نشست شورای امنیت درباره اوکراین / واکنش نماینده ایران به اتهامات

نمایندگان کشورهای غربی در نشست شورای امنیت به اتهام‌زنی درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین پرداختند که با واکنش نماینده جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند.

نشست شورای امنیت درباره اوکراین / واکنش نماینده ایران به اتهامات

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، شورای امنیت سازمان ملل بامداد پنجشنبه جلسه‌ای را با موضوع جنگ اوکراین و به درخواست کشورهای غربی برای بررسی ادعاها درباره استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در حمله به این کشور برگزار کرد.

«لیزا کارتی» معاون نماینده آمریکا در سازمان ملل با تکرار اتهام‌زنی‌های بی‌اساس علیه تهران، در این نشست مدعی شد: «ایران برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه داده است».

به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره»، کارتی همچنین ادعا کرد: «روسیه سازمان ملل را تهدید می‌کند و به دنبال ایجاد مانع و اخلال در کار این سازمان است».

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز گفت: «از ایران می‌خواهیم هرگونه حمایت از جنگ روسیه علیه اوکراین را متوقف کند. روسیه با تهدید به قطع روابط با سازمان ملل، باج خواهی می‌کند».

«واسیلی نبزنیا» نماینده روسیه نیز در نشست شورای امنیت تصریح کرد: «دبیرکل سازمان ملل صلاحیتی برای تحقیق درباره استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین [در جنگ اوکراین] را ندارد».

سپس نوبت به «امیرسعید ایروانی» نماینده ایران در سازمان ملل رسید تا در واکنش به این اتهام‌زنی‌ها بگوید: «هیچی سلاحی برای استفاده در درگیری اوکراین، چه قبل و چه بعد از درگیری در اختیار طرفین قرار ندادیم».

طبق این گزارش، ایروانی توضیح داد: «تمام اتهامات بی‌اساس علیه کشورم را قاطعانه رد می‌کنم. ایران هیچگونه تجهیزات یا فناوری که بتواند به توسعه تسلیحات هسته‌ای کمک کند تولید نکرده است».

طی روزهای اخیر مقام‌های ارشد اروپایی و آمریکایی مدعی شدند که روسیه از پهپادهای انتحاری ایرانی برای حملات اخیر به کی‌یف و زیرساخت‌های انرژی اوکراین استفاده کرده است.

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اما در واکنش به این ادعاها گفت که موضوع خرید پهپاد از ایران به طور جعلی و ساختگی در رسانه‌های آمریکایی مطرح شده است.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز با رد ادعای مقامات غربی درباره خرید پهپاد از ایران، گفت در جریان عملیات نظامی در اوکراین از تسلیحات تماماً روسی با نام‌های روسی استفاده می‌کنند.

«کنستانتین ورونتسوف» معاون بخش منع اشاعه و کنترل تسلیحات در وزارت امور خارجه روسیه هم گفت، داستان‌هایی که درباره فروش ادعایی پهپادهای ایرانی به روسیه مطرح می‌شود، برای نابودی نهایی برنامه اقدام جامع مشترک (برجام) است.

منبع: فارس
ارسال نظر