تاریخ معرفی نخست وزیر جدید انگلستان اعلام شد

رئیس فراکسیون حزب محافظه‌کار (کمیته ۱۹۲۲) در پی استعفای لیز تراس از مقام نخست وزیری اعلام کرد که رهبر جدید حزب حاکم تا جمعه هفته آینده تعیین خواهد شد.

تاریخ معرفی نخست وزیر جدید انگلستان اعلام شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، "گراهام بردی" امروز پنجشنبه به خبرنگاران مقابل ساختمان پارلمان گفت: من با دبیر حزب آقای جیک بری صحبت کرده ام و او تأیید کرده که امکان رای گیری و پایان دادن به انتخابات درون حزبی، تا جمعه ۲۸ اکتبر وجود دارد. بنابراین ما باید بتوانیم پیش از ارائه متمم بودجه در ۳۱ اکتبر، یک رهبر جدید داشته باشیم.

بردی درباره چگونگی روند برگزاری انتخابات و چه کسانی برای تصدی مقام نخست وزیری اعلام آمادگی کرده‌اند، توضیح بیشتری نداد. وی فقط به این نکته بدیهی اشاره کرد که اگر دو نامزد برای شرکت در انتخابات وجود داشته باشد، رای گیری انجام می‌شود.

حزب حاکم محافظه‌کار درحالی سرگرم ترمیم بحران در داخل این حزب است که سایر احزاب سیاسی خواستار برگزاری انتخابات عمومی هستند. رهبران احزاب کارگر، لیبرال دمکرات و حزب ملی اسکاتلند با صدور بیانیه‌های جداگانه‌ای بر لزوم برکناری دولت محافظه‌کار تاکید کرده‌اند.

در سال ۲۰۱۰ حزب محافظه‌کار به رهبری دیوید کامرون موفق شد تا در انتخابات عمومی پیروز شود و سکان دولت را از حزب کارگر به رهبری گوردون براون بگیرد. این حزب طی ۱۲ سال گذشته ۴ نخست وزیر عوض کرده است.

«لیز تراس» که تنها ۴۵ روز پیش سکان دولت را به دست گرفت در پی افزایش فشارها برای کناره‌گیری از قدرت، استعفا کرد. تراس با ایراد سخنانی مقابل دفتر نخست وزیری اعتراف کرد زمانی سکان دولت را به دست گرفته که کشور با مشکلات اقتصادی بزرگی مواجه است.

وی عنوان کرد که با دستور کار اصلاح امور اقتصادی مسئولیت دولت را پذیرفت اما اکنون به این نتیجه رسیده که قادر به انجام این ماموریت نیست. تراس اعلام کرد که تا تعیین جانشین، نخست وزیر می‌ماند.

منبع: ایرنا
ارسال نظر