تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۷
اقتصادآنلاین گزارش می دهد؛

جنگ آغاز شد؛ حمله زمینی و هوایی روسیه به اوکراین / پوشش زنده

سرانجام پس از روزها صف‌آرایی و گمانه‌زنی، روسیه به اوکراین حمله کرد. روسیه پس از فروپاشی شوروی و جدا شدن جمهوری‌های ۱۵ گانه‌اش و همچنین پیشروی ناتو در مرزهای غربی، به شدت احساس خطر می‌کرد و حملات سال ۲۰۰۸ و ۲۰۱۴ به گرجستان و کریمه در پاسخ به این نگرانی بود. این کشور تلاش های زیادی برای جلوگیری از پیوستن اوکراین به ناتو انجام داد، اما در نهایت به این جمع‌بندی رسید که نمی‌تواند از این اقدام جلوگیری کند و علیرغم هزینه‌های سیاسی و اقتصادی تصمیم گرفت به اوکراین حمله کند. حمله‌ای که نهادها و رسانه‌های غربی از روزها پیش آن را پیش‌بینی کرده بودند. اما علیرغم این پیش‌بینی‌ها، جبهه غرب برنامه‌ای مشخص برای مقابله با روسیه ارائه نداده و جهان هنوز در برزخ آینده به سر می‌برد.

به گزارش اقتصادآنلاین، روسیه اعلام کرده که هدفش از حمله به اوکراین اشغال این کشور نیست و صرفا غیرنظامی‌سازی اوکراین را دنبال می‌کند. اوکراین نیز اعلام کرده که تسلیم نخواهد شد و جنگ یا مذاکره را دنبال خواهد کرد.
 

روز سی ام

9:44

قطع اینترنت در اوکراین

شرکت ارتباطات اوکراین خبر داد که اینترنت این کشور به دلیل حمله سایبری بزرگی قطع شده است. آنها مدعی هستند که روسیه پشت حملات سایبری به این کشور قرار دارند.

9:00

تاکید بوریس جانسون بر افزایش "فشار اقتصادی" علیه روسیه

نخست وزیر انگلیس در تماسی پیش از مذاکرات صلح اوکراین- روسیه به ولودیمیر زلنسکی گفت که انگلیس فشار اقتصادی علیه روسیه را بیشتر می‌کند.

8:44

روسیه به اتباع کشورهای "غیر دوست" اجازه ورود نمی‌دهد

مسکو اعلام کرد که در حال آماده سازی اقداماتی است تا از ورود اتباع کشورهای "غیر دوست" به روسیه جلوگیری کند؛ از جمله این کشورها می‌توان به انگلیس، تمامی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و آمریکا اشاره کرد.

روز بیست و نهم

 

استولتنبرگ: به تحمیل هزینه‌ها بر روسیه ادامه دهیم

15:40

دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر لزوم تحمیل هزینه‌های بیشتر به روسیه برای پایان دادن به جنگ اوکراین تاکید کرد.

انگلیس تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کرد

15:25

وزیر امور خارجه انگلیس روز پنجشنبه اعلام کرد که این کشور ۶۵ فرد و شرکت دیگر روسیه را با هدف قطع آنچه "صنایع حیاتی که به ماشین جنگی پوتین کمک می کند" نامید، تحریم کرده است.

 زلنسکی: ناتو درخواست‌های تسلیحاتی ما را بی پاسخ گذاشت

15:21

رئیس‌جمهور اوکراین طی سخنرانی در نشست ناتو گفته ۱۰ میلیون آواره و سه میلیون پناهجو از زمان حمله روسیه برجا مانده است. 

«ولودیمیر زلنسکی» مقامات روسیه را به «جنایت جنگی» در اوکراین متهم کرد و گفت: کسانی که دستور این جنایات را داده‌اند باید مجازات شوند.

او خطاب به سران ناتو گفت: ما نه تنها از اوکراین بلکه از اروپا دفاع می‌کنیم؛ زمان آن رسیده با پیوستن ما به اتحادیه اروپا موافقت شود.

شما باید تسلیحات از جمله موشک‌انداز و پدافند هوایی به ما بدهید. ما از ناتو درخواست تانک کردیم اما پاسخی دریافت نکردیم. 

روسیه کنترل «ایزیوم» در خارکف را به دست گرفت

12:30

سخنگوی وزارت دفاع روسیه: نیروهای مسلح روسیه طی یک عملیات ویژه موفق شدند کنترل شهر ایزیوم در منطقه خارکف را به دست گیرند.

ناتو با روسیه وارد درگیری مستقیم نمی‌شود

11:40

دبیرکل ناتو پیش از نشست رهبران کشورها و دولت‌های عضو ائتلاف در بروکسل: ناتو به حمایتش از اوکراین ادامه می‌دهد اما مسئول جلوگیری از درگیری مستقیم با روسیه است.

تعلیق فعالیت‌های شرکت رنو در روسیه

11:20

شرکت خودروسازی رنو در بیانیه‌ای از تعلیق فعالیت خود در مسکو و نیز ارزیابی مجدد همکاری با خودروساز روس خبر داد.

 انگلیس ۶ هزار فروند موشک به اوکراین می دهد

11:01

دفتر بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس از قصد این کشور برای تجهیز اوکراین به ۶ هزار فروند موشک خبر داد و اعلام کرد که مبلغ ۳۳ میلیون دلار نیز به رفع نیازهای نظامی کی یف اختصاص خواهد داد.

اوکراین نیروهای روسیه را در شرق کی یف عقب راند

9:20

یک مقام ارشد آمریکایی به خبرنگاران گفت که نیروهای اوکراینی توانسته‌اند نیروهای روسیه در شرق کی‌یف را به عقب برانند.

رییس جمهور اوکراین خواهان اعتراض جهانی در مخالفت با حمله روسیه شد

09:15

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین خواستار اعتراضات جهانی در مخالفت با حمله روسیه به اوکراین شد و گفت روسیه به دنبال شکست آزادی مردم جهان است.

روسیه دیپلمات‌های آمریکایی را اخراج مى‌کند

08:42

کرملین یک لیست از دیپلمات‌های آمریکایی که به عنوان عناصر نامطلوب شناسایی شده‌اند را به یک مقام ارشد سفارت آمریکا در مسکو تحویل داده است. 

چندی پیش واسیلی نبنزیا سفیر و نماینده دایم روسیه در سازمان ملل گفته بود که آمریکا ۱۲ دیپلمات در نمایندگی دایمی روسیه در سازمان ملل را عنصر نامطلوب اعلام کرده است.

روز بیست و هشتم

وزیر اقتصاد آلمان پوتین را متهم به نقض قرارداد کرد

23:23

روبرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان: پرداخت پول گاز خریداری‌شده از روسیه به روبل نقض قرارداد است و بدین ترتیب پوتین قرارداد گازی را نقض کرده است.

 دولت فدرال آلمان در این باره با شرکای اروپایی خود مشورت خواهد کرد.  هابک تصریح کرد که این اقدام پوتین یک بار دیگر نشان می‌دهد که روسیه شریک باثباتی نیست.

بازار سهام روسیه بازگشایی می‌شود

22:59

مسکو اعلام کرد که بازار سهام پنج‌شنبه (۲۴ مارس) بصورت محدود آغاز به کار می‌کند. چالش مسکو  این است که از سرگیری معاملات می‌تواند سهام روسیه را نزولی کند. زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، شاخص اصلی سهام روسیه ۳۳ درصد سقوط کرد؛ پس از آن هم تحریم‌های غرب به روبل ضربه زد و این کشور را وارد یک بحران اقتصادی کرد.

 ۷ تا ۱۵ هزار سرباز ارتش روسیه کشته شده‌اند

22:52

ناتو تخمین می‌زند که در طول چهار هفته تهاجم روسیه به اوکراین، میان ۷ تا ۱۵هزار سرباز روس کشته شده‌اند. علت آن دفاع سرسختانه نظامیان اوکراینی از کشور و جلوگیری از پیشروی ارتش روسیه بوده که مانع از پیروزی برق‌آسای مورد نظر کرملین شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام عالی‌رتبه نظامی ناتو که نخواسته نامش فاش شود، گفته  این تخمین مبتنی بر جمع‌آوری اطلاعات مقامات اوکراین، برگرفته از آمار به عمد و یا غیرعمد منتشر شده از سوی روسیه بوده است.

افسر عالی‌رتبه نظامی ناتو می‌افزاید که بر اساس تخمین‌ها، در اولین ماه جنگ بین ۳۰ تا ۴۰هزار سرباز روس زخمی شده‌اند.

آمریکا رسماً روسیه را به ارتکاب «جنایات جنگی» در اوکراین متهم کرد

22:35

وزیر امور خارجه آمریکا مدعی شد ارزیابی دولت جو بایدن نشان می‌دهد نیروهای ارتش روسیه در اوکراین متهم «جنایات جنگی» شده‌اند. 

قطعنامه غربی‌ها در مجمع عمومی سازمان ملل و موافقت و مخالفت اوکراین و روسیه

22:09

حامیان غربی اوکراین به رهبری آمریکا بار دیگر قطعنامه‌ای را در مجمع عمومی سازمان ملل به بحث و رای گذاشته‌اند که اگرچه خواستار توقف فوری خصومت‌ها در اوکراین شده است، اما روسیه آن را در تداوم تلاش‌های ضد روسی غرب می‌داند و خواستار عدم حمایت از آن است.

سوید ۵ هزار قبضه سلاح ضد تانک به اوکراین می‌دهد

21:07

وزارت دفاع سوید از ارسال پنج‌هزار قبضه سلاح ضدتانک علاوه بر کمک‌های پیشین نظامی به اوکراین خبر داد.

مسکو خطاب به واشنگتن: تسلیحات شیمیایی خود را نابود کنید

20:55

سفارت روسیه در واشنگتن در واکنش به اظهارات یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا از واشنگتن خواست تمام تسلیحات شیمیایی خود را نابود کند.

توهین نخست وزیر انگلیس به رییس‌جمهور روسیه

20:30

نخست وزیر انگلیس در تازه‌ترین ارزیابی خود نسبت به تحولات اوکراین در قالب عباراتی توهین آمیز ادعا کرد که «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه «از مرز بربریت عبور کرده است».

اولین محموله از کمک نظامی ۸۰۰ میلیون دلاری آمریکا به اوکراین رسید

20:04

یک مقام دولت آمریکا اعلام کرد که اولین محموله از کمک نظامی ۸۰۰ میلیون دلاری جدید که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا هفته پیش آن را اعلام کرده بود، وارد اوکراین شده است.

با بزرگ‌ترین بحران مهاجران پس از جنگ دوم جهانی مواجه هستیم

19:52

نمایندگی اتحادیه اروپا در سازمان ملل می‌گوید که این قاره اکنون با بزرگ‌ترین بحران مهاجران پس از جنگ دوم جهانی مواجه است.

شرکت‌های فرانسوی، روسیه را ترک کنند

19:47

رییس‌جمهور اوکراین روز چهارشنبه در سخنانی خطاب به نمایندگان پارلمان فرانسه، از شرکت‌های فرانسوی خواست خاک روسیه را ترک کنند.

حمله روسیه به اوکراین به بن‌بست رسیده است

19:34

صدراعظم آلمان:نیروهای روسیه برغم ادامه بمباران شدید شهرها و شهرک‌ها در اوکراین، پیشروی نمی‌کنند.حمله روسیه با وجود همه ویرانی‌هایی که به همراه دارد، در بن بست قرار گرفته است.جنگ نه تنها اوکراین را، بلکه آینده روسیه را نیز نابود می‌کند.

مشاور پوتین استعفا و روسیه را ترک کرد

19:18

خبرگزاری بلومبرگ از استعفای آناتولی چوبایس مشاور ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه از مقام خود و ترک این کشور خبر داد.

چوبیاس به دلیل اختلاف نظر با مقامات کرملین بر سر درگیری با اوکراین از مقام خود کنار رفته است.

استفاده روسیه از سلاح شیمیایی در اوکراین یک تهدید واقعی است

19:00

جو بایدن رییس جمهور آمریکا پیش از آغاز سفر خود به اروپا مدعی شد که استفاده روسیه از سلاح شیمیایی در اوکراین یک تهدید واقعی است.

نیروهای ناتو را به اوکراین نمی‌فرستیم

18:44

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو: ما نیروهای ناتو را به اوکراین نمی فرستیم. عضویت اوکراین در ناتو در دستور کار جلسه فردا نیست. رهبران ناتو از چین خواهند خواست که به مسیولیت خود عمل کند و از حمله روسیه به اوکراین حمایت نکند.

ما در هفته های گذشته تعداد زیادی از نیروهای خود را در مرزهای شرقی اتحادیه اروپا مستقر کرده‌ایم. ما نیروهای خود را در لتونی، استونی، بلغارستان، رومانی و مجارستان دو برابر کردیم.

 نشست آتی سران ناتو (فردا) بسیار مهم و استثنایی است زیرا در آن درباره خطرات امنیتی که از زمان جنگ جهانی دوم ندیده‌ایم بحث خواهد شد.

اعزام حافظان صلح به اوکراین منجر به درگیری میان روسیه و ناتو می‌شود

18:39

وزیر امور خارجه روسیه امروز (چهارشنبه) تاکید کرد، اگر ناتو نیروهای حافظ صلح به اوکراین اعزام کند، درگیری مستقیمی میان نیروهای روسیه و ایتلاف ناتو در خواهد گرفت.

بلاروس دیپلمات‌های اوکراینی را اخراج می‌کند

18:33

بلاروس با متهم کردن هشت دیپلمات اوکراینی به جاسوسی از آن‌ها خواست این کشور را ترک و کنسولگری کی‌یف را در شهر برست تعطیل کنند.

نرخ دلار در بورس مسکو به زیر ۹۵ روبل سقوط کرد

18:07

الجزیره:بر اساس داده‌های معاملاتی نرخ دلار در بورس اوراق بهادار مسکو برای اولین بار از ۳ مارس به زیر ۹۵ روبل سقوط کرد.

وزیر خارجه قطر از کشورهای حوزه خلیج فارس خواست از بحران اوکراین بهره‌برداری کنند

18:02

حمد بن جاسم، وزیر امور خارجه و نخست وزیر پیشین قطر، گفته اروپایی‌ها در حال حاضر نیاز مبرمی به منابع انرژی دارند که به مواضع سیاسی و امنیتی آنها قوت می‌بخشد.

وی گفت: می‌دانیم که غرب کشورهای ما را فراموش کرده و نه تعاملی برابر و نه بر اساس منافع با ما ندارد و تنها زمانی ما را به یاد می‌آورد که نیاز مبرمی به ما داشته باشد.

بن جاسم افزود: غربی‌ها باید بدانند که ما نیز منافعی داریم که نباید به آن لطمه وارد شود و باید بر اساس منافع متقابل محقق شود.

صفحه فیس بوک نماینده پارلمان اروپا به علت مخالفت با تحریم‌ها علیه روسیه مسدود شد

17:55

«فرانچسکو دوناتو» نماینده‌ای که به تحریم‌ها علیه روسیه رأی مخالف داده است، در توضیح علت مسدود شدن صفحه فیس بوک خود:  آن‌ها {مسیولان فیسبوک} هیچ توضیحی ندادند و حتی پاسخ سوالات مرا ندادند. من اصلا موافق نبودم که از بودجه کمک‌های بشردوستانه اتحادیه اروپا برای خرید تسلیحات و حمایت از اوکراین در برابر روسیه استفاده شود. 

در اروپا ما دیگر آزادی اندیشه، بیان و آزادی برای نوشتن افکار خود را نداریم، زیرا هر پیام سیاسی یا اظهارنظر عمومی که با خط مشی رسمی دولت‌های اروپایی همسو نباشد، به شدت سانسور می‌شود. این نشان می‌دهد گرچه دولت‌های اروپا سایر حاکمان را به غیردموکراتیک بودن متهم می‌کنند، در وهله اول این خود آن‌ها هستند که دموکراتیک نیستند.

نمی توان از گاز روسیه گذشت

17:34

پاتریک پویانه، مدیر عامل توتال در گفت و گو با ”رادیو RTL:من می توانم نفت روسیه را جایگزین کنم اما درباره گاز، این کار را نمی توانم انجام دهم. اگر تصمیم بگیرم واردات گاز روسیه را متوقف کنم، نمی دانم آن را چگونه جایگزین کنم، جایگزینی برای آن در دسترس ندارم. من قراردادی ۲۵ ساله دارم و نمی توانم از این قراردادها خارج شوم.

ارز کشورهای غیردوست برای انتقال گاز را نمی‌پذیریم

17:27

رییس جمهور روسیه:تصمیم گرفته‌ایم از استفاده از ارز کشورهای غیردوست برای انتقال گاز خودداری کنیم.  تعدادی از کشورها تصمیمات غیرقانونی برای مسدود کردن دارایی های روسیه گرفته اند. عرضه کالاهای روسی به اتحادیه اروپا و آمریکا و دریافت پول به یورو و دلار بی معنی است. به بانک مرکزی و کابینه دستور داده‌ام تا ظرف یک هفته رویه معاملات با اروپا را به روبل روسیه تعیین کنند.

تسلیحات ما در حال تمام شدن است

17:11

ولادیمیر پریستایکو سفیر اوکراین در انگلیس:  ارتش اوکراین از ابتدا تسلیحات دوربرد ضدتانک به اندازه کافی نداشت و طبیعی است که اکنون این تسلیحات رو به پایان است.

هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به اوکراین فرستاده‌ایم

17:06

«گویین شاتول»، رییس شرکت اسپیس ایکس در مصاحبه‌ای از ارسال هزاران کیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک شامل آنتن، تری‌پاد و روتر وای فای به کشور اوکراین خبر داد. 

این شبکه علاوه بر اتصال مردم به یکدیگر و با دنیای بیرون، به ارتش این کشور برای حمله به تجهیزات نظامی روسیه و نابودی آن‌ها هم کمک می‌کند. 

مدودف: آمریکا در تلاش است روسیه را نابود کند

16:25

یکی از نزدیک ترین متحدان پوتین گفت آمریکا قصد دارد روسیه را تحقیر، آن را دچار تفرقه و در نهایت نابود کند.

دیمیتری مدودف، رییس سابق جمهوری و معاون فعلی دبیر شورای امنیت روسیه، گفت این کشور هرگز اجازه تحقق چنین چیزی را نخواهد داد.

غول انرژی فرانسوی خرید نفت روسیه را متوقف کرد

15:50

شرکت توتال انرژیز با اعلام توقف خرید نفت و دیزل روسیه تا پایان سال میلادی جاری، جدیدترین غول انرژی شد که در اعتراض به حمله نظامی به اوکراین، نفت این کشور را تحریم کرد.  

این غول انرژی فرانسوی در بیانیه‌ای اعلام کرد با توجه به وخامت اوضاع در اوکراین و وجود منابع دیگر برای تامین نفت اروپا، توتال انرژیز به صورت یکجانبه تصمیم گرفت دیگر وارد قرارداد‌های جدید برای خرید نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه نشود.

زلنسکی: مذاکرات با روسیه جنجال‌برانگیز است

13:35

رییس‌جمهور اوکراین درباره مذاکرات مسکو-کی‌یف گفت: دشوار است؟ بله خیلی. گاهی اوقات جنجال‌برانگیز و افتضاح است اما ما قدم به قدم جلو می‌رویم. مذاکرات صلح تقریباً هر روز انجام می‌شود.

طعنه مسکو به آمریکا: بمباران یوگسلاوی و عراق را فراموش کردید

11:50

سفیر روسیه در آمریکا در واکنش به اظهارات سخنگوی پنتاگون که گفته بود نیروهای روس مرتکب جنایت جنگی در اوکراین شده‌اند، گفت: پنتاگون فراموش کرده چگونه هواپیماهای آمریکا و ناتو یوگسلاوی، عراق و لیبی را بمباران کردند.

واشنگتن جنایات فاحش ارتش و مزدوران آمریکایی در افغانستان و سوریه را هم به یاد نمی‌آورد. روسیه تنها زیرساخت‌های نظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهد.

بایدن صدها نفر از اعضای پارلمان روسیه را تحریم می‌کند

10:50

دولت جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا قصد دارد اکثر اعضای مجلس دومای روسیه را به دلیل حمله مسکو به اوکراین در فهرست تحریم‌ها قرار دهد. روزنامه وال استریت‌ژورنال در این گزارش که بامداد چهارشنبه منتشر شده به نقل از مقام‌هایی که به نام آن‌ها اشاره نشده گفته که تحریم‌های جدید ممکن است از همین پنجشنبه اعلام شوند. 

تنها در صورت «تهدید موجودیت» از سلاح هسته‌ای استفاده خواهیم کرد

9:55

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز سه‌شنبه به شبکه سی‌ان‌ان اینترنشنال گفت که مسکو تنها در صورت «تهدید موجودیت» روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین استفاده خواهد کرد.

او گفت: «ما یک دکترین امنیت داخلی داریم که عمومی است، همه دلایل استفاده از سلاح هسته‌ای را که همان تهدید موجودیت کشور ماست، می‌توانید در آنجا بخوانید».

روسیه آخرین آمار تلفات ارتش اوکراین را اعلام کرد

9:45

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از آغاز عملیات ویژه در اوکراین، ۳۲۶ پهپاد منهدم شده است.

براساس این گزارش در این مدت همچنین ۱۸۵ سیستم موشکی ضد هوایی و یکهزار و ۵۴۷ تانک و خودروی زرهی ارتش اوکراین منهدم شده است.

معاون رییس جمهور اوکراین در این راستا گفت که نیروهای روس ۴ افسر و ۱۱ راننده را توقیف کرده‌اند و مذاکرات برای آزادی آنان جریان دارد.

روز بیست و هفتم

جنگ اوکراین به سرعت و به راحتی پایان نخواهد یافت

23:36

مشاور امنیت کاخ سفید:

سفر پیش روی جو بایدن رییس جمهور آمریکا به اروپا برای برگزاری گفتگوهای فوری با متحدان این کشور است.

این جنگ(اوکراین) به راحتی و به سرعت پایان نخواهد یافت.

بلاروس یک شبکه جاسوسی اوکراین را منهدم کرد

23:21

کمیته امنیت دولتی بلاروس(KGB)  روز سه شنبه مدعی شد که یک شبکه جاسوسی اوکراینی را که تحت پوشش دیپلماتیک فعالیت داشته‌اند، از بین برده است.

آمریکا شواهد روشنی مبنی بر حمله عمدی روسیه به زیرساخت های غیرنظامی دارد

22:59

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا اعلام کرد که واشنگتن«شواهد روشنی» دارد که نشان می دهد نیروهای روسیه عمداً زیرساخت‌های غیرنظامی، بیمارستان ها و سرپناه‌ها در اوکراین را هدف قرار داده‌اند.

اوکراین خواستار نقش آشکارتر چین برای توقف جنگ شد

22:42

"آندری یرماک" دستیار ارشد ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین: 

اوکراین از چین می‌خواهد که نقش قابل توجهی در توقف جنگ روسیه علیه کشور ما داشته باشد.

نیروهای اوکراینی به دنبال بازپس‌گیری مناطق از نیروهای روسیه هستند

21:44

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا اعلام کرد که نیروهای اوکراینی در حال حاضر به دنبال بازپس گیری مناطقی از این کشور هستند که نیروهای روسیه در چند روز پیش آنها را تصرف کرده بودند.

اگر غرب ‎نفت روسیه را کنار بگذارد، قیمت آن بدون شک به ۳۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید

21:38

الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر و وزیر سابق انرژی روسیه روز دوشنبه:

اگر غرب نفت روسیه را کنار بگذارد، قیمت نفت بدون هیچ شکی به ۳۰۰ دلار در هر بشکه خواهد رسید. وی افزود: «بعضی‌ها احتمال می‌دهند که قیمت نفت به ۵۰۰ دلار در هر بشکه نیز برسد.» 

آماده گفتگوی مستقیم با پوتین هستم

18:30

زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین:

اوکراین در ناتو پذیرفته نخواهد شد چون کشورهای عضو آن از روسیه می‌ترسند

هرگونه توافق با روسیه نیازمند رفراندوم اوکراینی‌هاست.

بلومبرگ؛ اروپایی ها در فکر استفاده مستقیم و غیرمستقیم از گاز ایران برای رهایی از روسیه

17:55

باتوجه به اینکه گاز طبیعی مایع (ال ان جی) از ایالات متحده و قطر، و همچنین حجم خط لوله از الجزایر به آذربایجان، برای جبران نبود گاز روسیه در کوتاه مدت را برطرف می‌کند، هیات‌ها در «کنفرانس گاز اروپا» در وین روز دوشنبه این سوال را مطرح کردند که آیا ایران می‌تواند به عنوان یک تامین کننده پیشقدم شود.‌‌

روسیه: ۷۸ هواپیمای ما در خارج از کشور توقیف شده است

16:10

وزارت حمل و نقل روسیه اعلام کرد ۷۸ هواپیمای خطوط هوایی این کشور در خارج از روسیه توقیف شده‌اند. این وزارت‌خانه گفته است مسکو از «تجربه ایران» برای خدمت‌رسانی به ناوگان هوایی‌اش کمک گرفته چرا که تهران پیش از این (به خاطر تحریم‌ها) موقعیت مشابهی داشته است.‌‌

سفارت ایران در اوکراین موقتا به مولداوی منتقل شد

14:10

سفارت ایران در کی‌یف: با توجه به ادامه جنگ در اوکراین و عدم امکان تداوم فعالیت سفارت در کی‌یف، دولت ایران تصمیم گرفته تا زمان عادی شدن اوضاع، فعالیت سفارت را موقتاً به شهر «کیشینف»، پایتخت مولداوی منتقل کند.

روابط میان روسیه و آمریکا در آستانه فروپاشی است

11:59

سرگیی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه: تحریم‌ها و فشارهای آمریکا هیچ تاثیری بر عزم روسیه برای دستیابی به اهداف روسیه در جنگ با اوکراین برای حفاظت از دونباس نخواهد داشت. ایالات متحده باید تهدیدات علیه روسیه را متوقف کرده و به کی‌یف فشار بیاورد.

ما تردید داریم که ایالات متحده بخواهد بر کی‌یف برای اتخاذ نگرش مثبت‌ تری در تحولات جاری تأثیرگذاری کند.روسیه خود را با تحریم‌های آمریکا وفق می‌دهد.

اوکراینی‌ها یک شهر را از روس‌ها پس گرفتند

11:23

ستاد کل ارتش اوکراین: نیروهایمان در عملیاتی موفق شدند که شهر ماکاریو در غرب شهر کی‌یف را از نیروهای روسیه پس بگیرند.

درخواست روسیه برای رأی‌گیری آتش‌بس در اوکراین

10:35

منابع دیپلماتیک می‌گویند روسیه خواستار رأی‌گیری بر سر پیش‌نویس قطعنامه بشردوستانه خود درباره اوکراین، در شورای امنیت شده است.

بر اساس پیش‌نویس قطعنامه، شورای امنیت خواستار «یک آتش‌بس با مذاکره برای اطمینان از تخلیه سریع، ایمن، داوطلبانه و بدون مانع همه غیرنظامیان» می‌شود.

هرگونه «سازش» با روسیه به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد

10:05

رییس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در مصاحبه‌ای با یک رسانه دولتی در کشورش برای نخستین بار از سازش با روسیه سخن گفت و تاکید کرد که هرگونه مصالحه در مذاکرات با طرف‌های روسی برای پایان دادن به درگیری‌ها به همه‌پرسی گذاشته خواهد شد.‌‌

سلاح پنهان پوتین؛ دریانودران تجاری!

9:31

فارن پالیسی:اگر در مورد ملونانان روسی فکر می‌کنید این موضوع را در نظر داشته باشید که بیش از ۱۰ درصد از ۱.۸۹ میلیون دریانورد جهان اهل روسیه هستند و ۴ درصد نیز اوکراینی هستند. 

پوتین در حال بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین است

9:22

بایدن:پوتین در حال بررسی استفاده از سلاح شیمیایی در اوکراین است. پوتین در موقعیت بدی است و برای اینکه از شکست فرار کند، دست به هر کاری می‌زند. آن‌ها می‌گویند که آمریکا در اوکراین تسلیحات شیمیایی دارد. بیش از ۹۰۰ غیر نظامی در اوکراین کشته شدند

«زلنسکی» بار دیگر خواستار دیدار با «پوتین» شد

8:26

رییس‌جمهور اوکراین:دیدار با پوتین برای پی بردن به موضع روسیه به منظور پایان دادن به جنگ ضروری است. من فکر می‌کنم بدون این دیدار، نمی‌توان به طور کامل درک کرد که آن‌ها برای توقف جنگ چه کاری می‌خواهند انجام دهند. 

بیش از ۹۰۰ غیر نظامی در اوکراین کشته شدند

8:21

بر اساس آخرین آمار دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد، از آغاز تهاجم روسیه تا روز دوشنبه، ۹۲۵ غیرنظامی در اوکراین کشته شده‌اند.

روز بیست و ششم

بایدن: باید در مقابل حملات سایبری روسیه از داده‌های خود محافظت کنیم

23:10

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا:واشنگتن اطلاعاتی دارد که می گوید روسیه در حال بررسی حملات سایبری احتمالی علیه این کشور است.

ما به استفاده از همه ابزارها برای بازدارندگی و در صورت لزوم پاسخگویی به حملات سایبری علیه زیرساخت‌های حیاتی آمریکا ادامه خواهیم داد.

شرکت‌های آمریکایی باید دفاع سایبری خود را به خوبی تقویت و از داده‌های خود محافظت کنند.

ارسال سلاح‌ ساخت شوروی به اوکراین توسط آمریکا

21:40

وال استریت ژورنال: پنتاگون در حال ارسال سلاح‌های ساخت شوروی از جمله سامانه‌های دفاع موشکی به اوکراین است تا از این طریق نیروهای اوکراینی را در برابر روسیه تقویت کند.

آمریکا در دهه‌های گذشته به‌صورت سرّی سلاح‌های ساخت شوروی را به‌منظور انجام تحقیقات درباره فناوری‌های به‌کار رفته در آنها، وارد کرده است.

فعالیت سفارت ایران از اوکراین به مولداوی منتقل شد

21:28

سفیر ایران در اوکراین:با توجه به عدم امکان ادامه فعالیت سفارت در شهر کی‌یف، تصمیم به استقرار موقت در شهر کیشینف پایتخت مولداوی گرفته شد.این انتخاب هم به دلیل نزدیکی این کشور به اوکراین است و هم به دلیل این که سفیر ایران در اوکراین همزمان سفیر اکردیته در جمهوری مولداوی است.

روسیه از مذاکرات صلح با ژاپن کنار کشید

21:00

وزارت امور خارجه روسیه امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که در واکنش به تحریم های اخیر ژاپن از مذاکرات انعقاد پیمان صلح کنار کشیده و پروژه های اقتصادی مرتبط با جزابر مورد مناقشه کوریل را مسکوت گذاشته است.

جنگ اوکراین می‌تواند عواقب بزرگی برای اهداف اقلیمی جهان داشته باشد 

19:55

گوترش، دبیرکل سازمان ملل:پیامدهای جنگ روسیه در اوکراین، بازارهای جهانی غذا و انرژی را به خطر می اندازد  و عواقب  بزرگی برای برنامه جهانی آب و هوا دارد.

آلمان: نفت روسیه قابل حذف نیست

19:45

سخنگوی صدراعظم آلمان گفت که این کشور نمی‌تواند بدون نفت روسیه نیازهایش را تأمین کند. 

روسیه سفیر آمریکا را احضار کرد

18:20

وزارت خارجه روسیه در اعتراض به اظهارات اخیر رییس‌جمهور آمریکا علیه پوتین، سفیر آمریکا در مسکو را احضار کرد.

این وزارتخانه به سفیر آمریکا در مسکو هشدار داده است که اظهارات بایدن علیه پوتین، روابط دو کشور را «به آستانه سقوط» رسانده است.

رییس‌ دومای روسیه: از کنگره آمریکا می خواهیم «بایدن» را به دلیل ارسال سلاح برای نیونازی‌های اوکراین استیضاح کند.

درخواست «زلنسکی» برای توقف تجارت اروپا با روسیه

14:31

خبرگزاری فرانسه خبر داد که رییس‌جمهور اوکراین از اروپا خواسته تجارت خود با روسیه را به دلیل جنگ این کشور علیه اوکراین متوقف کند.

تحریم‌های بیشتر علیه روسیه

14:05

معاون مشاور امنیت ملی آمریکا خبر داد: واشنگتن آماده است تا تحریم‌ها علیه روسیه را گسترش دهد تا بخش‌های اقتصادی جدید از جمله نفت و گاز را در برگیرد.

بایدن برای شرکت در نشست اضطراری ناتو پنجشنبه به بروکسل سفر خواهد کرد.

بورل: کشتار و تخریب در ماریوپل جنایت جنگی است

13:55

مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به کشتار وحشیانه مردم یمن توسط ایتلاف سعودی و تجاوزات آَکار رژیم صهیونیستی به مردم مطلوم فلسطین گفت: بمباران ماریوپل و تخریب و کشتار همه روزه مردم در ماریوپل جنایت عظیم جنگی است.

دیپلمات ها به رویترز گفته اند که کشورهای حوزه بالتیک (استونی، لیتوانی و لتونی) به دنبال تحریم نفتی روسیه بوده و آلمان هشدار داده که اقدام عجولانه ممکن است به افزایش بیشتر بهای انرژی در اروپا منجر شود.

مسکو تهدید کرده که تحریم نفتی اتحادیه اروپا را با قطع گاز یکی از شاه لوله ها تلافی خواهد کرد.

تحریم نفتی روسیه به اروپا و جهان ضربه خواهد زد

13:16

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: ممنوعیت واردات نفت روسیه به تعادل انرژی در اروپا آسیب می‌رساند.

واشنگتن در صورت تحریم نفتی روسیه چیزی از دست نخواهد داد، اما اروپا با ضربه سختی روبرو خواهد شد. چنین تحریمی به طور کلی بر بازار جهانی نفت تاثیر بسیار جدی خواهد گذاشت.

مذاکرات صلح با اوکراین پیشرفت چندانی نداشته است.

پیش از این رویترز به نقل از منابعی اعلام کرده بود کشورهای اتحادیه اروپا در حال کار بر روی بسته پنجم تحریم ها علیه روسیه و همچنین در حال بررسی امکان اعمال تحریم نفتی علیه این کشور هستند.

اعتراف ناتو به حمایت مالی و نظامی از اوکراین طی سال‌های گذشته

12:05

دبیرکل ناتو اعلام کرد: این واقعیت را می‌گویم که متحدان ناتو نیروهای مسلح اوکراین را برای سال‌ها آموزش داده و از آنها حمایت کرده‌اند.

ده‌ها هزار نیروی اوکراینی، نیروهای عملیات ویژه، فرماندهی و کنترل، تدارکات را آموزش داده‌اند.

متحدان ناتو حمایت خود از اوکراین را تا حدی با ارایه‌ی حمایت نظامی، کمک‌های بشردوستانه و میلیاردها حمایت مالی از اوکراین افزایش می‌دهند.

انگلیس مدعی توقف روسیه در پیش‌روی به سمت کی‌یف شد

11:48

در سلسله پیام‌های منتشر شده در حساب رسمی توییتری وزارت دفاع انگلیس ادعا شده است:  درگیری‌های شدید در شمال کی یف ادامه دارد.  نیروهای روسی که از شمال شرق به سمت کی‌یف پیشروی می کنند متوقف شده‌اند. 

نیروهایی که از جهت هوستومل به سمت شمال غربی پیشروی می‌کردند نیز با مقاومت شدید اوکراین عقب رانده شدند.

قطعنامه دیگری در مجمع عمومی سازمان ملل علیه روسیه

11:43

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قرار است به زودی درباره قطعنامه دیگری پیرامون تجاوز روسیه به اوکراین رای‌گیری کند.

به گزارش خبرگزاری آلمان پیش‌نویس قطعنامه‌ای با عنوان «پیامدهای انسانی تجاوز به اوکراین» شامگاه یکشنبه ۲۰ مارس در میان ۱۹۳ عضو توزیع شده است. قرار است رای‌گیری در روزهای آینده انجام شود.

زلنسکی منع آمد و شد در اوکراین را به مدت ۳۰ روز تمدید کرد

10:30

پارلمان اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که «ولادیمیر زلنسکی» رییس جمهور اوکراین قانونی را امضا کرد که به موجب آن منع آمد و شد در کشور از ۲۶ مارس به مدت ۳۰ روز تمدید می‌شود. 

رییس جمهور اوکراین دست به دامن رژیم صهیونیستی شد

9:18

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین شنبه شب گفت که زمان آن فرارسیده است که اسراییل گزینه خود را انتخاب و از اوکراین در برابر روسیه حمایت کند.

اوکراین درخواست روسیه برای تسلیم ماریوپول را رد کرد

8:45

دولت اوکراین درخواست‌ روسیه از نیروهای اوکراینی در ماریوپول مبنی بر اینکه سلاح‌های خود را در ازای عبور ایمن از شهر و ایجاد کریدور بشردوستانه بر زمین بگذارند، رد کرد.

انفجارهای مهیب شب گذشته در کی‌یف

8:40

شهردار کی‌یف پایتخت اوکراین از شنیده شدن چندین انفجار در منطقه پودیل این شهر خبر داد.

فرانسه نزدیک به ۸۵۰ میلیون یورو از دارایی‌های روسیه را مسدود کرد

8:18

"برونو لومر" وزیر دارایی فرانسه اعلام کرد که کشورش ۸۵۰ میلیون یورو از دارایی های الیگارش های روسیه در خاک خود را مصادره کرده است.

روز بیست و پنجم
 

آلمان برای کاهش وابستگی به روسیه با قطر قرارداد گازی امضا کرد

23:43

سخنگوی وزارت اقتصاد آلمان به دنبال تلاش برای کاهش وابستگی به گاز روسیه اعلام کرد که قطر با همکاری بلند مدت انرژی با برلین موافقت کرده است.

کشته شدن معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه تایید شد

23:20

مقامات روسی تایید کردند که معاون فرمانده ناوگان دریای سیاه روسیه، کاپیتان آندری پالی در نبرد در ماریوپول جان باخته است. پیشتر گزارش شده بود که اوکراین مدعی کشته شدن او شده است. 

اقدام جالب دیوید بکام با انتقال موقت حساب اینستاگرام خود به پزشک اوکراینی 

22:55

دیوید بکام ستاره فوتبال بریتانیا حساب اینستاگرام خود را موقتا به ایرینا کوندراتووا، رییس یک مرکز درمانی از خارکیف منتقل کرد تا او بتواند فعالت پزشکان اوکراینی را در شرایط جنگی به ۷۱ میلیون و ۴۰۰ هزار فالویر نشان دهد.  دیوید بکام در روزهای نخست جنگ اوکراین نیز با انتشار متن صفحه اینستاگرامی یونیسف با مضمون «کودکان اوکراین، به صلح و امنیت نیاز دارند» به جنگ اوکراین واکنش نشان داده بود.

بیش از ۱۰۰۰ شهروند روسیه در تظاهرات سراسری ضد جنگ دستگیر شدند 

21:45

اعتراضات ضد جنگ در روسیه به‌رغم سرکوب شدید ادامه دارند. بر اساس داده‌های گروه Owd-Info در اغلب شهرهای بزرگ روسیه مردم دوباره علیه جنگ در اوکراین تظاهرات کردند. 

به گفته فعالان حقوق مدنی در جریان تظاهرات صلح روز یکشنبه ۲۹ اسفند (۲۰ مارس) در مجموع نزدیک به هزار نفر دستگیر شدند. 

تظاهرات گسترده‌ای از جمله در شهرهای سنت پترزبورگ، یکاترینبورگ، نیژنی‌نووگورود و ولادی‌وستوک گزارش شده است.

هشدار یونیسف نسبت به قاچاق و سوءاستفاده از کودکان آواره اوکراینی

18:15

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد، تهدید قاچاق و سوءاستفاده از کودکان به دلیل اینکه بیش از ۱.۵ میلیون کودک اوکراینی آواره شده‌اند، "واقعی و رو به ازدیاد" است.

ممکن است این جنگ به جنگ جهانی سوم منجر شود 

18:05

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در گفتگو با سی ان ان: آماده مذاکره با رییس جمهور پوتین هستم. در صورت شکست مذاکرات با روسیه، ممکن است این جنگ به جنگ جهانی سوم منجر شود.

پاپ جنگ در اوکراین را «نفرت‌انگیز» و «بی‌رحمانه» خواند 

18:00

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان خواهان توقف جنگ در اوکراین شد و گفت این رویداد «نفرت‌انگیز» و «بی‌رحمانه» هر روز «جنایات بیشتری» در یک «قتل‌عام بی‌معنی» می‌آفریند.

پاپ که در جمع هزاران تن در میدان سنت‌پیتر واتیکان سخن می‌گفت از «همه بازیگران عرصه بین‌المللی» خواست برای پایان دادن به جنگ تلاش کنند.

روسیه و اوکراین در"مسایل مهم" به توافق نزدیک شده‌اند

16:44

چاووش اوغلو، وزیر امورخارجه ترکیه:  روسیه و اوکراین درمورد "مسایل مهم " برای رسیدن به توافق نزدیک شده‌اند و دربرخی مسایل نیز در یک قدمی توافق هستند. 

استفاده دوباره روسیه از موشک‌های مافوق صوت علیه اوکراین

13:20

ارتش روسیه اعلام کرد که یک سری از حملات جدید را علیه اهداف نظامی اوکراین با استفاده از موشک‌های مافوق صوت و کروز انجام داده است.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که موشک‌های کینژال (موشک‌های مافوق صوت) روسیه به یک مخزن سوخت در نزدیکی بندر کوستیانتیکا در نزدیکی دریای سیاه اصابت کرده است.

درخواست آمریکا از ترکیه برای ارسال «اس-۴۰۰» به اوکراین

11:39

رویترز نوشته دولت بایدن از همپیمانان خود که از تجهیزات و سامانه‌های دفاع موشکی روسی همچون اس-۳۰۰ و اس-۴۰۰ استفاده کرده‌اند، درخواست کرده تا این تسلیحات را برای نبرد با روسیه به اوکراین منتقل کنند.

بر این اساس، آمریکا به‌طور غیررسمی از ترکیه خواسته سامانه‌ دفاع موشکی اس-۴۰۰ خود را به اوکراین ارسال کند. با اینحال، منابع ترکیه‌ای و تحلیلگران می‌گویند چنین پیشنهادی برای آنکارا کارآمد و مؤثر نیست.

آلمان: اگر گاز روسیه قطع شود سال آینده برای گرم کردن خانه‌ها مشکل خواهیم داشت 

10:51

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان در گفت‌وگویی اعلام کرد که این کشور برای تامین هیدروکربن‌های خود بسیار به روسیه وابسته است و در زمستان آینده خطر تمام شدن گاز وجود دارد. وی در عین حال تاکید کرد که اقدامات خود را برای جلوگیری از این سناریو افزایش می‌دهد.

وی اضافه کرد که عرضه گاز برای امسال هنوز به‌طور کامل تضمین نشده است.

وی هشدار داد اگر در زمستان آینده این کشور گاز بیشتری دریافت نکند و انتقال گاز از روسیه قطع شود، گاز کافی برای گرم کردن تمام خانه‌ها و راه‌اندازی صنایع وجود نخواهد داشت.

کمک نظامی ۱۵.۵ میلیون دلاری استرالیا به اوکراین

10:41

دولت استرالیا در بیانیه ای اعلام کرد که  این کشور، ۱۵.۵ میلیون دلار کمک نظامی بیشتر به کی‌یف اختصاص می‌دهد.

استرالیا همچنین ۲۲ میلیون دلار کمک بشردوستانه اضطراری به اوکراین خواهد داد.

دولت استرالیا امروز یکشنبه اعلام کرد: دولت یک شبه ممنوعیت فوری صادرات آلومینیوم و سنگ معدن آن  (از جمله بوکسیت) به روسیه را وضع کرده است. روسیه برای نزدیک به ۲۰ درصد نیاز آلومینیوم خود به استرالیا متکی است!

استرالیا برای پناهجویان اوکراینی روادید موقت صادر خواهد کرد که به مدت ۳  سال اعتبار داشته و به افراد اجازه کار، تحصیل و دسترسی به مراقبت‌های درمانی را می‌دهد.

چین تحریم‌ها علیه روسیه را به شدت "غیر قابل قبول" دانست

10:13

معاون وزیر امور خارجه چین گفت: تحریم‌ها علیه روسیه هر روز تکان‌دهنده‌تر و غیر قابل قبول‌تر می‌شود. ایتلاف نظامی نباید بیش از این به سمت شرق گسترش یابد و چنین کاری، یک قدرت هسته‌ای نظیر روسیه را در "موقعیتی دشوار و ناخوشایند" قرار می‌دهد.

درخواست زلنسکی از سوییس برای مصادره اموال روس‌ها

9:53

رییس‌جمهور اوکراین ضمن اعلام آمادگی برای تداوم مذاکرات صلح با روسیه، از دولت سوییس خواست اموال اتباع روس در این کشور را مصادره کند.

سازمان ملل: ۸۴۷ نفر در درگیری‌های اوکراین کشته شدند

09:16

دفتر حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرده تا روز جمعه حداقل ۸۴۷ غیرنظامی در اوکراین کشته و ۱۳۹۹ نفر زخمی شده‌اند.

روز بیست و چهارم

تحریم‌های روسیه به شکل فزاینده‌ای ظالمانه است

23:43

معاون وزیر امور خارجه چین اعلام کرد که تحریم‌های وضع شده از سوی کشورهای غربی علیه روسیه به شکل فزاینده‌ای "ظالمانه" است.

زلنسکی برای نمایندگان کنِست رژیم صهیونیستی سخنرانی می‌کند

23:15

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین فردا (یکشنبه) از طریق برنامه زوم برای اعضای کنست رژیم صهیونیستی سخنرانی خواهد کرد.

هند و ژاپن خواستار پایان خشونت‌ها در اوکراین شدند

23:1

نارندرا مودی نخست وزیر هند و فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در بیانیه‌ای مشترک خواهان توقف فوری خشونت‌ها در اوکراین شدند.

بایدن خسته است؛ ما سخت‌گیر نخواهیم بود

23:05

سخنگوی کرملین در واکنش به موضع بایدن:

اظهاراتی می‌شنویم که در واقع توهین شخصی به رییس‌جمهور پوتین هستند.

با در نظر گرفتن اینکه تندخویی آقای بایدن ریشه در خستگی و گاهی فراموشکاری او دارد ما در ارزیابی‌هایمان سخت‌گیر نخواهیم بود تا به ستیزه‌جویی‌ها دامن نزنیم.

 توسعه ناتو تبعات هراس‌آوری دارد  

22:41

معاون وزیر خارجه چین:

ناتو بازمانده جنگ سرد است و توسعه‌اش می‌تواند تبعاتی آنچنان هراس‌آور داشته باشد که در تصور نمی‌گنجد.

دامنه تحریم‌ها علیه روسیه الان به اندازه‌ای است که می‌توان گفت جهانی‌شدن به سلاح تبدیل شده و حتی فعالان عرصه‌های ورزشی، فرهنگی و هنری هم [از این تحریم‌ها] کنار گذاشته نمی‌شوند.

آمریکا استفاده روسیه از موشک‌های مافوق صوت در اوکراین را تایید کرد

22:26

"سی ان ان" به نقل از مقامات آمریکایی روز شنبه نوشت که روسیه هفته گذشته از این موشک‌ها برای اولین بار در یک جنگ استفاده کرده است و آمریکا توانسته این موشک را رهگیری کند.

این مقامات همچنین خاطرنشان کردند استفاده از این موشک‌ها برای آزمایش آن‌ها بوده و روسیه قصد داشته پیام روشنی به غرب در خصوص توانایی‌های نظامی خود ارسال کند.

کشته شدن ۱۱۲ کودک اوکراینی پس از حمله‌ روسیه

21:43

زلنسکی، رییس جمهور اوکراین:

ارتش روسیه از آغاز جنگ تا کنون ۱۱۲ کودک اوکراینی را کشته است.

ادامه جنگ در اوکراین تهدیدی برای همه کشورهای اروپایی است.

 ما خواستار مسدود شدن وجوه همه کسانی هستیم که در این جنگ نقش داشتند.

 

کمک شرکت فایرز به اوکراین با فروش واکسن به روس‌ها!

21:00

شرکت فایزر، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های دارویی دنیا از جمله ساخت واکسن mRNA کروناویروس، اعلام کرده که به دلیل حساسیت محصولاتش برای جان انسان‌ها، فروش محصولاتش در بازار روسیه را متوقف نمی‌کند ولی هر درآمدی که از بارار روسیه به دست می‌آورد را برای کمک به اوکراین اهدا خواهد کرد.

 

کشته شدن فرمانده ارشد روسیه در اوکراین

19:35

العربیه مدعی شد: همزمان با ادامه حمله نظامی مسکو در اوکراین، رسانه‌های روسیه از کشته‌ شدن سرهنگ «سرگیی سوخارف» فرمانده هنگ ۳۳۱ چتربازان گارد ملی ارتش روسیه در اوکراین خبر دادند.

رادیو و تلویزیون دولتی روسیه «جی‌تی‌آر‌کی کوستروما» اعلام کرد؛ سوخارف به همراه سرگرد سرگیی لیبدیف، گروهبان الکساندر لیمونوف، سرجوخه یوری دیگاریف و افسر الکسی نیکیتین در جریان نبردی در اوکراین کشته شدند.

مرکز ارتباطات راهبردی و امنیت اطلاعات در اوکراین پیشتر در پیامی تلگرامی اعلام کرده بود که نیروهای این کشور توانستند سوخارف و سرگیی کریلوف، معاون او را مورد هدف قرار دهند.

روسیه برای نخستین بار از موشک کینژال علیه اوکراین استفاده کرد

13:25

روسیه برای نخستین بار از موشک راهبردی مافوق صوت کینژال (Kinzhal) در جنگ علیه اوکراین استفاده کرد و یک انبار مهمات را در غرب این کشور مورد هدف قرار داد.

موشک کینژال بسته به نوع جنگنده ای که از آن شلیک شود (بمب افکن توپولوف، جنگنده میگ و یا سوخو) بردی بین دو تا سه هزار کیلومتر با حداکثر سرعتی برابر با ۱۴هزار و ۷۰۰ کیلومتر بر ساعت دارد و خطای این موشک برای زدن هدف تنها «یک متر» است.

زلنسکی خواستار مذاکرات فوری با روسیه شد

10:01

رییس‌جمهور اوکراین خواستار مذاکرات فوری با روسیه شد و گفت این تنها شانس مسکو برای کاهش خسارات ناشی از اشتباهش در حمله به اوکراین است.

«ولودیمیر زلنسکی» گفته هزینه جنگ اوکراین، خسارات سنگینی برای روسیه به همراه خواهد داشت که احتمالاً چندین نسل از پس جبران آن برنخواهند آمد.

هشدار صندوق بین المللی پول و بانک جهانی درباره عواقب جنگ اوکراین

09:55

صندوق بین المللی پول و بانک جهانی می‌گویند تمامی اقتصاد‌ها در جهان بطور کامل در معرض تاثیر گرفتن از بحران جنگ اوکراین قرار گرفته‌اند. 

این وضعیت هشدار دهنده می‌تواند به کاهش رشد اقتصادی، وقفه در معاملات تجاری و افزایش نرخ تورم منجر شود.

ادامه تنش‌ها میان روسیه و اوکراین سبب شد قیمت نفت خام با رشدی قابل توجه به بیش از ۱۰۳ دلار در هر بشکه افزایش یابد.

 دیگر بازار‌های مالی هم تحت تاثیر این تنش‌ها قرار گرفته و دچار نوساناتی شده‌اند.

جنگ اوکراین موجب فروپاشی سیستم غذایی جهانی می‌شود

09:49

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در پی وقوع و ادامه  جنگ اوکراین نسبت به بروز اختلال در چرخه تامین مواد ضروری از جمله مواد غذایی ابراز نگرانی کرد و آن را موجب فروپاشی در سیستم عرضه مواد غذایی در عرصه جهانی دانست.

انتقاد روسیه از غرب به دلیل نادیده گرفتن بمباران دونتسک

08:51

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در تماس تلفنی با اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان کی‌یف را متهم کرد که تلاش می‌کند با مطرح کردن پیشنهادهای غیرواقعی از مذاکرات صلح خارج شود.

پوتین به گلوله باران مناطق مسکونی در دونتسک توسط ارتش اوکراین اشاره کرد و از کشورهای غربی به دلیل نادیده گرفتن جنایات جنگی ارتش اوکراین انتقاد کرد.

روز بیست و دوم

مخالفت پلوسی با اعزام نیروهای غربی به اوکراین

15:30

رییس مجلس آمریکا با اعزام نیروهای آمریکایی یا ناتو به اوکراین برای دفاع در برابر حملات هوایی روسیه مخالفت کرد.

او با اشاره به این مسیله که اوکراین عضو ناتو نیست، گفت: با این حال، ما آماده‌ایم تا اوکراین را به تجهیزات بسیار پیشرفته‌ای مجهز کنیم.

اوکراین احتمالاً بزرگترین پروژه پنتاگون است 

14:26

لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه:تحریم‌های کشورهای غربی علیه مسکو تنها این کشور را تقویت خواهد کرد و مسکو دیگر به این قبیل اقدامات محدود‌کننده عادت کرده است. 

اوکراین ممکن است بزرگترین پروژه پنتاگون برای ایجاد آزمایشگاه‌های بیولوژیکی نظامی باشد.

ما بر اساس مدارکی که بدست آمده، این امکان را رد نمی‌کنیم.

پوتین خطاب به شولتز: کی‌یف مذاکرات صلح را به تأخیر می‌اندازد

13:50

رییس‌جمهور روسیه در تماس تلفنی با صدراعظم آلمان ضمن گلایه از به تأخیر انداختن کی‌یف در مذاکرات صلح، گفت مسکو آماده است راهکارهایی مطابق با رویکرد خود بیابد.

اوکراین و روسیه ممکن است ظرف ۱۰ روز به توافق صلح برسند

13:15

میخاییل پودولیاک، مشاور ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین در سخنانی درباره دیدار احتمالی میان زلنسکی و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی گفت: ممکن است پس از اتمام کار بر روی توافق میان اوکراین و روسیه، دیداری میان زلنسکی و پوتین برگزار شود و این دیدار ممکن است طی هفته‌های آتی صورت بگیرد. وی افزود: هماهنگی یک معاهده صلح میان روسیه و اوکراین ممکن است از چند روز تا یک هفته و نیم، ۱۰ روز طول بکشد. 

با روسیه وارد جنگ نمی‌شویم

12:50

وزیر دفاع آمریکا:موضع جو بایدن در مورد اینکه آمریکا در اوکراین نخواهد جنگید، شفاف بوده است.

هرچه در توان داریم انجام می‌دهیم تا اوکراین بتواند از قلمروی خود دفاع کند.

اعلام وضعیت پرواز ممنوع، در واقع به این معناست که با روسیه در جنگ قرار داریم اما ما قصد جنگ با روسیه را نداریم.

موافقت مجلس نمایندگان آمریکا با تعلیق روابط تجاری با روسیه

11:10

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند که به موجب آن، روابط تجاری عادی این کشور با روسیه به حالت تعلیق در می‌آید.

این لایحه که با ۴۲۴ رأی موافق در مقابل تنها هشت مخالف، در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب رسید، به مجلس سنا می‌رود تا آنجا هم به رأی گذاشته شود.

این لایحه علاوه‌ بر روسیه، روابط تجاری عادی آمریکا با بلاروس را نیز به حالت تعلیق در می‌آورد.

استرالیا ۱۱ بانک دیگر روسیه را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد

10:20

دولت استرالیا در راستای واکنش‌ها به تهاجم روسیه به اوکراین، از اعمال مجموعه جدیدی از تحریم‌ها علیه ۱۱ بانک و نهاد دولتی و ۲ تاجر روس در این کشور اقیانوسیه خبر داد.

ژاپن تحریم‌های جدید علیه روسیه وضع کرد

09:55

وزارت دارایی ژاپن از اعمال تحریم‌های جدید علیه ۱۵ فرد و ۹ سازمان روسی خبر داد.

ژاپن پیش‌تر دارایی‌های شماری از سرمایه‌داران و شرکتهای روس و دارایی‌های بانک مرکزی روسیه را هم را مسدود کرد.

این کشور صادرات تجهیزات پالایش نفت به روسیه را نیز ممنوع اعلام کرد.

رویترز: جنگ اوکراین تقاضای اروپا برای خرید تسلیحات از آمریکا را افزایش داد

09:35

رویترز گزارش داد، حمله روسیه به اوکراین موجب افزایش تقاضای خرید تسلیحات از آمریکا شد به طوری که دولت‌های اروپایی فهرست خرید تجهیزات نظامی از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، موشک‌ها و پدافند موشکی را به پیمانکاران ارایه کرده‌اند.

روز بیست و یکم

آمریکا به چین درباره کمک نظامی احتمالی به روسیه هشدار می‌دهد

22:36

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت که «جو بایدن»، رییس‌جمهور این کشور به شی‌ جین پینگ، رییس‌جمهور چین درباره هر گونه کمک نظامی احتمالی به روسیه هشدار داد.

جنگ اوکراین بین ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده به بحران غذایی در خاورمیانه منجر می‌شود

19:55

امانویل مکرون، رییس جمهور فرانسه روز پنجشنبه گفت، جنگ بین اوکراین و روسیه، دو تولیدکننده برتر محصولات کشاورزی جهان، احتمالاً به یک بحران غذایی در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده در آفریقا و خاورمیانه منجر خواهد شد. 

انگلیس سامانه دفاع هوایی «اسکای سابر» در لهستان مستقر می‌کند

19:35

بن والاس، وزیر دفاع انگلیس خبر داد:

ما سامانه موشک ضد هوایی میان‌بُرد «اسکای سابر» را با حدود ۱۰۰ پرسنل در لهستان مستقر می‌کنیم.

این اقدام به لهستان برای حفظ حریم هوایی خود در صورت تجاوز روسیه کمک خواهد کرد.

بایدن و شی درباره اوکراین گفت و گو می‌کنند

18:40

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رییس جمهوری آمریکا روز جمعه با شی جین پینگ رییس جمهوری چین در خصوص "مدیریت رقابت میان دو کشور و همچنین جنگ روسیه علیه اوکراین" گفتگو خواهد کرد.

توافق با کی‌یف می‌تواند به‌سرعت وقایع در اوکراین را متوقف کند

18:01

سخنگوی کاخ کرملین اعلام کرد توافق میان روسیه و اوکراین و اجرای متعاقب آن می‌تواند موجب توقف درگیری‌ها شود.

16:37

 توافقی با اوکراین حاصل نشده است

مقامات کرملین (امروز) پنجشنبه اعلام کردند که روسیه حداکثر انرژی خود را برای مذاکرات درباره صلح احتمالی با اوکراین گذاشته است اما هنوز توافقی بدست نیامده است.

حذف سه میلیون بشکه صادرات نفت روسیه تا ماه آینده

9:05

آژانس بین المللی انرژی (IEA) اعلام کرد به دنبال حمله نظامی مسکو به اوکراین و تحریم های غربی اعمال شده، ممکن است سه میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی روسیه نتواند در آوریل به بازار راه پیدا کنند.

ادعای بایدن: پوتین جنایتکار جنگی است

8:50

رییس‌جمهور آمریکا مدعی شد که ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه جنایتکار جنگی است.

در رفتار روسیه نشانه‌ای از پیشرفت مذاکرات با اوکراین نمی‌بینیم

8:46

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید ایالات متحده، هیچ‌ نشانه‌ای در رفتار روسیه مبنی بر پیشرفت مذاکرات مسکو و کی‌یف نمی‌بیند.

شاید جنگ‌جهانی سوم شروع شده باشد

8:21

زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین: مذاکرات برای پایان‌ دادن به درگیری‌ها با روسیه ادامه دارد اما مسیر مذاکرات دشوار است.

کسی نمی‌داند، شاید هم همین الان جنگ‌جهانی سوم شروع شده باشد. چه فرقی دارد که جنگ‌جهانی سوم شروع شود، وقتی که اوکراین سقوط کرده است؟

روز بیستم

روسیه سالن تیاتر ماریوپل را که صدها نفر در آن پناه گرفته بودند بمباران کرد

23:40

مقامات شورای شهر ماریوپل گفتند که نیرو‌های روسیه سالن تیاتری را در این شهر بمباران کردند که در آن غیرنظامیان پناه گرفته بودند. دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین نیز در توییتی نوشت: «ماریوپل را نجات دهید، جنایتکاران جنگی روسیه را متوقف کنید.»‌‌

پوتین جنایتکار جنگی است

23:35

رییس جمهور آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی برای نخستین بار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه را جنایتکار جنگی خواند.

کانادا حریم هوایی خود را به روی بلاروس بست

23:25

وزیر حمل و نقل کانادا اعلام کرد که اتاوا تصمیم گرفت در واکنش به حمایت بلاروس از حمله نظامی روسیه به اوکراین، حریم هوایی خود را به روی هواپیماهای این کشور ببندد.

اوکراین توافق موقت صلح با روسیه را تکذیب کرد

22:42

مشاور رییس جمهور اوکراین خبر توافق کی‌یف و مسکو بر سر طرح ۱۵ ماده‌ای صلح را تکذیب کرد.

آمریکا به دنبال گسترش قابل توجه تحریم‌ها علیه روسیه است

20:23

شبکه خبری سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد دولت جو بایدن به تحریم‌ها علیه مقامات ارشد روسیه و حلقه داخلی ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه ادامه می‌دهد و قصد دارد اهداف این تحریم‌ها را در روزها و هفته‌های آینده افزایش دهد.

ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین امروز در سخنانی مجازی در کنگره آمریکا از این کشور خواست تمام سیاست مداران روسیه را تحریم کند.

به تصمیم اوکراین برای پیوستن به ناتو احترام می‌گذاریم 

21:53

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو: 

شجاعت اوکراینی‌ها و ایستادگی آن‌ها در برابر تهاجم روسیه را می‌ستاییم. 

ما در خصوص تقویت توانایی دفاعی‌مان و پدافندهوایی و دریایی‌مان در اروپای شرقی بحث و گفت‌وگو کردیم. 

اوکراین دولتی دارای حاکمیت آزاد است و ما به تصمیم دولت این کشور برای پیوستن به ناتو احترام می‌گذاریم. 

ما از روسیه می‌خواهیم تا با حُسن‌نیت، در گفت‌وگو‌ها با اوکراین مشارکت داشته باشد.

آمریکا حمله روسیه به خبرنگاران را بررسی می‌کند

20:36

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت که آمریکا با جدیت احتمال حمله عمدی به خبرنگاران در اوکراین را بررسی می‌کند.

اگر روسیه در مورد گفت‌وگو جدی است، فورا حملات را متوقف کند

20:29

 مشاور امنیت ملی آمریکا طی تماس تلفنی با دبیرکل شورای امنیت ملی روسیه اظهار داشت که اگر روسیه در مورد گفت‌وگو جدی است، فورا حملاتش در اوکراین را متوقف کند.

عقب نشینی نیروهای روس در صورت اعلام بی‌طرفی اوکراین

20:16

به گزارش فایننشال تایمز، در صورتی که کی‌یف اعلام بی‌طرفی کند و محدودیت‌هایی را بپذیرد، اوکراین و روسیه طرح صلح آزمایشی ۱۵ ماده‌ای را اجرا خواهند کرد که آتش بس و عقب نشینی نیروهای روسی در آن گنجانده شده است.

سه تن از مذاکره کنندگان به فایننشال تایمز گفته‌اند که مذاکرات در این زمینه پیشرفت قابل توجهی داشته است.

دیوان بین‌المللی دادگستری خواستار توقف فوری حمله روسیه به اوکراین شد

19:56

دیوان بین‌المللی دادگستری به روسیه دستور داد تا درگیری‌ها در اوکراین را متوقف کند و اقدامات درخواستی کی‌یف را بپذیرد.

اوکراین ممکن است روسیه را با سلاح هسته‌ای هدف قرار دهد

18:16

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز چهارشنبه گفت حکومت کی یف در آینده‌ای قابل پیش بینی ممکن است روسیه با را با سلاح هسته‌ای هدف قرار دهد.

پوتین تاکید کرد که تمایل اوکراین به ساخت سلاح هسته‌ای، تهدیدی جدی برای روسیه است.

هدف غرب ضربه زدن به اقتصاد ملی و منافع مردم روسیه است

17:55

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه : هدف غرب ضربه زدن به اقتصاد ملی و آسیب رساندن به منافع مردم روسیه است.

عملیات نظامی روسیه در اوکراین تا پایان ادامه خواهد یافت.

برگزاری جلسه گروه ۷ درباره روسیه

17:47

وزیر دارایی ژاپن از برگزاری نشستی مجازی با حضور مقامات ۷ کشور صنعتی دنیا معروف به گروه ۷ پیرامون اقدامات روسیه در اوکراین خبر داد.

پوتین باید به هر قیمتی متوقف شود

14:55

لیز تراس، وزیر خارجه انگلیس: در حالی‌که پوتین همچنان در حال جنگ در اوکراین است، در مورد مذاکرات صلح بین روسیه و اوکراین تردید دارم. او باید آتش‌بس را اجرا کند و نیروهایش را خارج کند تا این مذاکرات صلح جدی گرفته شود.

اگر اطمینان نداشته باشیم پوتین در اوکراین شکست می‌خورد، احتمالاً او می‌خواهد فراتر برود. باید به هر قیمتی پوتین را متوقف کنیم. او یک تهدید واقعی است که جهان با آن مواجه است.

اتحادیه اروپا معامله با شرکت‌های نفتی روسیه را ممنوع کرد

23:58

اتحادیه اروپا در ادامه فشار مضاعف به روسیه به دلیل حمله به اوکراین، معامله با شرکت‌های روس نفت، ترانس نفت و گازپروم نفت را ممنوع کرد.

کمک ۱۳.۶ میلیارد دلاری نظامی آمریکا به اوکراین

23:49

رییس جمهور آمریکا:

 ۱۳.۶ میلیارد دلار برای مقابله با تهاجم روسیه به اوکراین و پیامدهای آن بر کشورهای همسایه اختصاص یافته است.

این جنگ ۳ میلیون اوکراینی را به پناهنده تبدیل کرده است و ما در حال ارایه کمک های بشردوستانه اضطراری برای کاهش این درد و رنج هستیم.

خودداری کاخ سفید از ارایه جزییات دیدار احتمالی بایدن با زلنسکی

23:11

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه از اظهار نظر در مورد دیدار احتمالی جو بایدن، رییس جمهور آمریکا با ولودیمیر زلنسکی رییس جمهور اوکراین و سفر به لهستان خودداری کرد.

هجوم شهروندان روسیه به ارمنستان در پی تحریم‌های گسترده غرب علیه مسکو

21:53

از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین و اعمال تحریم‌های بی‌سابقه جامعه جهانی به‌ویژه اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و شرکت‌های بزرگ چند ملیتی علیه روسیه، هزاران نفر از شهروندان این کشور به ارمنستان مهاجرت کرده‌اند.

به همین دلیل اکنون همزمان با خروج صدها تن از کارکنان شرکت‌های غربی از روسیه، روزانه بیش از ۳۰ پرواز نیز از شهرهای مختلف این کشور به مقصد ایروان، پایتخت ارمنستان انجام می‌شود.

بایدن هفته آینده برای بحث درباره اوکراین به اروپا می‌آید

20:50

یک مقام اروپایی خبر داد که «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا هفته آینده به بروکسل سفر خواهد کرد.

بایدن در بروکسل در نشست سران کشورهای اروپایی شرکت خواهد کرد تا درباره اوضاع اوکراین به بحث بپردازد.

گفت‌وگوی پوتین و پادشاه بحرین درمورد بحران اوکراین و روابط دوجانبه

20:12

رییس جمهوری روسیه امروز (سه‌شنبه) تماس تلفنی با پادشاه بحرین برقرار ساخته و دلایل و اهداف عملیات نظامی کشورش در اوکراین را تشریح کرد.

روسیه نخست وزیر کانادا را هم تحریم کرد

20:00

وزارت خارجه روسیه در ادامه وضع تحریم‌ها علیه مقامات ارشد آمریکایی، از افزودن نام جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و بیش از۳۰۰ عضو پارلمان کانادا در فهرست سیاه مسکو خبر داد.

روسیه از شورای اروپا خارج می‌شود

19:55

براساس اعلام معاون رییس دومای دولتی روسیه، این کشور از شورای اروپا خارج می‌شود و وزیر خارجه این کشور طی نامه‌ای رسمی به رییس شورای اروپا تصمیم مسکو را اطلاع داده است.

فرماندهان نظامی ما با روسیه در تماس هستند

19:40

 دبیرکل ناتو اعلام کرد که این سازمان وضعیت اوکراین را زیر نظر دارد و رهبران نظامی آن با روسیه در تماس هستند تا از هر حادثه‌ای جلوگیری کنند.

 اروپایی‌ها به اندازه روس‌ها از تحریم‌ها آسیب می‌بینند

18:11

سفیر روسیه در فرانسه ضمن محکوم کردن تحریم تاجران و فعالان اقتصادی روسی در اروپا اطمینان داد که اروپایی‌ها به اندازه خود روس‌ها از تحریم‌های غرب علیه مسکو آسیب می‌بینند.

اعطای اجازه کار فوری به اوکراینی‌های وارد شده به ژاپن

17:24

وزیر دادگستری ژاپن روز سه‌شنبه گفت که توکیو به مهاجران اوکراینی اجازه می‌دهد تا پس از پذیرش در این کشور به عنوان آواره جنگی، به سرعت اجازه کار دریافت کنند.

هر ثانیه یک کودک در اوکراین آواره می‌شود

17:19

صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) روز سه‌شنبه اعلام کرد که هر ثانیه یک کودک در اوکراین آواره می‌شود. 

 اوکراین به ناتو نمی‌پیوندد

16:40

رییس‌جمهور اوکراین: اوکراین باید بداند درهای ناتو به‌روی آن باز نیست. شنیده می‌شود اوکراین به ناتو نمی پیوندد، درست است باید آن را بپذیریم.

جنگ در اوکراین را راه‌حل نمی‌دانیم

14:55

امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران:هیچ ارتباطی بین تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود ندارد و روسیه نقش سازنده‌ای در مذاکرات وین ایفا کرده است.راه‌حل بحران اوکراین را با درک شناخت ریشه‌های واقعی می‌دانیم، همانطور که با جنگ در افغانستان و یمن مخالفیم، جنگ در اوکراین را راه‌حل نمی‌دانیم.

وزیر خارجه اوکراین از من خواست این پیام را به لاوروف منتقل کنم که اوکراین خواستار توقف جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی است.

وضع قانون منع آمد و شد در کی‌یف

13:30

شهردار کی‌یف اعلام کرد از ساعت ۲۰ امشب تا هفت صبح روز پنجشنبه قوانین منع آمد و شد وضع می‌شود و هرگونه عبور و مرور بدون مجوز ممنوع است.

نباید درگیر جنگ با روسیه شویم

12:35

سخنگوی دولت فرانسه: در کنار مردم اوکراین هستیم اما نباید وارد جنگ با روسیه شد. فرانسه از طریق کمک های انسان دوستانه در کنار مردم اوکراین است. هدف متوقف کردن جنگ است و نه گسترش آن.

ژاپن دارایی ‎های ۱۷ شخصیت روسی را توقیف کرد

12:20

دولت ژاپن با اعلام اینکه توکیو همسو با اقدامات تحریمی علیه روسیه با دیگر کشورهای گروه ۷ پیش می‎رود، از توقیف دارایی‎های ۱۷ شخصیت روسی در این کشور خبر داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: جریان برق نیروگاه چرنوبیل وصل شد

11:35

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد که برق نیروگاه چرنوبیل که بیش از سه دهه پیش محل ناگوارترین سانحه هسته‌ای جهان بود وصل شده است.

روسیه از کنترل کامل بر منطقه «خرسون» اوکراین خبر داد

11:25

وزارت دفاع روسیه: نیروهای مسلح روسیه کنترل کامل منطقه خرسون در جنوب اوکراین را به دست گرفتند.

مقام اوکراینی از احتمال صلح با روسیه تا ماه آینده خبر داد

10:46

اولکسی آرستوویچ، مشاور رییس دفتر رییس جمهور اوکراین: رسیدن به توافق صلح با روسیه می تواند در آینده نزدیک یعنی یکی دو هفته آینده یا دربدترین حالت، در ماه می اتفاق بیفتد.

گوترش: وقوع جنگ هسته‌ای "ممکن" است

9:25

دبیرکل سازمان ملل هشدار داد که استفاده روسیه از تسلیحات هسته‌ای حین حمله‌اش به اوکراین "ممکن" است.

زلنسکی در مقابل نمایندگان کنگره آمریکا سخنرانی می‌کند

9:00

نمایندگان دموکرات کنگرۀ آمریکا اعلام کردند که ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین فردا چهارشنبه شانزدهم مارس ( ۲۵ اسفند) در مقابل نمایندگان کنگرۀ آمریکا سخنرانی خواهد کرد.

سازمان ملل: تعداد پناهجویان اوکراین به بیش از ۲.۸ میلیون نفر رسید

8:55

بر اساس تازه‌ترین آماری که روز دوشنبه توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل منتشر شد، بیش از ۲.۸ میلیون نفر از زمان آغاز تهاجم روسیه در ۲۴ فوریه از اوکراین فرار کرده‌اند.

این آژانس زیرمجموعه سازمان ملل می‌گوید دستکم ۲ میلیون نیز در داخل اوکراین آواره شده‌اند. 

به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) حدود ۱۲۷ هزار نفر از پناهندگان در اوکراین اتباع کشورهای دیگر هستند.

آغاز جنگ جهانی سوم به نفع هیچ کس نیست

8:41

ساکی، سخنگوی کاخ سفید:اگر روسیه از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند، جهان پاسخ خواهد داد و این عواقب ناگواری خواهد داشت.مطمینم که آغاز جنگ جهانی سوم به نفع امنیت ملی ما نیست.

روز نوزدهم

کی‌یف در حال جذب تروریست‌های داعش از سوریه است

23:56

معاون وزیر امور خارجه روسیه مدعی شد که «کی‌یف با کمک غرب، عناصر داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی در خاورمیانه را جذب می‌کند تا از روس‌ها انتقام بگیرد».

حمایت ایران از تلاش سیاسی برای حل بحران اوکراین

23:35

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با همتای اوکراینی:از هرگونه تلاش سیاسی برای حل و فصل بحران اوکراین حمایت می‌کنیم.خواستار کمک دولت این کشور برای خروج یک خانواده چهار نفره ایرانی از مناطق درگیری هستیم. وزیر خارجه اوکراین ضمن قدردانی از موضع ایران در مخالفت با جنگ، خواستار حمایت سیاسی ایران برای توقف جنگ شد.

دیگر دست نگه دارید!

22:50

صدراعظم آلمان که اکنون در آنکارا به سر می‌برد، پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه با او نشست خبری مشترک برگزار کرد و خطاب به پوتین گفت که «دیگر دست نگه دارید»!

زمان توقف جنگ در اوکراین فرا رسیده است

22:54

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه اوکراین در آتش می سوزد، اظهار داشت: زمان آن رسیده است که جنگ علیه اوکراین متوقف شود و به مسیر دیپلماسی و صلح بازگردیم.

احتمال سفر بایدن به اروپا با محوریت جنگ اوکراین

21:44

به گفته یک منبع آگاه، ایالات متحده در حال بررسی سفر جو بایدن، رییس جمهور آمریکا به اروپا برای گفتگو در مورد جنگ در اوکراین با متحدان خود است. 

یک فرد مطلع از این روند می‌گوید که ممکن است در هفته‌های آینده این اتفاق بیفتد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.

 از ایران خواستم پیام من را به مسکو منتقل کند

21:06

وزیر امور خارجه اوکراین بعد از گفت‌وگوی تلفنی با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توییتر نوشت: ایران مخالف جنگ در اوکراین است و از راهکار مسالمت‌آمیز حمایت می‌کند. من خواستم [وزیر خارجه ایران] پیام من را به مسکو منتقل کند. روسیه باید بمباران غیرنظامیان را متوقف کند، به آتش‌بس پایبند باشد و از اوکراین خارج شود.

 چین آمادگی خود برای کمک نظامی به روسیه را ابراز داشته است

20:53

روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز نوشت که واشنگتن به همپیمانان خود اعلام کرد که چین آمادگی خود برای کمک نظامی به روسیه را ابراز داشته است.

آمریکا تحریم بخش کشتیرانی روسیه را بررسی می‌کند

20:40

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد وضع تحریم‌های تجاری جامع از جمله مسدود کردن دسترسی بخش کشتیرانی روسیه به مسیرهای کشتیرانی بین‌المللی جزو گزینه‌های در دست بررسی این وزارتخانه است.

رییس سازمان امنیت و همکاری اروپا: کرملین استراتژی نظامی خود را تغییر داده است

19:53

رییس دوره‌ای سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد که عملیات نظامی روسیه در اوکراین شکست خورده و کرملین استراتژی نظامی خود را تغییر داده است.

جنگ جهانی سوم در راه است؟

18:32

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه:رییس‌جمهور روسیه به خوبی می‌داند جنگ جهانی سوم نمی‌تواند به راه بیافتد، زیرا در یک نزاع هسته‌ای هیچ کس برنده نمی‌شود. اگر پوتین دستور حمله به آمریکا را بدهد، یک ژنرال به سر او شلیک خواهد کرد.

پیش از این گراهام خواستار ترور پوتین شده و در این خصوص گفته بود که؛ ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه باید توسط مردم خودش ترور شود و نشان داد که این تنها راه برای پایان دادن به بحران ناشی از حمله روسیه به اوکراین خواهد بود.

اتحادیه اروپا تحریم‌های جدید علیه روسیه را نهایی کرد

17:48

مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از نهایی کردن بسته چهارم تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه در ارتباط با جنگ در اوکراین خبر داد.

روسیه دسترسی به اینستاگرام را مسدود کرد

14:16

مقامات روسی، «متا» که شرکت مادر فیسبوک است را یک "سازمان افراطی" خواندند و پس از اینکه این شبکه اجتماعی به همراه اینستاگرام اجازه "نفرت پراکنی" علیه سربازان روسی را صادر کردند، روسیه دسترسی کاربران را به اینستاگرام مسدود کرد.

اروپا در پی کاهش وابستگی به منابع انرژی است

15:51

بورل، مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: در حال کار بر روی بسته جدیدی از تحریم‌ها علیه روسیه و کاهش وابستگی به منابع انرژی برای جلوگیری از افزایش قیمت هستیم. اروپا شاهد بزرگترین نقل و انتقال پناهجویان است و ما انتظار داریم تعداد پناهجویان از اوکراین به پنج میلیون نفر برسد.

دور چهارم مذاکرات روسیه و اوکراین آغاز شد

12:50

مشاور ریاست جمهوری اوکراین اعلام کرد که دور جدید مذاکرات با روسیه بر صلح، توقف درگیری و آتش بس، عقب نشینی نیروهای روسیه و تضمین های امنیتی متمرکز است.

کاهش تنش‌ها به اوکراین بستگی دارد

10:45

وزارت خارجه روسیه: دلیلی برای اعزام حافظان صلح به اوکراین وجود ندارد. اعزام این نیروها در دستورکار شورای امنیت یا هر سازمانی نیست.

ما این گزینه را رد نمی‌کنیم که توافق حل و فصل مسایل با اوکراین نیازمند حمایت قطعنامه شورای امنیت است. پیشرفت در کاهش تنش‌ها در اوکراین به تمایل کی‌یف برای دستیابی به یک راه‌حل بستگی دارد.

روسیه از چین درخواست کمک نظامی کرده است

10:01

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارش داد که روسیه برای ادامه جنگ در اوکراین از چین درخواست تجهیزات نظامی کرده است. در این گزارش به نقل از مقاماتی که نخواسته‌اند نامشان فاش شود آمده که مسکو همچنین از پکن خواسته است تا برای مقابله با تحریم‌های اقتصادی کمک اقتصادی دریافت کند.

زلنسکی: اگر پرواز ممنوع اعلام نکنید، ناتو هدف قرار می‌گیرد

08:15

رییس‌جمهوری اوکراین در هجدهمین روز از حمله روسیه به کشورش، بار دیگر از ناتو خواست در اوکراین "وضعیت پرواز ممنوع" اعلام کند و هشدار داد که روسیه به اوکراین بسنده نخواهد کرد.

روز هجدهم

واشنگتن موضع اتمی خود را تغییر نداده است

23:50

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا با اعلام نگرانی واشنگتن از تشدید تنش با روسیه به دلیل مواضع هسته‌ای ولادیمیر پوتین در مورد اوکراین تاکید کرد که ایالات متحده تاکنون موضع هسته‌ای خود در قبال مسکو را تغییر نداده است.

روسیه از چین درخواست تجهیزات نظامی کرده است

23:34

روزنامه آمریکایی فایننشال تایمز نوشت که یک مقام آمریکایی گفته روسیه از زمان آغاز حمله به اوکراین، از چین درخواست تجهیزات نظامی و دیگر کمک‌ها کرده است.

وعده اروپا برای اعمال تحریم‌های سنگین‌تر علیه روسیه

23:27

رییس شورای اروپا: ما برای وضع تحریم‌های آتی علیه روسیه که ممکن است قوی‌تر از تحریم‌هایی اعمال شده باشد، آماده می‌شویم.

هشدار آمریکا به چین درباره روسیه

22:50

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی رییس جمهوری ایالات متحده، به چین درباره «هرگونه تلاش برای حمایت از اقتصاد روسیه و تقلیل عواقب تحریم‌های غرب علیه روسیه» هشدار داد.

صندوق بین المللی پول: اقتصاد روسیه دچار رکود عمیقی می‌شود 

22:05

کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول (IMF) اعلام کرد به دلیل تحریم‌های جدید، اقتصاد روسیه با یک رکود عمیق مواجه خواهد شد. 

او خاطرنشان کرد که جنگ اوکراین به یک بحران جهانی منجر نخواهد شد با این حال صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی‌های خود را برای رشد تولید ناخالص داخلی در سطح جهان در سال ۲۰۲۲ کاهش می‌دهد. 

مذاکرات با اوکراین قرار است دوشنبه برگزار شود

21:47

کاخ کرملین روسیه گفت که در حال حاضر مذاکراتی با اوکراین وجود نداشته و قرار است که این مذاکرات روز دوشنبه انجام شود.

 فعالیت نیروگاه اتمی چرنوبیل عادی است

20:44

وزارت انرژی اتمی اوکراین گفت که سامانه‌های خنک کننده نیروگاه اتمی چرنوبیل به صورت عادی فعالیت دارد و نیازی به استفاده از برق اضطراری نیست و جریان برق در این نیروگاه به حالت عادی برگشته است. 

روسیه درباره توانایی‌های ارتش اوکراین اشتباه محاسباتی کرد

20:29

سخنگوی پنتاگون با اشاره به گذشت ۱۸ روز از حمله روسیه به اوکراین، اظهار داشت که طرف روسی توانایی‌های ارتش اوکراین را اشتباه محاسبه کرده است.

به تحریم‌های غرب علیه روسیه نخواهیم پیوست

19:15

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد: اعتقاد داریم که تحریم‌ها هیچ مشکلی را حل نخواهند کرد و به تحریم‌های روسیه نخواهیم پیوست.

کشته شدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی در اوکراین

18:41

به دنبال انتشار گزارش‌های مبنی بر کشته شدن یک روزنامه‌نگار آمریکایی در اوکراین، کاخ سفید اعلام کرد که در حال بررسی این گزارش‌ها است.

غرب ۳۰۰ میلیارد دلار ذخایر ارزی روسیه را مسدود کرد

18:17

آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی روسیه در مصاحبه‌ای در مورد تحریم‌های علیه روسیه گفت، تحریم‌های غرب حدود۳۰۰ میلیارد دلار از۶۴۰ میلیارد دلار ذخایر ارز و طلای روسیه را مسدود کرده است.

هدیه ۳۱.۵ میلیون دلاری تجهیزات نظامی چک به اوکراین

16:38

رسانه‌های چک به نقل از «یان چرنوخوا» وزیر دفاع این کشور گزارش کردند که مقام‌های جمهوری چک درصدد هستند تجهیزات نظامی به ارزش ۳۱.۵  میلیون دلار به اوکراین اهدا کنند.

نزدیک به ۸۰ کودک تا کنون قربانی حمله به اوکراین شده‌اند

16:13

دادستانی کل اوکراین می‌گوید از ابتدای حمله نظامی روسیه به این کشور در پنجم اسفند (۲۴ فوریه) تا کنون دست‌کم ۷۹ کودک جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۱۰۰ کودک دیگر مجروح شده‌اند.

۳۵ کشته در حمله روسیه به پایگاه نظامی اوکراین در نزدیکی مرز لهستان

16:05

خبرگزاری رویترز به نقل از مقام اوکراینی گزارش داد: حمله موشکی امروز یکشنبه روسیه به یک تاسیسات بزرگ نظامی در نزدیکی مرز لهستان ۳۵ کشته و ۱۳۴ زخمی برجای گذاشت. این پایگاه نظامی محل تمرین های مشترک نظامی با ناتو بوده است.

در پی تسریع در فرآیند الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا هستیم

16:01

زلنسکی، رییس جمهور اوکراین: اوکراین در همکاری با کمیسیون اروپا برای تسریع فرآیند الحاق به اتحادیه اروپاست. در انتظار بسته تحریمی جدید اروپا علیه روسیه هستیم. 

خسارات روسیه به بیشترین حد در چندین دهه رسیده است. نیروهای ما حداکثر تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا روسیه را وادار به عقب‌نشینی کنند. ۳۱ گردان روس را از بین برده‌ایم.

من از رهبران جهان می‌خواهم تا توانمندی خود برای اعمال نفوذ به‌منظور پایان دادن به جنگ در اوکراین را نشان دهند.

هشدار فایو نسبت به بحران جهانی غذا به‌دلیل جنگ اوکراین

14:42

در بحبوحه درگیری میان روسیه و اوکراین، سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فایو) هشدار داد که این شرایط می‌تواند منجر به بروز یک بحران جهانی غذا شود.

گمانه‌زنی غربی‌ها درباره سلامتی پوتین

12:10

برخی منابع اطلاعاتی غربی مدعی شده‌اند که ولادیمیر پوتین از نوعی "اختلال مغزی" به دلیل "زوال عقل، بیماری پارکینسون و یا خشم ناگهانی" که ناشی از درمان استروییدی برای "سرطان" است، رنج می‌برد.

روسیه ممکن است در اوکراین از سلاح شیمیایی استفاده کند

11:27

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو در سومین هفته از جنگ در اوکراین گفت ممکن است روسیه در این جنگ از سلاح شیمیایی استفاده کند، اقدامی که جنایت جنگی محسوب می‌شود.

مخالف جنگ در اوکراین هستیم

9:47

خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه: مقام معظم رهبری موضع ایران را در جنگ روسیه و اوکراین مشخص کردند و وزارت امور خارجه هم اعلام کرد که ما مخالف جنگ هستیم و آن را مردود می‌دانیم و جنگ از نظر ما راه حل نیست.

روسیه ادعای تلاش برای کنترل دایمی یک نیروگاه هسته‌ای اوکراین را رد کرد

8:22

در حالیکه اوکراین به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که روسیه قصد دارد کنترل کامل و دایمی نیروگاه هسته ای زاپوریژیا را در دست بگیرد ، رییس شرکت روس اتم به رافایل گروسی مدیر کل این نهاد بین المللی اطمینان داد که این ادعا صحت ندارد.

جنگ روسیه و اوکراین می‌تواند به جنگ جهانی سوم تبدیل شود

8:15

 دونالد ترامپ، رییس جمهور سابق آمریکا ضمن انتقاد از رویکرد و عملکرد دولت فعلی این کشور، اعلام کرد که شرایط فعلی اوکراین ممکن زمینه ساز بروز جنگ جهانی سوم گردد.

اوضاع اوکراین می‌تواند به یک درگیری جهانی تبدیل شود زیرا «کسی نیست» که با رهبری روسیه صحبت کند.

روز هفدهم

کرملین روسای سرویس امنیت فدرال روسیه را دستگیر کرد

23:12

روزنامه تایمز مدعی شد که کاخ کرملین روسای سرویس امنیت فدرال روسیه را در بحبوحه جنگ با اوکراین دستگیرد کرده است.

آمریکا تسلیحات ضدهوایی و ضدتانک به اوکراین می‌دهد

21:57

رویترز خبر داد که کمک‌های تسلیحاتی جدید آمریکا به اوکراین شامل تسلیحات ضد تانک و ضد هوایی می‌باشد.

 اگر جنگنده داشتیم می‌توانستیم جان غیرنظامیان را نجات دهیم

20:57

وزیر خارجه اوکراین: اگر جنگنده‌های بیشتری داشتیم می‌توانستیم جان انسان‌های بیشتری را نجات دهیم.باید اقدامات بیشتری برای تضعیف اقتصاد روسیه انجام شود.نیازمند کمک‌های نظامی بیشتری هستیم.آماده مذاکره با روسیه هستیم اما تسلیم نخواهیم شد.

گفت‌وگوها با اوکراین ویدیویی ادامه داد

20:12

ریاست جمهور روسیه اعلام کرد که گفت‌وگوها با اوکراین از طریق ویدیو ادامه خواهد یافت.

بایدن کمک ۲۰۰ میلیون دلاری نظامی به اوکراین را تایید می‌کند

20:03

جو بایدن رییس جمهور آمریکا قصد دارد هفته آینده به وزارت خارجه دستور دهد تا کمک فوری نظامی به ارزش ۲۰۰ میلیون دلار به اوکراین ارایه شود.

روسیه تمایلی برای توقف جنگ ندارد

19:29

کاخ الیزه پس از گفت‌وگوی تلفنی ماکرون، شولتز و پوتین اعلام کرد که روسیه تمایلی برای توقف جنگ در اوکراین ندارد.

آمریکا مبادله دلاری با روسیه را ممنوع کرد 

19:04

آمریکا مبادله‌ دلاری با دولت روسیه و افراد ساکنِ این کشور را ممنوع کرد. چون اکثر قراردادهای نفتی روسیه به دلار است احتمالا این مسیله روس‌ها را با مشکل مواجه می‌کند. پیشتر اتحادیه اروپا مبادله یورویی با روسیه را ممنوع کرده بود.

روس‌ها در نهایت به کریدورهای امن نیاز پیدا خواهند کرد

17:22

رییس‌جمهور اوکراین گفته اقدامات روسیه آنچنان با «پاسخ‌های محکم جامعه بین‌الملل» مواجه خواهد شد که احتمالاً خود روس‌ها در نهایت به کریدورهای بشردوستانه نیاز پیدا خواهند کرد.

بزرگترین رزمایش نظامی ناتو همزمان با اوج گیری بحران اوکراین برگزار می‌شود

17:06

بزرگترین رزمایش نظامی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در سال جاری میلادی با نام "واکنش سرد ۲۰۲۲" با حضور حدود ۳۰ هزار سرباز، ۲۰۰ هواپیما و حدود ۵۰ کشتی و با مشارکت ۲۷ کشور جهان ۲ روز دیگر (۱۴ مارس) در نروژ آغاز می‌شود.

 

«آبراموویچ» از مالکیت چلسی برکنار شد

16:44

با تایید لیگ برتر انگلیس، «رومن آبراموویچ» رسما از مالکیت باشگاه چلسی برکنار شد. 

در پی تسریع در فرآیند الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا هستیم

16:01

زلنسکی، رییس جمهور اوکراین:اوکراین در همکاری با کمیسیون اروپا برای تسریع فرآیند الحاق به اتحادیه اروپاست. در انتظار بسته تحریمی جدید اروپا علیه روسیه هستیم. 

خسارات روسیه به بیشترین حد در چندین دهه رسیده است. نیروهای ما حداکثر تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا روسیه را وادار به عقب‌نشینی کنند. ۳۱ گردان روس را از بین برده‌ایم.

من از رهبران جهان می‌خواهم تا توانمندی خود برای اعمال نفوذ به‌منظور پایان دادن به جنگ در اوکراین را نشان دهند.

موزه کرملین از نگین‌های هنری فرانسه خالی شد 

15:50

فرانسه در اعتراض به حمله نظامی به اوکراین، آثاری را که به موزه کرملین در مسکو قرض داده بود پس گرفت.

روسیه: کنترل یک فرودگاه را به دست گرفتیم

15:00

اسپوتنیک به نقل از وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این کشور کنترل یکی از فرودگاه های اوکراین را به دست آورده است. همزمان، نیروی زمینی ارتش روسیه به ۲۵ کیلومتری کی یف رسیده و از همه جوانب پایتخت را محاصره کرده است. از دیروز جمعه، حملات روسیه در غرب اوکراین نیز شدت گرفته است.

هشدار ثروتمندترین مرد روسیه به پوتین

14:40

ولادیمیر پوتانین سهامدار اصلی صنایع فلزی Norilsk Nickel با ثروتی معادل ۲۲ میلیارد دلار در پیام تلگرامی خود نوشت اگر روسیه درهای خود را به روی شرکتها و سرمایه‌گذاران غرب ببندد و دارایی آنها را توقیف کند، خطر بازگشت به روزهای پرفراز و نشیب انقلاب ۱۹۱۷ وجود دارد.

وی که از نزدیکان پوتین محسوب شده، طرح تصرف دارایی‌های خارجی را به باد انتقاد گرفته و آن را با انقلاب کمونیستی ۱۹۱۷ مقایسه کرد و از دولت روسیه خواست تا در مورد توقیف دارایی‌ها با احتیاط کامل عمل کند.

الیگارش معروف هشدار داد بی اعتمادی جهانی به روسیه باعث عقب رفتن به مدت چند دهه خواهد شد.

روسیه در صورت لزوم عرضه گاز به اروپا را متوقف می‌کند

13:15

ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد: الحاق فنلاند و سوید به ناتو می‌تواند پیامدهای سیاسی و نظامی داشته باشد. گسترش استقرار ناتو و تجهیزات آن در بالتیک یک اقدام تحریک‌آمیز است که تنش‌ها را افزایش می‌دهد.

اگر لازم شود، روسیه عرضه گاز به اروپا را متوقف خواهد کرد. لیست پاسخ روسیه به تحریم‌های آمریکا آماده است.

نمی‌توان گفت پیشنهادهای مسکو برای تضمین‌های امنیتی وجود دارد زیرا شرایط تغییر کرده است. مسکو آمادگی دارد مذاکرات کنترل تسلیحات با آمریکا را صورت آمادگی واشنگتن از سربگیرد.

روسیه: ایستگاه فضایی بین‌المللی با خطر سقوط روبرو است

12:16

همزمان با هفدهمین روز جنگ در اوکراین و تشدید روز افزون تحریم های غرب علیه روسیه، رییس سازمان فضایی این کشور امروز (شنبه) هشدار داد که تحریم های غرب ممکن است به سقوط ایستگاه فضایی بین المللی بیانجامد.

آمریکا ۵ فرد و نهاد روسی را به اتهام کمک به برنامه موشک های بالستیک کره شمالی تحریم کرد

11:40

دفتر مالی و خزانه داری تروریسم و اطلاعات آمریکا اعلام کرد:

۲ شخص روسی به همراه ۳ شرکت روسی به «پارک کوانگ-هون» نماینده کره شمالی در «ولادیوستوک» کمک می کردند که  در سال ۲۰۱۸ از سوی آمریکا و سازمان ملل متحد  به عنوان شخصی که  به تامین ذخایر برای برنامه های سلاح های غیرقانونی کره شمالی می پردازد شناسایی شده بود.

قانونگذاران آمریکایی خواستار اخراج روسیه از «اینترپل» شدند

11:35

نمایندگان کنگره از وزیر خارجه و دادستان کل آمریکا درخواست کردند از «جایگاه آمریکا در اینترپل» برای اخراج روسیه استفاده کنند.

بورل: اشتباه کردیم به اوکراین وعده عضویت در ناتو دادیم

11:25

مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اذعان کرد بروکسل در دادن قول‌هایی که نمی‌توانسته آن‌ها را عملی کند دچار اشتباه شده و یکی از آن‌ها، وعده عضویت اوکراین در ناتو بوده است.

فیس‌بوک و اینستاگرام تهدید و توهین به روس‌ها را مجاز دانست

10:40

متا مالک فیس‌بوک و اینستاگرام به این دو شبکه اجتماعی اجازه داده تا توهین‌ها، تهدیدها و فحاشی‌های کاربران خطاب به روس‌ها را منتشر کرده و آن‌ها را حذف نکنند.

این دو شبکه اجتماعی به‌طور موقت به برخی از پست‌هایی که حاوی آرزوی مرگ برای رییس‌جمهور روسیه و بلاروس هستند، اجازه انتشار می‌دهند.

سخنگوی متا گفته که در نتیجه تهاجم روسیه به اوکراین، ما به‌طور موقت برای برخی اشکال بیان سیاسی که معمولاً قوانین ما را نقض می‌کند، استثنا قایل شده‌ایم. ولی هنوز درخواست‌ برای اعمال خشونت بر علیه غیرنظامیان روسی مجاز نیست.

آتش‌سوزی در انبارهای نفتی نزدیک کی‌یف

10:35

رسانه‌های اوکراینی: در پی حملات روسیه، در انبارهای نفت منطقه «واسیلیکیف» در نزدیکی کی‌یف آتش‌سوزی به وقوع پیوسته است.

روز اصرار و انکار در شورای امنیت

10:20

روسیه از شورای امنیت سازمان ملل متحد درخواست کرد، نشستی را برای بررسی استفاده احتمالی تروریست ها از آزمایش‌های بیولوژیک اوکراین برگزار کند؛ روسیه هشدار داد و گفت به زودی اسناد خطری را که در این زمینه وجود دارد ارایه می‌کند.

آمریکا، انگلیس و خود اوکراین گفتند، همه این حرف‌ها " پوچ و دروغ " است.

ما نگران هستیم که احتمالا این صحبت ها بهانه و مقدمه چینی برای حمله شیمیایی یا بیولوژیک روسیه باشد.

اتحادیه اروپا چهارمین بسته تحریمی علیه روسیه را آماده می‌کند

8:46

اورزولا فون درلاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد بسته چهارم تحریم‌ها علیه روسیه بخاطر حمله به اوکراین روز یکشنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) اعلام خواهد شد. 

فون در لاین خاطرنشان کرد تحریم‌ها منابعی مالی جنگ وحشیانه را خشک می‌کند. 

رییس کمیسیون اتحادیه اروپا با بیان اینکه تحریم‌های جدید با هماهنگی کشورهای آمریکا و گروه ۷ تهیه شده است، تصریح کرد: «اتحادیه اروپا با ممنوع کردن واردات آهن و فولاد می‌خواهد روسیه را از امتیازات تجاری محروم کند.» 

فون در لاین در حساب خود در توییتر همچنین نوشت سه بسته تحریمی گسترده در این هفته به شدت به اقتصاد روسیه ضربه زد و بسته چهارم نیز ضربه‌ای اضافی به رژیم پوتین خواهد بود. 

فون در لاین در پایان توییت خود خواستار پایان یافتن اشغال اوکراین شده است.

از کشورهای ناتو دفاع می‌کنیم

8:05

بایدن، رییس جمهور آمریکا گفت: آمریکا به هر حرکتی از سوی مسکو به سمت کشورهای ناتو پاسخ خواهد داد، این امر منجر به بروز «جنگ جهانی» خواهد شد. ما از هر وجب از خاک ناتو دفاع خواهیم کرد و به همین دلیل ۱۲ هزار سرباز را به لتونی، استونی و رومانی در مرزهای روسیه فرستادم.

روز شانزدهم

 ۳ هزار تأسیسات نظامی اوکراین منهدم شد

وزارت دفاع روسیه: ما از آغاز عملیات نظامی حدود سه هزار تأسیسات نظامی اوکراین را منهدم کردیم.

سران اروپایی الحاق سریع اوکراین به اتحادیه اروپا را نپذیرفتند. مشاور رییس جمهوری اوکراین: انتظار دارم در آینده‌ای نزدیک با روسیه به توافق برسیم.

روز پانزدهم

۳۰۰۰ تاسیسات نظامی اوکراین را منهدم کرده‌ایم

23:50

سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که از ابتدای حملات نظامی خود در اوکراین طی ۱۵ روز گذشته تاکنون، حدود۳۰۰۰ تاسیسات نظامی اوکراین منهدم شده است.

سران اروپا در ورسای الحاق سریع اوکراین به اتحادیه را رد کردند

23:40

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در نشستی در ورسای هرگونه الحاق سریع اوکراین به اتحادیه اروپا را رد کردند. رهبران ۲۷ کشور اروپایی که برای بحث و تبادل نظر درباره حمله نظامی روسیه به اوکراین گرد هم جمع شده بودند بر روابط نزدیک‌تر با کی‌یف تاکید کردند، اما گفتند که الحاق سریع در حال حاضر نمی‌تواند انجام شود. 

پوتین اشتباه بزرگی مرتکب شد و در این جنگ شکست خواهد خورد

22:44

نخست وزیر کانادا، روز پنجشنبه در ورشو گفت ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با حمله به اوکراین «اشتباهی بزرگ» مرتکب شده است و جنگی را که آغاز کرده با «شکست» به پایان خواهد رساند.

غذای ارتش روسیه چگونه تهیه می‌شود؟

21:32

در طول جنگ اوکراین، نانوایی‌های سیار برای ارتش روسیه فعالیت می‌کنند و این به تامین نان برای سربازان و غیرنظامیان کمک می‌کند. 

آمریکا بخاطر بحران انرژی،حاضر به توافق با ایران به هر قیمت است

20:57

ولادیمیر پوتین گفت: آمریکا اکنون درصدد حل مشکلات خود با ایران و ونزویلاست.

‌وی افزود: آمریکا بخاطر بحران انرژی،حاضر به توافق با ایران به هر قیمت است؛ ‌آنها حاضرند تا با ایران و ونزیویلا به صلح برسند و فورا تمام اسناد را امضا کنند.

روبل و سهام روسیه در حال سقوط آزاد است

20:40

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که به دلیل تحریم‌های مالی, روسیه در پی حمله این کشور به اوکراین، روبل در حال سقوط آزاد و بازار سهام روسیه بسته است.

امیدواریم جنگ اوکراین هرچه زودتر متوقف شود

18:43

«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه اعلام کرد که پکن امیدوار است که جنگ در اوکراین در اسرع وقت متوقف شود.

نیمی از ساکنان پایتخت از ترس جنگ، شهر را ترک کرده‌اند

17:53

«ویتالی کلیچشکو» شهردار کی‌یف روز پنجشنبه اعلام کرد که از آغاز جنگ تا امروز(ظرف ۱۵ روز گذشته)، نیمی از ساکنان پایتخت از این شهر گریخته‌اند.

صحبت‌هایی درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در اوکراین وجود دارد

17:48

وزیر خارجه انگلیس اعلام کرد:

نباید مخفیگاهی برای افراد نزدیک به پوتین وجود داشته باشد. نباید به روسیه که گفته بود برنامه‌ای برای حمله به اوکراین ندارد، اعتماد کرد. 

بهترین راه کمک به مردم اوکراین، ارایه تجهیزات نظامی به آن‌هاست پوتین به پیشرفت‌هایی که انتظار داشت و هدفش برای تصرف سریع شهرها نرسید.

صحبت‌هایی درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی در اوکراین وجود دارد و روسیه نیز در گذشته خیلی چنین کارهایی کرده است.

افشاگری روسیه از پروژه آزمایشگاه بیولوژیکی آمریکا در اوکراین

17:43

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: 

آزمایشگاه‌های آمریکایی، اوکراینی و گرجستانی در حال انجام پروژه‌ای در نزدیکی مرزهای روسیه هستند که در آن خفاش‌ها به‌عنوان حاملان سلاح‌های بیولوژیکی در نظر گرفته می‌شوند.

پنتاگون به حشرات ناقلی علاقه‌مند است که می‌تواند بیماری‌های عفونی خطرناک را منتشر کند. ظروف انجماد حاوی نمونه سرم خون نیز به بهانه تعیین سطح آنتی‌بادی از اوکراین به یک موسسه استرالیایی منتقل شده است.

16:18

یوتیوب و گوگل‌پلی خدمات خود را در روسیه به تعلیق در آوردند

شرکت ویدیویی یوتیوب، که مانند شرکت گوگل از زیرمجموعه‌های شرکت فناوری آلفابت است و همچنین اپلیکیشن گوگل‌پلی، تمامی سرویس‌های غیررایگان خود را در روسیه به حالت تعلیق در می‌آورند. 

15:58

بورل به محدودیت اروپا برای تحریم روسیه اذعان کرد

مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا:  در مورد تحریم‌ها علیه روسیه، به نقطه‌ای رسیده‌ایم که دیگر نمی‌توانیم ادامه دهیم. ما هر کاری از دستمان بر می‌آمد انجام دادیم.

اتحادیه اروپا باید از رفتن به سمت جنگ با روسیه اجتناب کند چرا که اگر این کار را نکند، جنگ جهانی سوم خواهد شد.

15:27

ناتو برای توقف جنگ آمادگی ندارد

دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین: لیست خواسته‌های روسیه به معنای تسلیم است و اوکراین تسلیم نمی‌شود، بلکه خواهان یک راه حل متعادل است.

به نظر نمی‌رسد ناتو برای توقف جنگ آمادگی داشته باشد.

14:45

روسیه از شورای اروپا خارج شد

وزارت خارجه روسیه امروز (پنج‌شنبه)اعلام کرد، مسکو از این پس در جلسات شورای اروپا شرکت نخواهد کرد.

آغاز نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه در آنتالیا

12:11

نشست سه جانبه وزیران خارجه روسیه، اوکراین و ترکیه روز پنجشنبه و دقایقی پیش در شهر آنتالیا در جنوب غربی ترکیه آغاز شد.

این نخسیتن ملاقات وزیران امور خارجه روسیه و اوکراین از زمان شروع جنگ در ۱۵ روز اخیر است.

 رییس جمهور اوکراین مجوز استفاده مردم از سلاح را صادر کرد

11:50

زلنسکی رییس‌جمهوری اوکراین قانونی را امضا کرد که به همه ساکنان کشورش اجازه می‌دهد در دوره "حکومت نظامی" از سلاح استفاده کنند.

بیش از ۳۵ هزار غیرنظامی روز چهارشنبه از شهرهای بزرگ کشورش تخلیه شدند و این عملیات روز پنج‌شنبه نیز ادامه خواهد یافت.

ورود ۱.۵ میلیون اوکراینی به لهستان

11:43

گارد مرزی لهستان اعلام کرد حدود ۱.۵ میلیون نفر از ۲۴ فوریه تاکنون از اوکراین به این کشور وارد شده‌اند.

وزیر خارجه اوکراین وارد ترکیه شد

10:40

وزیر خارجه اوکراین به منظور دیدار و گفت‌وگو با وزرای خارجه ترکیه و روسیه وارد آنتالیا شد.

مجلس نمایندگان آمریکا ممنوعیت واردات نفت روسیه و دیگر منابع انرژی را تصویب کرد

10:34

اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به اعمال ممنوعیت واردات نفت روسیه و سایر محصولات انرژی در تلافی عملیات نظامی مسکو رای مثبت دادند.

مجلس نمایندگان آمریکا علاوه بر تصویب طرح ممنوعیت واردات نفت و گاز روسیه، کمک فوری ۱۳.۶ میلیارد دلاری برای اوکراین و همچنین لایحه بودجه فدرال ۱.۵۰۰ میلیارد دلاری برای جلوگیری از تعطیلی موقت دولت را نیز به تصویب رساند.

جو بایدن روز سه شنبه به بهانه حملات روسیه به اوکراین، واردات نفت، گاز طبیعی و زغال‌سنگ از روسیه را ممنوع کرده بود.

تورم در روسیه به بالاترین میزان در شش سال اخیر رسید

10:17

همزمان با جنگ روسیه و اوکراین، خبرگزاری فرانسه در گزارشی اعلام کرد نرخ تورم در روسیه در یک سال ۹.۱۵ درصد افزایش یافت؛ عددی که رکورد تورم را از سال ۲۰۱۶ تاکنون شکست.

تصویب بودجه ۱۴ میلیارد دلاری کمک به اوکراین در مجلس نمایندگان آمریکا

9:50

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه بودجه دولتی ١.۵ تریلیون دلاری را برای سال مالی فعلی به تصویب درآورد. 

دولت بایدن می‌گوید این بسته شامل کمک‌های بشردوستانه، نظامی و اقتصادی به ارزش ١٣.۶ میلیارد دلار به اوکراین می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول هم اعلام کرد که ١.۴ میلیارد دلار کمک مالی به اوکراین را تصویب کرده است.

اروپا به تدریج اتکا به انرژی روسیه را قطع خواهد کرد

9:10

رهبران اتحادیه اروپا خرید نفت، گاز و زغال سنگ روسیه را به تدریج متوقف خواهند کرد اما بعید است به اوکراین اجازه عضویت سریع را بدهند. 

تحریم‌های روسیه زمان انقضا ندارند

8:30

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا: تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی که آمریکا و متحدان آن علیه روسیه وضع کرده‌اند، زمان انقضا ندارند.هر کشوری ازجمله چین که از تحریم‌ها و کنترل‌های صادراتی آمریکا علیه روسیه پیروی نکند نیز هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.

آمریکا: ناتو نباید هیچ‌ جنگنده‌ای را به اوکراین بفرستد

8:21

پنتاگون با هرگونه طرحی برای اعزام جنگنده از کشورهای ناتو به اوکراین مخالفت و آن را «پرخطر» توصیف کرد.

مدیرکل آژانس اتمی برای حضور در مذاکرات اوکراین، به ترکیه می‌رود

8:15

«رافایل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سفر خود به ترکیه برای حضور در گفتگوهای سه‌جانبه برای حل بحران اوکراین خبر داد.

روز چهاردهم

اوکراین برای استفاده از مواد شیمیایی آماده می‌شود

23:08

سخنگوی وزارت دفاع روسیه:

ملی‌گرایان در اوکراین ممکن است در حال آماده شدن برای استفاده از مواد شیمیایی باشند.

 ۵۱۶ غیر نظامی تاکنون در جنگ اوکراین کشته شده‌اند

22:58

سازمان ملل اعلام کرد که از تاریخ ۲۴ فوریه، که روسیه حمله خود به اوکراین را آغاز کرد، ۵۱۶ غیرنظامی در اوکراین کشته شده‌اند.

سطح تهدید در اوکراین به بالاترین حد خود رسیده است

14:10

زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین: سطح تهدید در اوکراین به بالاترین حد خود رسیده است و ما در دو هفته گذشته نشان دادیم که تسیلم نخواهیم شد.

شاید روسیه بتواند زیرساخت‌های اوکراین را از بین ببرد اما نمی‌تواند شجاعت مردم این کشور را نابود کند.

تحریم‌های بیشتری علیه روسیه اعمال می‌کنیم

14:05

بورل، مسیول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: ما باید برای ایجاد یک اتحادیه واقعی برای امنیت و دفاع در اروپا برنامه‌ریزی کنیم. همبستگی، اتحاد و هماهنگی باید رویکردی برای کاهش وابستگی به کرملین باشد.

روسیه از فروش گاز برای سرمایه‌گذاری در بخش تسلیحات استفاده می‌کند. جریان‌های مالی به روسیه باید متوقف شود تا استفاده از آن در سرمایه‌گذاری تسلیحاتی پایان یابد.

وابستگی به گاز روسیه می‌بایست از زمان حمله به «کریمه» قطع می‌شد. شورای اروپا قبل از پایا