تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
در ادامه کمک‌های آمریکا؛

بسته ۲۰۰ میلیون دلاری بایدن برای اوکراین

یک مقام کاخ سفید از موافقت رییس جمهور ایالات متحده با ارسال کمک دویست میلیون دلاری جدید به اوکراین در بحبوحه نبرد این کشور با روسیه خبر داد.

 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، یک مقام دولت آمریکا شامگاه شنبه به وقت تهران از موافقت «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا با ارسال کمک جدید مالی به اوکراین در بحبوحه درگیری این کشور با روسیه خبر داد.

 به گزارش منابع خبری،  یک مقام کاخ سفید که به نام وی اشاره‌ای نشده است به شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «بایدن اجازه ۲۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی جدید به اوکراین را داده است. اینک کل کمک‌های امنیتی ما به اوکراین از سال گذشته تاکنون به ۱.۲ میلیارد دلار می‌رسد.»

بر اساس این گزارش، سران کنگره امریکا در روزهای اخیر به توافق  برای کمک ۱۳.۶ میلیارد دلاری به اوکراین و متحدان اروپایی دست یافتند. رییس‌ جمهور آمریکا، ابتدا تقاضای کمک ۱۰ میلیارد دلاری  به اوکراین کرده بود، اما با  حمایت دو حزب دموکرات و جمهوریخواه  این رقم را به ۱۳.۶ میلیارد دلار رساند.

بایدن تحریم‌های گسترده‌ای را علیه روسیه اعمال کرده و بخش تجاری و انرژی این کشور را هدف گرفته است.

روسیه درپی تداوم اقدامات دولت کی‌یف علیه ساکنین نواحی روس‌زبان شرق اوکراین و همچنین پاسخ منفی غربی‌ها به پیشنهادات ضمانت امنیتی روسیه به این کشورها، استقلال دو جمهوری خودخوانده دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخته و در حمایت از آن‌ها «عملیات ویژه‌ای» را در اوکراین آغاز کرد که تا کنون ادامه دارد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز شنبه گفت، در صورت آماده بودن آمریکا، مذاکرات امنیتی می‌توانند ادامه پیدا کنند.

ریابکوف با اشاره به میسر بودن تداوم گفت‌وگوها با آمریکا گفت، مسکو همچنین برای بحث درباره معاهده «نیو استارت» نیز آمادگی دارد. وی با این حال متذکر شد، شرایط این گفت‌وگوها نسبت به قبل تفاوت زیادی دارند و «چشم‌انداز امنیتی کاملا تغییر کرده و اوضاع به‌شدت متفاوت است».

این دیپلمات روس در ادامه گفت، روسیه در زمینه ثبات راهبردی هیچ امتیازی به آمریکا نخواهد داد و به واشنگتن درباره برداشتن هرگونه گام سهل‌انگارانه در منطقه هشدار داد.

ریابکوف در ادامه بیان داشت، در حال حاضر آمریکا علیه روسیه جنگ تجاری به راه انداخته است و تصمیم «غیرقانونی» غربی‌ها برای بستن حریم هوایی خود بر روی هواپیماهای روسی را محکوم کرد.

منبع: فارس
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها