تحریریه اقتصادآنلاین
دیدگاه : ۰
گفتگوی پوتین و بایدن؛

آمریکا برای همه گزینه‌ ها آماده است

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا روز شنبه به وقت محلی در گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، همچنان او را در صورت حمله احتمالی به اوکراین تهدید کرد و گفت آمریکا برای همه سناریوها و احتمالات علیه مسکو آماده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، کاخ سفید روز شنبه به وقت محلی پس از گفت و گوی یکساعته بایدن و پوتین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد امروز جو بایدن رییس جمهوری آمریکا با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه در مورد افزایش حضور  نظامی روسیه در مرزهای اوکراین گفت‌وگو کرد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است بایدن به صراحت بیان کرد که اگر روسیه تهاجم بیشتری به اوکراین انجام دهد، آمریکا به همراه متحدان و شرکای خود قاطعانه به این اقدام پاسخ خواهند داد و هزینه های سریع و شدیدی را بر روسیه تحمیل خواهند کرد.

در بخش دیگری از بیانیه کاخ سفید ادعا شده است رییس جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد که تهاجم بیشتر روسیه به اوکراین رنج گسترده انسانی را به همراه خواهد داشت و جایگاه روسیه را در جهان تنزل خواهد داد.

کاخ سفید اعلام کرد  بایدن به پوتین به صورت آشکار گفت اگرچه آمریکا در هماهنگی کامل با متحدان و شرکا، همچنان آماده مشارکت در دیپلماسی است، اما به همان اندازه برای سناریوها و احتمالات دیگر آماده است.

تماس تلفنی بایدن با پوتین از ساعت ۱۱ و چهار دقیقه به وقت محلی روز شنبه آغاز شد و ساعت ۱۲ و شش دقیقه به پایان رسید.

سی ان ان مدعی است این تماس در میان تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از وقوع جنگ در اوکراین و ادامه حضور نظامی روسیه در نزدیکی مرزهای اوکراین انجام می شود.

این رسانه آمریکایی ادعا کرد آمریکا به دلیل نگرانی از حمله احتمالی روسیه به اوکراین در چند روز آینده، تعدادی از نیروها و مربیان نظامی خود را از اوکراین خارج کرده و دستور تخلیه اکثر کارمندان سفارت خود در کی یف را صادر کرده است.

پیش از تماس تلفنی امروز جو بایدن رییس جمهوری آمریکا و ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، لوید آستین با سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه بصورت تلفنی در مورد اوکراین گفت‌وگو کرد.

همچنین آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا امروز با سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه تلفنی گفت‌وگو کرد تا بر اساس ادعای وزارت خارجه آمریکا، در مورد نگرانی‌های شدید و مشترک مبنی بر حمله احتمالی روسیه به اوکراین در چند روز آینده بحث و گفت‌وگو کنند.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد بلینکن بصورت واضح اعلام کرد که مسیر دیپلماتیک برای حل این بحران همچنان باز است اما لازمه آن کاهش تنش‌ها از سوی مسکو و ورود به مذاکرات با حسن نیت است.

بایدن آخرین بار در اواخر دسامبر با پوتین تلفنی گفت‌وگو کرد. او آخر هفته را در  تفریحگاه کمپ دیوید می گذراند.

روسای جمهوری آمریکا و روسیه هفتم دسامبر ( ۱۶ آذر) نیز با یکدیگر به صورت مجازی دیدار و درباره موضوعات مختلف از جمله ایران و نیز بطور ویژه درباره اوکراین با یکدیگر گفت و گو کرده بودند.

رییس جمهوری آمریکا روز جمعه نیز در تماس ویدئویی با رهبران کشورهای غربی متحد واشنگتن، مسکو را در صورت حمله احتمالی به کی یف به پیامدهای شدید اقتصادی تهدید کردند.

کاخ سفید شامگاه جمعه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد جو بایدن رییس جمهوری آمریکا  یک تماس ویدیویی محرمانه با رهبران کشورهای اقیانوس اطلس برگزار کرد و شرکت کنندگان در این نشست مجازی از  تداوم استقرار نیروهای نظامی روسیه در اطراف اوکراین ابراز نگرانی و بر حمایت خود از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید کردند.

غرب به ویژه آمریکا، به ادعاهایی مبنی بر تهاجم احتمالی روسیه به اوکراین که در دستور کارشان قرار داده اند، شدت بخشیده اند در حالی که مسکو ادعای داشتن برنامه ای برای حمله به اوکراین را رد می‌کند.

منبع: ایرنا
این مطلب برایم مفید است
۲ نفر این پست را پسندیده اند
ارسال نظر

دیگر رسانه‌ها