طی حکمی از سوی نخست وزیر؛

روسیه از توافق شورای اروپا خارج شد

نخست‌وزیر روسیه حکمی را به امضا رساند که مشارکت کشورش در شماری از توافق‌ها درون چارچوب شورای اروپا را به اتمام می‌رساند.

روسیه از توافق شورای اروپا خارج شد

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، براساس سندی که در وب‌سایت رسمی دولت روسیه منتشر شد، خروج روسیه از "گروه همکاری بین‌المللی شورای اروپا در حوزه مواد مخدر و اعتیار"، "توافق اولیه ۱۹۹۰ شورای اروپا" که "کمیسیون اروپایی دموکراسی از طریق قانون" را ایجاد کرد، یک "توافق اولیه باز در خصوص همکاری برای جلوگیری، حفاظت و سازمان‌دهی در فجایع طبیعی و فناوری مهم"، "توافق اولیه گسترده در خصوص ورزش"، "توافق اولیه گسترده در خصوص کانال‌های فرهنگی" و "نظارت بر آموزش تاریخ در اروپا" از ۱۶ مارس ۲۰۲۲ اجرایی می‌شود.

طبق سندی که به امضای میخائیل میشوستین، نخست‌وزیر روسیه رسیده است، مسکو علاوه بر این دیگر در صندوق حمایت فرهنگی شورای اروپا و رصدخانه سمعی و بصری اروپا مشارکت نخواهد کرد.

روسیه ۲۶ سال پیش به شورای اروپا پیوست. از سال ۱۹۹۶، نمایندگان روسیه در پنج فرمت اصلی همکاری شرکت کردند؛ بین دولتی (کمیته وزیران شورای اروپا CMCE)، بین پارلمانی (مجمع پارلمانی شورای اروپا PACE)، بین منطقه‌ای (مقامات کنگره محلی و منطقه‌ای)، قضایی (دادگاه حقوق بشر اروپا) و غیر دولتی (کنفرانس سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی شورای اروپا INGOs).

علاوه بر این، روسیه در گروه همکاری بین‌المللی شورای اروپا در مورد مواد مخدر و اعتیاد (گروه پمپیدو)، کمیسیون اروپا برای دموکراسی از طریق قانون (کمیسیون ونیز)، گروه دولت‌ها علیه فساد (گرکو) و همچنین در کمیته‌های بین دولتی و هیئت‌های کاری شورای اروپا حضور داشت. مسکو به چندین و چند قانون و موافقتنامه شورای اروپا پیوست.

روسیه در ۱۵ مارس فرایند خروج از شورای اروپا را آغاز کرد. در ۱۱ ژوئن، قوانینی به امضای ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه رسید و طبق آن هیچکدام از قطعنامه‌های کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل که بعد از تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۲۲ به تصویب می‌رسید، از لحظه‌ای که روسیه بیانیه خودش را درباره خروج از شورای اروپا صادر می‌کرد، دیگر اجرایی نمی‌شد.

منبع: ايسنا
ارسال نظر

آخرین خبر ها