کد خبر 583128
سخنگوی وزارت امور خارجه؛

گروسی امشب به تهران می‌ آید / با یک تیم کامل عازم وین خواهیم شد

سخنگوی وزارت امور خارجه ابراز امیدواری کرد که سفر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران سازنده باشد و درباره مذاکرات وین گفت: امیدواریم طرف‌های مقابل به جای شبهه افکنی‌های رسانه‌ای با اراده جدی و نیت خوب و دستیابی به توافق عملی و جامع الاطراف به وین بیایند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ گفت.

وی در ابتدا سالروز تشکیل بسیج مستضعفین را تبریک گفت و آن را از نقاط عطف انقلاب اسلامی برشمرد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر اقدام منفی صورت گیرد و قطعنامه‌ای صادر شود و تاثیر آن بر مذاکرات وین افزود: امشب سفر گروسی را به تهران داریم. روابط ایران و آژانس همواره سعی شده فنی و در چارچوب پادمان و اساسنامه و رویه های آژانس باشد. امیدواریم این سفر همچون قبل سازنده باشد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی بیان کرد: همواره آژانس را توصیه‌ کرده‌ایم در مسیر همکار‌ی‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی کشورها اغراض سیاسی را به نام آژانس جلو ببرد. در چارچوب تحولات و شرایط تصمیم خود را اتخاذ می‌کنیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی درباره سفر گروسی عنوان کرد: این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود و موضوعاتی بین ایران و آژانس است که سعی کرده‌ا‌یم در چارچوب فنی انجام شود. این سفر هم دستورکار مشخصی از سوی ایران و آژانس دارد.

وی گفت: آژانس به خوبی می داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران صورت گرفته که با سکوت برخی کشورهای مدعی همراه بوده تاثیر قابل توجهی بر برخی ابعاد فنی گذاشته و بین ما و آژانس این موضوع در چارچوب خود پیگیری شده و می‌شود.

خطیب‌زاده درباره مواضع این روزهای فرانسه نیز گفت: مواضع رسانه‌ای برخی کشورها به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به مذاکرات وین ادعاهای رسانه‌ای دارند و بهتر است همه متمرکز شویم گفت‌وگوهای وین جدی باشد. تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یکجانبه فراسرزمینی و غیرقانونی است که بر ضد ایران اعمال شده است.

وی گفت: سوریه یکی از کنشگران مهم در جهان عرب است. برخی کشورها تلاش کردند با فشار سوریه را از اتحادیه عرب حذف کنند. مسیر کنونی اینگونه به نظر می‌رسد که این کشورها به این نتیجه رسیده‌اند که به نفعشان نیست سوریه حذف شود. ایران و روسیه از این امر استقبال و آن را اقدامی در مسیر درست می‌دانند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر این‌که گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای عرب خلیج فارس به نتیجه نمی‌رسد، اظهار داشت: این اظهارات را ندیدم، ولی موضع ما کاملا روشن است.  آنچه در وین انجام می‌شود تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که بر علیه ایران اعمال شده است اگر کشورهای حوزه خلیج فارس فکر می‌کنند ما گفت‌وگویی متفاوت داریم باید این موضع را بشنوند. درباره وین دستورکار ما روشن است درباره منطقه نیز دستورکار ما روشن است. 

وی درباره سفر معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان و برنامه ریزی برای دیدار روسای جمهور ایران و آذربایجان در نشست سران اکو در عشق آباد نیز بیان کرد: سفر معاون نخست‌وزیر آذربایجان سفر قابل توجه و سازنده ای بود و ملاقات‌های بسیار فشرده‌ای را با اعضای کابینه داشت و ملاقات  مفصلی با امیرعبداللهیان داشت. پروژه‌های زیادی بحث شد و روابط ان‌شاءالله بعد از تنش ناخواسته و غیرلازم رسانه‌ای که با درایت دو طرف از آن عبور کردیم طراحی شده وارد فاز جدید شود. خبرهای خوب دیگری درباره روابط دو کشور در راه است و آذربایجان این سفر را مبنایی برای عملیاتی کردن برخی پروژه‌ها تعریف کرده بود.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مباحث مطرح شده در رسانه‌ها درباره توافق موقت بین ایران و ۱+۴ نیز اظهار داشت:درباره اظهارتات مبهم و گمانه زنی رسانه‌های موضع نمی‌گیرم.

 با یک تیم کامل عازم وین می‌شویم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی عنوان کرد: ایران با اراده جدی برای رفع تحریم‌هایی که بر ضد مردم ایران اعمال شده با یک تیم کامل براساس همین هدف عازم وین خواهد شد و امیدواریم طرف‌های مقابل به جای شبهه افکنی‌های رسانه‌ای و عملیات روانی که شاید بتوانند ماهیگیری از آب‌های آلوده بگیرند با اراده جدی و نیت خوب و دستیابی به توافق عملی و جامع الاطراف به وین بیایند. اگر این اراده جدی را نداشته باشند و بخواهند با نیت‌های غیرسازنده همراه کنند، قطعا پاسخ ایران متناسب خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات هماهنگ کننده شورای امنیت کاخ سفید مبنی بر این‌که به دیپلماسی با ایران متعهد هستیم و در صورت شکست برای دیگر گزینه‌ها نیز آماده‌ایم، بیان کرد: ما همه گزینه‌هایی که آنها داشتند در افغانستان دیدیم و نتیجه‌اش را دیدند و فکر نمی‌کنم وقتی این جملات را می‌گویند به آنچه می‌گویند باور داشته باشند.

وی گفت: هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به عنوان مسئول وضعیت مردم موظف است تمام تلاش خود را بکند که امنیت، صلح و ثبات و تامین نیازهای اولیه مردم اتفاق بیفتد و ایران هم با همین رویکرد حفظ و صیانت از مردم افغانستان مراوداتی با همه اطراف از جمله هیأت حاکمه سرپرستی داشته که در سفر کاظمی قمی تشکیل دولت فراگیر به شمول همه گروه‌ها که بازتاب دهنده تنوع قومیتی افغانستان باشد مورد تاکید قرار گرفته است. افغانستان بخش جدایی ناپذیر صلح و امنیت در منطقه است و تلاش کردیم خواست مردم افغانستان محقق شود.

خطیب‌زاده همچنین بیان کرد: تلاش می‌کنیم کمک‌ها را به مردم افغانستان داشته باشیم، ولی وضعیت بی جاشدگان وضعیت نامطلوبی است. ایران بیش از چهار میلیون از آوارگان افغانستانی را میزبانی کرده و این شرایط نمی‌تواند ادامه یابد به ویژه با عدم مسئولیت پذیری سازمان‌های بین‌المللی و همراهی آنها. تلاش می‌کنیم مردم افغانستان شرایط کشورشان را بسازند.

وی درباره اخذ تضمین‌ها از آمریکا در مذاکرات وین که سؤال یکی از خبرنگاران بود خاطرنشان کرد: این‌که تضمین‌های عینی چیست اجازه دهید در اتاق گفت‌وگوها ادامه یابد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان بیان کرد: موضع ایران درباره افغانستان کاملا روشن و صریح است. ما میزبان چهار میلیون افغانستانی در ایران هستیم در چهار دهه. بسیاری از مردم افغانستان به خوبی می‌دانند در کنار ما درس می‌خوانند و در کنار ما زندگی می‌کنند. می‌دانید که در اروپا اگر آواره‌ای باشد چه برخوردی با آنها صورت می‌گیرد. آن‌چه در ایران به عنوان میزبان برادران و خواهران از کشورهای همسایه اتفاق افتاده در تاریخ باقی خواهد ماند.

خطیب‌زاده ادامه داد: افغانستانی صلح و ثبات خواهد داشت که در آن دولتی باشد که در آن قومیت‌های متنوع و تکثر بالای جمعیت آن را در نظر بگیرد. این درسی است که تاریخ افغانستان نشان داده و طالبان و هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان این را می‌دانند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مقامات آمریکایی در منامه اظهار داشت: این‌ها ارزش پاسخگویی ندارد. به کشورهای منطقه نصیحت می‌کنم محل این چنین داد و ستدهایی نشوند مردم این کشورها بیش از این پول‌هایی که خرج این صحبت‌ها می‌کنند به آن پول‌ها مستحق هستند.

حمله به سرکنسولگری ایران در هامبورگ  سؤال دیگری بود که خطیب‌زاده در این باره نیز بیان کرد: این تعرض را محکوم کردیم و سفیر آلمان به وزارت خارجه فراخوانده شد و این موضوع با کمک دولت آلمان در حال پیگیری است.

وی درباره اظهارات یکی از مقامات آمریکا مبنی بر این‌که ایران به نقطه غیرقابل بازگشت در برجام برمی‌گردد نیز اظهار داشت: ترامپ رفته ولی انگار کارخانه جعلیات و اخبار جعلی آمریکا تعطیل نشده است. این اظهارات و اظهارات مشابه را دیده‌ام. 

خطیب‌زاده همچنین افزود: این‌که جمع نمایشی راه بیندازند و فکر کنند براساس آن بتوانند روایت جعلی را به جامعه جهانی غالب کنند و با نزدیک شدن به گفت‌وگوهای وین جو روانی ایجاد کنند هیچ کمکی به آنها نخواهد کرد. جهان فراموش نکرده که این آمریکا بود که از برجام خارج شد و این دولت کنونی آمریکاست که سیاست ترامپ را ادامه می‌دهد. همزمان که پیغام برای ما می‌فرستد تحریم‌ها را اعمال می‌کند. آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و این تنها راهی است که بتواند به توافق برسد. برجام اگر منافع اقتصادی و عادی سازی تجارت ایران را نداشته باشد طرف مقابل بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند و کما اینکه قانون مجلس نیز که برای دولت الزام آور است همین را می‌گوید.

*  آنچه ایران می‌گوید ورود جدی و با اراده و عزم جدی برای رفع‌ تحریم‌هاست

یکی از خبرنگاران از خطیب‌زاده پرسید با توجه به بحران‌های اقتصادی در کشور و پیش شرط‌های ایران برای مذاکره، آیا احتمال دارد که برای بهبود مذاکره پیش شرط‌ها برداشته یا تعدیل شود و امکان نرمش از سوی ایران وجود دارد؟ که وی پاسخ داد: مقدمات سؤال شما را نمی‌توانم بپذیرم، چون بارها گفته‌ام آنچه ایران می‌گوید ورود جدی و با اراده و عزم جدی برای رفع‌ تحریم‌هاست.

وی بیان کرد: اجازه دهید فقط روی آن متمرکز شود و گزاره‌هایی که به صورت مبهم بیان می‌شود را مبنای قضاوت و پاسخ قرار ندهیم.

* روابط تجاری و اقتصادی ایران و امارات به سطح قابل توجه و بی سابقه‌ای در چند ماه اخیر رسیده

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره سفر یک هیأت اماراتی به تهران و روابط تهران و ابوظبی نیز خاطرنشان کرد: روابط ایران و امارات عربی متحده به رغم برخی پرونده‌های اختلافی در سطح سیاسی و منطقه‌ای، با فهم مشترک و سیاست حسن همسایگی در مسیر خوبی است. روابط تجاری و اقتصادی به سطح قابل توجه و بی سابقه‌ای در چند ماه اخیر رسیده است.

وی گفت: طبیعی است این روابط خوب اقتصادی، تجاری، سیاسی و دیپلماتیک، رفت و آمدهای دیپلماتیک را هم لازم و ضروری می‌کند و اینها در دست انجام و طراحی است.

*  ما هیچ وقت مردم افغانستان را در روزهای سخت تنها نگذاشتیم

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره اتباع افغانستانی که در چند ماه اخیر به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند و این‌که گفته شده در یک ماه ۱۴۱ هزار افغانستانی که غیرقانونی وارد شده‌اند دیپورت شده‌اند؟ گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک همسایه همواره سعی کرده میزبان خوبی برای همسایگان خودش باشد، ولی تلاش مردم ما و مردم افغانستان همواره این بوده که افغانستان مأمنی باشد که مردم افغانستان در آن کشور به توسعه کشورشان کمک کنند.

وی تصریح کرد: ما هیچ وقت مردم افغانستان را در روزهای سخت تنها نگذاشتیم.

* روابط ایران و عراق چند بعدی چند لایه و راهبردی است

 وی درباره حضور عراق در اجلاس گفت‌وگوی امنیتی منامه و مصاحبه فؤاد حسین وزیر خارجه عراق با یک رسانه صهیونیستی و تاثیر اینها بر روابط تهران و بغداد نیز گفت: روابط ایران و عراق چند بعدی چند لایه و راهبردی است و روابط ما در ابعاد مختلف با در هم تنیدگی بسیار بالایی جلو می‌رود.

وی عنوان کرد: تلاش کردیم همواره به همدیگر در منطقه کمک کنیم و به ویژه ایران به برادران در عراق کمک کند که در مسیر صلح، ثبات و توسعه و پیشرفت و بازگشت به جامعه کشورهای منطقه به عنوان یک کنشگر موثر عمل کند.

خطیب‌زاده بیان کرد: البته یک قید را همواره گفته‌ایم که رژیم اشغالگر قدس هر کجا رفته، جز ناامنی و بی ثباتی و ترور با خودش چیزی نبرده و تلاش می‌کند از هر منفذی برای ناامنی استفاده کند. دوستان ما نظرات ما را می‌دانند.

* گزارش وال استریت ژورنال/ روابط ایران و چین

گزارش روزنامه وال استریت ژورنال مبنی بر تاسیس پایگاه نظامی مخفی چین در امارات عربی متحده سؤال یکی دیگر از خبرنگاران بود که خطیب‌زاده در این باره بیان کرد: اخبار تأیید نشده نمی‌توانند مبنای اظهارنظرها قرار بگیرند.

وی به روابط ایران و چین اشاره کرد و گفت: روابط ایران و چین کاملا نزدیک و پر از رفت و آمدهای دیپلماتیک در سطوح مختلف است. هم، چین به سیاست‌ها، نگرانی‌ها و منافع ایران احترام گذاشته و هم ایران چنین کرده است. باید در همین چارچوب به روابط ایران و چین نگاه شود.

این دیپلمات ارشد ایرانی ادامه داد: آن‌چه بین کشورهای دیگر و چین در حوزه خلیج فارس در حوزه روابط رخ می‌دهد، هم به ثبات و صلح منطقه کمک می‌کند و همواره استقبال می‌کنیم که در فرمت‌های چندجانبه این گفت‌وگوها و مراودات ادامه یابد.

حجم ویدیو: 2.30M | مدت زمان ویدیو: 00:01:03
ارسال نظر