تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
وزیر امور خارجه آمریکا؛

از هر دقیقه برای منصرف کردن پوتین استفاده خواهیم کرد

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با افزایش تنش‌ها میان کشورش و مسکو بر سر اوکراین ادعا کرد: جو بایدن رییس جمهوری آمریکا آماده گفت‌و گو با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه درهر زمانی و به هر شکلی است، اگر این کار به جلوگیری از وقوع جنگ کمک کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه به وقت محلی در گفت‌وگو با شبکه خبری سی ان ان ادامه داد که واشنگتن به تلاش های خود برای متقاعد کردن روسیه جهت عدم تهاجم به اوکراین ادامه خواهد داد.

بلینکن مدعی شد ما معتقدیم پوتین تصمیم خود را گرفته است اما تا زمانی که تانک ها در حال حرکت هستند و هواپیماها درحال پرواز، ما از هر فرصت و هر دقیقه در راستای دیپلماسی برای منصرف کردن پوتین از پیشبرد این کار استفاده خواهیم کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین از تمدید رزمایش های نظامی روسیه ابراز نگرانی و ادعا کرد که نشانه ای دیگر برای آماده سازی جهت حمله است.

بلینکن ادامه داد اکنون آنها ادامه رزمایش هایی را توجیه می کنند که قبلا  اعلام کرده بودند، تمام می شود اما این رزمایش ها به صورت نامحدود در شرق اوکراین ادامه دارند وضعیتی که آنها از طریق افزایش تنش ها، ایجاد کردند.

وزیر خارجه آمریکا ادعا کرد که روش های بازی روسیه برای حمله به اوکراین درحال انجام است اما هنوز شانس دیپلماسی برای جلوگیری از یک جنگ وجود دارد.

بلینکن توضیح داد همانطور که آن را تشریح کردیم،  همه شرایطی که به یک تهاجم واقعی ختم می شوند، درحال رخ دادن هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا شنبه شب به وقت محلی نیز در گفت‌و گویی ادعا کرد: بر اساس اطللاعاتی که ما در اختیار داریم، به نظر می رسد ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه تصمیم خود را برای تهاجم مجدد به اوکراین گرفته است.

بلینکن در تداوم ادعاهای غرب به رغم تکذیب کرملین مدعی شد  البته تا دقیقه آخر که این تهاجم  رخ دهد، ما تمام تلاش خود را برای یافتن یک راه حل دیپلماتیک انجام می دهیم زیرا درگیری، جنگ و تهاجم به نفع هیچکس نیست.

پیش از بلینکن، لوید آستین رییس پنتاگون نیز ادعا کرد: اگر امروز به موضع او(ولادیمیر پوتین) نگاه کنید، مشخص است که تصمیم خود را گرفته است و آنها در حال حرکت به سوی مواضع مناسب خود برای حمله هستند.

بلینکن و آستین ادعاهای قبلی جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا را مبنی بر اینکه ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه تصمیم به حمله گرفته است، تکرار می کنند.

در چند هفته گذشته مقامات آمریکایی اعلام کرده بودند که پوتین هنوز چنین تصمیمی نگرفته است اما به رغم نادرست بودن پیش بینی‌های واشنگتن و کذب بودن ضرب‌الاجل‌های ساختگی‌اش اکنون به رغم تکذیب کرملین مدعی هستند که رییس جمهوری روسیه تصمیم خود را گرفته است.

کامالا هریس  معاون رییس‌جمهوری آمریکا نیز روز یکشنبه در نشستی خبری در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ با بیان این ادعا که احتمال جنگ در اروپا زیاد است و پوتین هم تصمیمش را برای حمله گرفته است، گفت: تحریم بهترین ابزار بازدارنده علیه روسیه است.

معاون رییس جمهوری آمریکا  دراین نشست خبری که متمرکز بر موضوع اوکراین بود گفت: راه‌ حل دیپلماتیک برای اوکراین به نفع همه است.

وی افزود: تمایل اوکراین برای عضویت در ناتو را ارج می‌نهیم اما این مساله زمان خواهد برد، عضویت در ناتو یک شبه میسر نیست و روند خود را نیاز دارد.

روابط مسکو و کی یف از سال ۲۰۱۴ تیره شده و این تنش تحت تاثیر فضاسازی‌های تبلیغاتی آمریکا و متحدانش شدت گرفته است.

روسیه تضمین‌ها و درخواست‌های امنیتی را برای ایالات متحده آمریکا فرستاده و در آن بر توقف هرگونه رزمایش نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه و همچنین خروج نیروهای این سازمان از اروپای شرقی تاکید کرده است.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۱ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها