تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰

آمریکا دسترسی روسیه به سوئیفت را خواهد بست؟

رسانه ها خبر می دهند که دولت جو بایدن، رییس جمهور آمریکا در حال بررسی جدی موضوع قطع ارتباط روسیه از سیستم سوییفت است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اسپوتنیک، بلومبرگ می نویسد؛ ایالات متحده و اتحادیه اروپا به طور جدی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا روسیه را از سیستم پرداخت بانکی بین المللی سوئیفت در پاسخ به عملیات ویژه در دونباس قطع کنند یا خیر.

به گفته منابع این خبر، چند روز پیش قطع ارتباط روسیه از سوئیفت برای مقامات آمریکایی و اروپایی بعید به نظر می رسید. برخی از کشورهای اتحادیه اروپا قبلاً ابراز نگرانی کرده بودند که چنین تصمیمی می تواند به اقتصاد آنها آسیب جدی وارد کند.
بلومبرگ می نویسد، با این حال، با ادامه "تهاجم" روسیه به اوکراین، تعداد فزاینده ای از رهبران غربی موافق هستند که چنین تحریم هایی ضروری است. مقامات کانادا، بریتانیا و هلند آشکارا از ایده قطع ارتباط روسیه از سوئیفت حمایت کردند.
منابع بلومبرگ گزارش می دهند که دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد برخی از کشورهای اتحادیه اروپا را تحت فشار قرار دهد. مقامات آمریکایی نمی توانند چنین تصمیمی را یکجانبه اتخاذ کنند و برای این منظور آنها به تصمیم یکپارچه رهبران کشورهای اروپایی نیاز دارند.
 
سیستم سوئیفت در کل تاریخ تنها یک بار دسترسی به آن مسدود شد که در سال 2012، اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از اقداماتی برای مهار برنامه هسته ای، دسترسی جمهوری اسلامی ایران را به سیستم مسدود کرد.
 
گفتنی است که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش از این گفته بود، در مورد عملیات نظامی ویژه در دونباس تصمیم گرفته است. وی در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: شرایط نیازمند اقدام قاطع و فوری ما است، جمهوری‌های مردمی دونباس از روسیه در خواست کمک کردند. رئیس‌جمهور روسیه با بیان اینکه تمام مسئولیت این خونریزی‌ها بر عهده دولت حاکم بر اوکراین خواهد بود، از ارتش اوکراین خواست تا دستورات جنایتکارانه مقامات اوکراینی را اجرا نکنند، سلاح‌ها را زمین بگذارند و به خانه های خود بروند.
این مطلب برایم مفید است
۰ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها