تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
وزیر خارجه روسیه؛

واشنگتن آماده سرعت بخشیدن به احیای برجام است

وزیر خارجه روسیه گفت که آمریکایی ها آماده سرعت بخشیدن به احیای برجام هستند.

به گزارش الجزیره، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در اظهاراتی گفت که واشنگتن آماده سرعت بخشیدن به احیای توافق هسته ای با ایران با هدف مجازات روسیه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، بر اساس این گزارش، با آغاز حمله روسیه به اوکراین در دو هفته گذشته و اعمال بی سابقه‌ترین تحریم‌های یک‌ و چند جانبه علیه روسیه از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی، مسکو با این ادعا که بخشی از تحریم‌ها بر تعهدات روسیه در چارچوب برجام تاثیر می‌گذارد، درخواست های جدیدی را برای مستثنی شدن از تحریم‌های آمریکا مطرح کرد.

موضوع درخواست های روسیه خیلی سریع در ادبیات مقامات حاضر در مذاکرات وین جا گرفت. این در حالی بود که از همان شروع جنگ روسیه و اوکراین بسیاری از تحلیل‌گران بر این مساله تاکید کردند که جدای از محتوای مذاکرات و چالش‌های میان ایران و آمریکا بر سر بازگشت به برجام، این جنگ نیز تاثیر بسیاری بر مذاکرات خواهد داشت تا جایی که ممکن است سرنوشت مذاکرات را با ابهامی جدی رو به رو کند.

مقامات ایران نیز در رابطه با مواضع اخیر روسیه تأکید کردند، چیزی نباید مانع از اجرای مفاد توافق احتمالی در وین باشد و در این زمینه باید مفاد توافق احتمالی، برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ باید مبنا قرار گیرد. ایران معتقد است منافع ملی و حقوق ملت ایران تنها عامل تعیین‌کننده موضع تهران در مذاکرات بوده و خواهد بود.

اکنون مقامات روسیه نیز می‌گویند که به همکاری‌های خود با ایران در چارچوب برجام ادامه می‌دهند و تحریم‌های جدید آمریکا علیه مسکو مانعی برای ادامه این همکاری نخواهد بود.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هفته گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک پس از دیدارش با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در مسکو تاکید کرد که اظهارات آمریکا مبنی بر این که مسکو در حال مانع تراشی بر سر راه تلاش‌ها در راستای احیای توافق هسته‌ای است، صحت ندارد.

وی در ادامه گفت، روسیه تضمین کتبی از واشنگتن دریافت کرده است که تحریم‌های اعمال شده علیه مسکو در پی حمله روسیه به اوکراین مانع همکاری[با ایران] در چارچوب توافق نخواهد شد.

همچنین یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه به شرط فاش نشدن نامش گفت، آمریکا با روسیه بر سر احیای توافق هسته‌ای تعامل می‌کند.

به گفته این مقام آمریکایی، واشنگتن مشارکت روسیه در پروژه‌های هسته‌ای را که بخشی از توافق هسته‌ای است، تحت تحریم قرار نخواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها