تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
وزیر امور خارجه؛

روسیه و چین آماده نهایی شدن مذاکرات وین هستند

حسین امیرعبداللهیان با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مسائل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مذاکرات احیای برجام گفت‌وگو کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه جمعه در تماس تلفنی با جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در خصوص آخرین وضعیت گفت‌وگوها برای رفع تحریم و همچنین برخی موضوعات مهم منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر نمود.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی، با اشاره به تداوم رایزنی‌ها برای رفع تحریم‌ها اظهارکرد: هیچ تردیدی در اراده دولت جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافق خوب، قوی و پایدار وجود ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: کاخ سفید باید زیاده خواهی‌ها و تردید را کنار گذاشته و در مسیر واقع بینی و راه‌حل گام بردارد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تلاش طولانی همه طرفها در وین، اظهارکرد، اکنون سه کشور اروپایی و روسیه و چین آماده نهایی شدن توافق هستند. دولت فعلی آمریکا باید جسارت اصلاح سیاست‌های اشتباه گذشته کاخ سفید را داشته باشد.

 امیرعبداللهیان با ابراز قدردانی از تلاش‌های بی‌وقفه جوزپ بورل و آنریکه مورا تأکید کرد: اکنون دیپلماسی به درستی و به خوبی عمل می‌کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به تشدید اقدامات تروریستی و موج آوارگان در افغانستان بر لزوم همکاری جدی در مورد برقراری ثبات و امنیت در این کشور، رسیدگی به مشکل آوارگان افغانستانی، ارسال کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با مواد مخدر تأکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به ابعاد گسترده و عمیق تحولات اوکراین، بر ضرورت تمرکز بر راه‌حل سیاسی در حل بحران اوکراین تاکید کرد.

امیرعبداللهیان از برقراری آتش بس موقت در یمن استقبال کرد و اظهار امیدواری نمود که منطقه شاهد آتش بس دائمی، رفع محاصره کامل یمن و توافق یمنی - یمنی شود.

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در این گفت‌وگو با اشاره به اراده مثبت طرف ایرانی در مذاکرات وین اظهارکرد، باور داریم که ایران خواهان توافق است و ابتکارات متنوعی وجود داشته و تداوم دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طولانی شدن تنفس در مذاکرات را سازنده ندانست و پیشنهاد کرد گفت‌وگوها دوباره میان نماینده اتحادیه اروپا و مذاکره‌کننده ارشد ایران از نزدیک پیگیری شود.

 بورل با اشاره به جنگ در اوکراین، آن را یک بحران جهانی توصیف کرد که می‌تواند تبعات منفی در بر داشته باشد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن استقبال از حمایت جمهوری اسلامی ایران در توقف جنگ در یمن و کمک به آوارگان افغانستان، تأکید کرد، اتحادیه اروپا می‌تواند مشورت‌ها و گفت‌وگو و همکاری مشترک با ایران را در زمینه‌های مختلف توسعه و گسترش دهد.

منبع: تسنیم
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها