تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

تماس رهبران امارات و اوکراین برای یافتن راه مسالمت آمیز پایان بحران

شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی در تماسی تلفنی با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، بر اهمیت یافتن راه حل های مسالمت آمیز برای بحران کنونی از طریق مذاکره، گفت و گو و تفاهم تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، خبرگزاری دولتی امارات (وام) گزارش داد که محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی روز جمعه در تماس تلفنی با ولودیمر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین «تعدادی از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی را در چارچوب تماس‌ها و گفت‌وگوها با تعدادی از رهبران جهان در خصوص تحولات اوکراین مورد بحث و بررسی قرار داد».

ولی‌عهد ابوظبی توسط رییس جمهور اوکراین در جریان آخرین تحولات کنونی قرار گرفت و بر اهمیت یافتن راه حل های مسالمت آمیز از طریق مذاکره، گفتگو و تفاهم تأکید کرد.

آل نهیان خاطرنشان کرد، امارات متحده عربی از هر اقدام در مسیر حل و فصل مسالمت آمیز بحران حمایت می کند و مایل است به غیرنظامیان آسیب دیده از بحران اوکراین کمک کند.

ولیعهد ابوظبی تصریح کرد: ادامه تماس‌های جدی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحران به گونه‌ای که منافع و امنیت ملی همه طرف ها را تضمین کند، ضروری است.

این تماس تلفنی در حالی صورت می‌گیرد که امارات روابط راهبردی مهمی با روسیه دارد. در سفری که بن زاید در سال 2018 به مسکو داشت، امارات و روسیه سند «شراکت راهبردی» را امضا کردند.

از سوی دیگر، طی نشست شورای امنیت که در 25 فوریه 2022، برگزار شد، 11 کشور به نفع تصویب این قطعنامه رای دادند اما چین، هند و امارات رای ممتنع دادند و روسیه نیز آن را وتو کرد.

واکنش امارات در مقایسه با سایر کشورهای عربی که اغلب آن‌ها، طرفین درگیر را به آرامش و خویشتن‌داری دعوت کرده بودند، نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرد و به اعتقاد تحلیلگران، درست است که ابوظبی از همپیمانان آمریکا در منطقه خلیج فارس به شمار می‌رود اما از سوی دیگر دارای روابط راهبردی قوی اقتصادی و نظامی با روسیه است و نمی‌خواهد به هیچ وجه به آن خدشه وارد کند.

یوسف العتیبه سفیر امارات در ایالات متحده هم روز پنجشنبه اعلام کرد که روابط ابوظبی و واشنگتن در حال گذراندن آزمایش سختی است و هر دو کشور این مرحله سخت را خواهند گذراند.

این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها