تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت؛

اروپا طی دو سال به گاز روسیه بی نیاز خواهد شد

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که تلاش خواهیم کرد که وابستگی اروپا به انرژی روسیه را کاهش دهیم نه اینکه آن را تحریم کنیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که موضوع پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا زمان بر خواهد بود.

وی که با اسکای‌نیوز مصاحبه می‌کرد افزود: «تلاش خواهیم کرد که وابستگی اروپا به انرژی روسیه را کاهش دهیم نه اینکه آن را تحریم کنیم».

 بورل با اشاره به این موضوع که در تلاش برای تنوع منابع دستیابی به گاز برای اروپا هستیم، گفت: «اروپا طی دو سال به گاز روسیه بی نیاز خواهد شد».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «پس از یک ماه از جنگ، روسیه اهدافش در اوکراین را محقق نکرده است».

وی گفت: «تلاش خواهیم کرد تا ارتش ویژه اتحادیه اروپا را با هدف مقابله با چالش‌های مشترک ایجاد کنیم».

بورل با اشاره به این موضوع که اروپا شاهد موج بی سابقه آوارگان به دلیل جنگ اوکراین بوده، گفت: «تمامی کشورهای اروپایی بار پناهندگان اوکراینی را به دوش خواهند کشید».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد: «بیشترین حمایت ممکن از اوکراین را انجام خواهیم داد و روسیه از خیلی پیشتر در حال برنامه‌ریزی برای حمله به اوکراین بوده و به مسلح کردن اوکراین برای دفاع از خود در مقابل روسیه ادامه می‌دهیم».

وی گفت: «به دنبال تغییر نظام حاکم در روسیه نبوده و تنها به دنبال توقف جنگ هستیم».

بورل به مذاکرات رفع تحریم‌های ایران نیز اشاره کرد و گفت: «دولت ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای با ایران مرتکب اشتباه شد».

وی افزود: «به توافق هسته‌ای با ایران نزدیک شده و روی 95 درصد از نکات به توافق رسیده‌ایم».

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد: «توافق هسته‌ای با ایران تمام مشکلات منطقه را حل نخواهد کرد بلکه گام نخست به شمار می‌آید».

از سوی دیگر ، انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده گفت‌وگوها در وین بعدازظهر امروز (یکشنبه) هفتم فروردین ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. وی پیش از این نیز با علی باقری معاون سیاسی وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران دیدار کرده بود.

علی باقری در دیدار انریکه مورا با اشاره به جدیت و عزم جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق در وین، تأکید کرد: در صورتی که طرف آمریکایی از واقع‌گرایی برخوردار باشد، می‌توان به توافق دست یافت.

همچنین اعلام شد که باقری و انریکه مورا در روزهای آینده به تماس و رایزنی نزدیک ادامه خواهند داد. 

سفر مورا براساس تفاهم صورت گرفته انجام شده و پیش از این نیز اعلام شده بود که احتمالا دیدارهایی نیز بین مورا و برخی مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی ایران بنا به درخواست مورا انجام شود.در همین زمینه  مطلع شدیم که در این سفر دو طرف آخرین وضعیت گفت‌وگوها را بررسی کرده و در خصوص موضوعات باقیمانده بحث و تبادل نظر خواهند کرد. مورا پس از این دیدار روز دوشنبه به منظور گفت‌وگو با مقامات آمریکایی به واشنگتن سفر می‌کند.

در همین خصوص نیز جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیروز (شنبه) ششم فروردین در نشست دوحه در اظهاراتی اعلام کرد که ایران و کشورهای حاضر در مذاکرات وین به حصول توافق بسیار نزدیک هستند.

منبع: فارس
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها