تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
وزیر راه و شهرسازی؛

ساخت تونل زیر دریا بین ایران و قطر امکان سنجی می شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت تونل زیر دریا بین جمهوری اسلامی و کشور قطر امکان سنجی می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، رستم قاسمی روز دوشنبه در اعلام جمع بندی سفر ۲ روزه خود به ایران اظهار داشت: هم اکنون کمیته مشترکی بین ایران و قطر تشکیل شده تا ساخت تونل زیر دریا بین ۲ کشور امکان سنجی شود و پس از آن در خصوص نهایی شدن این طرح تصمیم گیری خواهد شد.

وی با اشاره به سفر ۲ روزه وزیر حمل و نقل و ارتباطات کشور به جزیره کیش اظهار داشت: در این سفر بحث های مختلفی در رابطه با استفاده از ظرفیت های کیش و استان های ساحلی در پشتیبانی ایران از جام جهانی، ترددهای هوایی دریایی و تامین نیازمندی های قطر در بخش مواد غذایی با طرفین قطری صورت گرفت که در نتیجه آن ۶ سند همکاری به امضا رسید.

قاسمی گفت: بر این اساس توافقنامه ای بین وزیر راه و شهرسازی و وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر به امضا رسید که نقشه راه حضور ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ است و مقرر شد بلافاصله پس از ماه رمضان وزیر قطری به همراه مدیران ارشد آن کشور در برگزاری این رویداد مجددا به تهران سفر کنند.

وی افزود: عمده محور توافقات انجام شده در بخش حمل و نقل هوایی مانند اتصال نواحی پروازی بالای کشورهای قطر و ایران (FIR)، توسعه پروازهای بین ۲ کشور، توسعه حمل و نقل دریایی، حضور پروازهای خارجی از طریق ایران در قطر بود که می تواند نقش موثری در فضای عمومی به ویژه دیپلماسی کشور تاثیر داشته باشد.

امروز دوشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ جمهوری اسلامی ایران و دولت قطر در راستای توسعه همکاری ها در حوزه حمل و نقل هوایی و جام جهانی ۶ سند و توافقنامه امضا کردند؛ این اسناد شامل سند فارسی توافق نامه امضا شده در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به قطر، سه سند توسعه همکاری های مشترک بین ایران و قطر در حوزه های حمل و نقل هوایی و یک سند همکاری حمل و نقل دریایی، و صورتجلسه مفاد همکاری های مشترک در پشتیبانی از جام جهانی قطر است.

وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و وزیر حمل و نقل و ارتباطات قطر امضاکنندگان سند فارسی و صورتجلسه همکاری های مشترک در پشتیبانی از جام جهانی بودند و سه سند همکاری حمل و نقل هوایی توسط رییس سازمان هواپیمایی ۲ کشور و سند همکاری در خصوص همکاری های حمل و نقل دریایی نیز توسط روسای سازمان های بنادر ۲ کشور به امضا رسید.

جزیره کیش از روز یکشنبه ۲۱ فروردین ماه میزبان وزیران راه ۲ کشور ایران و قطر بود و مذاکرات مربوط به امضای این توافقنامه ها عصر روز گذشته در یک جلسه نهایی شد و در خصوص همکاری های مناطق آزاد مذاکراتی نیز انجام شده که در سفرهای آتی مسوولان قطر به ایران امضا خواهد شد.

این سفر در پی دستور ویژه آیت‌الله‌ رییسی‌ رییس جمهور کشورمان برای بهره‌گیری از ظرفیت گردشگری جام جهانی قطر و همچنین پیگیری دیدار وزیر راه و شهر سازی کشورمان با وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر در جریان سفر آیت الله رییسی به کشور قطر برنامه ریزی شده بود.

وزیر حمل و نقل و ارتباطات دولت قطر و وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی و هیات همراه آنان روز دوشنبه از طرح درحال احداث پایانه مسافری جدید فرودگاه بین المللی جزیره کیش، بندرگاه مسافری و تجاری، استادیوم فوتبال و استخر دهکده المپیک بازدید کردند.

آبان ماه امسال قطر میزبان مسابقات جام جهانی فوتبال است با توجه به نزدیکی کیش به این کشور استفاده از این فرصت از بهمن ماه سال ۱۳۹۹ در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته و در این راستا مقرر شده ۵۲۰ میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های ورزشی جزیره کیش از جلمه استانداردسازی ۲ زمین چمن و احداث سه زمین دیگر تا مرداد ماه امسال هزینه شود.

همچنین این جزیره برای بهره‌گیری از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر دارای ظرفیت هایی همچون ۵۲ هتل با ۱۹ هزار تخت، یک فرودگاه بین المللی با ظرفیت پذیرش حدود ۲ میلیون مسافر در سال، بندرگاه به وسعت ۱۱۰ هکتار با امکان ارایه خدمات مختلف مسافری و باری با اسکله با ظرفیت پذیرش شناورهای ۱۲ هزار تنی است.

فاصله جزیره کیش تا قطر ۲۷۰ کیلومتر است که مدت زمان مسافرت از این جزیره به دوحه با هواپیما حدود ۴۰ دقیقه و با کشتی پنج تا ۶ ساعت است.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها