کد خبر 582745

رویترز: کشتی آمریکا در حمایت از اوکراین راهی دریای سیاه شد

رویترز شنبه شب گزارش داد؛ یک کشتی آمریکایی در حمایت از نیروی دریایی اوکراین از تنگه داردانل عبور کرد و راهی دریا سیاه شده است.

به گزارش رویترز، کشتی آمریکا پیش از این در ۸ نوامبر (۱۷ آبان) بالتیمور را به مقصد بندر اودسا اوکراین ترک کرده بود، ملوانان اوکراینی قبلاً آموزش‌های گسترده‌ای را در ایالات متحده گذرانده اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از  ایرنا، این خبرگزاری، نام، نوع و جزییات ماموریت کشتی آمریکایی را اعلام نکرده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز شنبه پس از آن‌که اوکراین با ابراز نگرانی مدعی شد که روسیه در تدارک یک حمله است، گفت که کشورش نگرانی‌های خود را در مورد فعالیت‌های روسیه در مرز اوکراین به متحدان اروپایی اعلام کرده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز گزارش داد که آمریکا با توجه به تجمع نیرو‌های نظامی روسیه در مرز‌های غربی، به متحدان خود در باره احتمال یک اقدام نظامی علیه اوکراین هشدار داد و اعلام کرد که فرصت اندکی برای بازداشتن مسکو در این زمینه وجود دارد.

براساس این گزارش، نهاد‌های اطلاعاتی آمریکایی به متحدان واشنگتن هشدار می‌دهند که فرصت اندکی برای ممانعت از اقدام نظامی روسیه علیه اوکراین وجود دارد. به همین دلیل، کشور‌های اروپایی در حال همکاری با آمریکا برای ارائه مجموعه‌ای از فشار‌های نظامی و اقتصادی علیه روسیه هستد تا مسکو را از انجام این عمل بازدارند.

شبه جزیره کریمه به دنبال بروز ناآرامی‌های سیاسی داخلی در سال ۲۰۱۴ در اواکراین و درجریان برگزاری یک همه پرسی ساکنان این منطقه که در ۱۶ مارس ۲۰۱۴ (۲۵ اسفند ۱۳۹۲) به عمل آمد، به روسیه محلق شد.

ارسال نظر