان به آنتونیو گوترش به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

عالیجناب آنتونیو گوترش

دبیرکل ملل متحد  

همان طور که آگاه هستید تروریسم بار دیگر از ملت بزرگ ایران قربانی گرفت. پس از حملات تروریستی گذشته علیه شهروندان، دیپلمات‌ها و دانشمندان و مراکز هسته‌ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، این بار در یک حمله تروریستی شوم در ۴ آبان  ۱۴۰۱ به زائران حرم مقدس شاهچراغ در شیراز، ۱۵ تن از شهروندان بیگناه کشور من، شامل مرد، زن و کودک شهید و ۳۰ نفر نیز زخمی شدند.این حمله تروریستی که داعش رسماً مسئولیت آن را بر عهده گرفت، هم ارزش رشادت‌های سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی در مبارزه با این گروه و تضمین امنیت کشورهای منطقه در برابر خطر آنها را به اثبات رساند و هم ضرورت تداوم تلاش‌های موثر و مستمر منطقه‌ای و بین‌المللی برای ریشه کنی کامل آنها را مورد تأکید قرار می‌دهد و یادآوری می‌کند که حساسیت و هوشیاری جامعه بین‌المللی نسبت به تهدیدات تروریسم نباید کاهش یابد.

* انتظار می‌رفت شورای امنیت حادثه تروریستی شیراز را شدیداً محکوم می‌کرد

در این راستا، مایلم از موضع به موقع سخنگوی سازمان ملل و متعاقب آن، بیانیه جنابعالی در محکومیت اقدام تروریستی در شیراز صمیمانه تقدیر کنم. جمهوری اسلامی ایران این اقدام را گامی مهم و مثبت در اتخاذ رویکرد یکسان و بدون تبعیض سازمان ملل در مقابله با تروریسم قلمداد می‌کند.

اما همزمان، انتظار می‌رفت که شورای امنیت سازمان ملل به عنوان نهاد اصلی عهده دار حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، که مکرراً از تروریسم بین‌المللی به عنوان یکی از جدی‌ترین تهدیدات علیه صلح و امنیت جهان یاد کرده است، طبق قطعنامه‌های خود و همچنین رویه تثبیت شده این نهاد در مقابله با تروریسم، حادثه تروریستی شیراز را نیز شدیداً محکوم می‌کرد و خواستار محاکمه و مجازات عاملان آن می‌شد.

با این وجود، سکوت غیرقابل قبول شورای امنیت در برابر این حادثه نشان داد که برخی قدرت‌ها که از جمله عضو دائم شورای امنیت نیز هستند، هنوز تروریست‌ها را به خوب و بد تقسیم می‌کنند و نه تنها کماکان به استفاده ابزاری از این گروه‌ها ادامه می‌دهند، بلکه مانعی در برابر انجام وظایف موثر شورای امنیت در مقابله با تروریسم بین‌المللی محسوب می‌شوند.

البته، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای قربانی تروریسم و پیشگام مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه، قاطعانه مصمم به تداوم تلاش‌های خود در مبارزه با تروریسم و حمایت از امنیت ملل منطقه و ملت شریف ایران در برابر خطرات این گروه‌ها است.

موفقیت روزافزون جنابعالی در پیشبرد اهداف سازمان ملل را آرزومندم و فرصت را برای تجدید احترامات فائقه مغتنم می‌شمارم.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه 

 آمریکا که از ابتدای اغتشاشات اخیر در ایران با صدور بیانیه‌های مداخله جویانه و اعمال تحریم‌ها به حمایت از اغتشاشگران پرداخت، در مقابل این حمله تروریستی سکوت اختیار کرد.

روسیه و چین این اقدام تروریستی را محکوم کردند و دبیرکل سازمان ملل نیز در محکومیت این حمله تروریستی بیانیه‌ای صادر کرد. 

«امیرسعید ایروانی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک پیش از این در سخنرانی خود در نشست شورای امنیت این سازمان تحت عنوان حفظ صلح و امنیت بین‌المللی، با اشاره به حمله تروریستی در شاهچراغ تأکید کرد: این یک حمله وحشتناک تروریستی علیه شهروندان از جمله کودکان و زنان است. ایران یک‌بار دیگر تروریسم را در همه اشکال آن به عنوان یک تهدید واقعی و بزرگ علیه صلح و امنیت بین‌المللی می‌داند و انتظار می‌رود که شورای امنیت سازمان ملل این جنایت وحشتناک را به صورت صریح و قوی محکوم کند.

منبع: فارس
ارسال نظر