کد خبر 582093

عقب نشینی عربستان از خرید سامانه روسی

رییس بخش همکاری بین‌المللی و سیاست منطقه‌ای در گروه دولتی روسی «روستک» فاش کرد که عربستان دیگر در فکر خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، «ویکتور کلادوف» رییس بخش همکاری‌های بین‌المللی و سیاست منطقه‌ای گروه دولتی روسیه «روستک» اعلام کرد که عربستان سعودی دیگر به خرید سامانه دفاع هوایی اس-400 روسیه فکر نمی‌کند.

پایگاه الخلیج الجدید نوشت: این مقام در بزرگترین شرکت دفاعی روسیه در بیانیه مطبوعاتی که وب سایت آمریکایی «دفنس نیوز» منتشر کرد، گفت که ریاض این قرارداد را رد کرده است.

سفیر عربستان در روسیه در فوریه 2018 اعلام کرد که مذاکرات برای تامین سامانه اس-400 وارد مرحله نهایی شده و دو طرف در مورد مسائل فنی و لجستیکی گفتگو کردند.

با این حال، «کلادوف» تاکید کرد: عقب‌نشینی سعودی‌ها از قرارداد «اس-400» پس از آن صورت گرفت که ریاض یک جایگزین آمریکایی به نام سامانه دفاع موشکی تاد، ساخت شرکت لاکهید مارتین در قراردادی به ارزش 15 میلیارد دلار پیدا کرد.

این وب‌سایت به نقل از سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نوشت که مقامات آمریکایی و سعودی در 26 نوامبر 2018 نامه‌های پیشنهاد و پذیرش را در مورد شرایط فروش امضا کردند.

این معامله بخشی از بسته معاملات تسلیحاتی به عربستان سعودی به ارزش 110 میلیارد دلار در دوران دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهور سابق آمریکا بود که شخصاً در تماسی تلفنی با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی، درباره فروش این کشور صحبت کرد.

دیفنس نیوز در ادامه گزارش خود آورده است،‌ لاکهید مارتین انتظار دارد اولین سری از این سامانه‌ها را در سال 2023 تحویل دهد و فرایند تحویل در سال 2027 تکمیل شود.

آمریکا تاد را در کشورهایی نظیر عربستان مستقر کرده بود؛ اما تاکنون اقدام به فروش آنها نکرده بود.

در ژوئن وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد این کشور سامانه‌های تاد را از عربستان خارج کرده در حالیکه در پی حمله هوایی به دو نقطه نفتی استراتژیک در عربستان در سال 2019 آنها را آنجا مستقر کرده بود.

مسئول بزرگترین شرکت دفاعی روسیه به سایت دیفنس نیوز آمریکا گفت:‌ فروش سامانه‌های اس-400 به ترکیه ادامه خواهد یافت و سری دوم شامل انتقال تکنولوژی به ترکیه خواهد بود.

ارسال نظر