کد خبر 580131

گروسی: هنوز به ایران دعوت نشده ام

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اعلام اینکه امیدوار بوده است که قبل از برگزاری نشست آتی شورای حکام به ایران سفر کند، مدعی شد که دولت ایران هنوز از وی برای سفر به تهران دعوتی بعمل نیاورده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رافائل ماریانو گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه در گفتگو با خبرنگاران مدعی شد که علی‌رغم تمایلش برای سفر به ایران، هنوز دعوتنامه‌ای برای سفر به تهران دریافت نکرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این خصوص به خبرنگاران گفت: «امیدوار بودم که قبل از نشست آتی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کنم، اما متأسفانه هنوز دعوتنامه‌ای به دستم نرسیده است.»

وی که تنها دو ماه از آخرین سفرش به ایران می‌گذرد، در ادامه مدعی شد: «از زمانی که دولت جدید در ایران بر سر کار آمده است، من هیچ تماسی با آنها در خصوص چندین موضوع مهم و برجسته نداشته‌ام.»

گروسی روز یکشنبه نیز در یک نشست خبری ادعای مشابهی را مطرح کرده و گفته بود: «شگفت‌آور است که من این اظهارات را به‌صورت علنی مطرح می‌کنم. فهرست بلندی از مواردی که ما باید در موردشان [با مقامات ایران] گفتگو کنیم، وجود دارد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی طی ماه‌های اخیر چندین بار مدعی تضعیف بازرسی‌های آژانس در تأسیسات هسته‌ای ایران شده است. این در حالی است که بر اساس گزارشی که اواخر اردیبهشت‌ماه امسال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو این نهاد ارائه کرد، حدود 13 درصد از کل بودجه پادمانی آژانس در سال 2020 (22.3 میلیون یورو از 172 میلیون یورو) در ایران صرف شده است و بازرسان آژانس تقریباً یک رکورد را در بازرسی از تأسیسات هسته‌ای ایران به ثبت رسانده‌اند.

بر اساس گزارش آژانس که ابتدا شبکه خبری بلومبرگ مفاد آن را فاش کرد، تعداد بازرسان آژانس در ایران طی سال 2020 با افزایش 6درصدی در مقایسه با سال 2019 به 285 نفر رسیده است و به‌طور متوسط هر ماه تقریباً 3 مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای ایران صورت گرفته است.

در این گزارش اعلام شده است که در سال 2020 بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی 161 مورد بازرسی سرزده از تأسیسات هسته‌ای کشورهای عضو آژانس به‌عمل آورده‌اند که بیش از  یک‌پنجم این بازرسی‌های سرزده سهم ایران بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل مهرماه امسال در گزارشی از ایران به‌دلیل ممانعت از نصب مجدد دوربین‌های نظارتی در مجتمع هسته‌ای تسای کرج ـ که در اقدامی خرابکارانه دچار آسیب شده بودند ـ انتقاد کرد؛ انتقادی که با واکنش شدید مقامات ایران مواجه شد.

کاظم غریب‌آبادی نماینده وقت جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به گزارش آژانس اظهار داشت: عمیقاً مایه تأسف است که بعد از سه اقدام خرابکارانه تروریستی در تأسیسات هسته‌ای ایران در طول یک سال گذشته، آژانس هنوز این اقدامات شرورانه را، برخلاف قطعنامه‌های متعدد کنفرانس عمومی آژانس و مجمع عمومی سازمان ملل و حتی به‌خاطر تجهیزات و اموال خود و ایمنی و امنیت بازرسانش، محکوم نکرده است.

وی یادآور شد: در طول گفت‌وگوها در تهران و اخیراً در وین نیز به‌طور واضح خاطرنشان گردید از آنجا که تحقیقات امنیتی و قضایی در مورد مجتمع تسای کرج همچنان ادامه دارد، تجهیزات نظارتی این مجتمع در زمره تجهیزات تحت سرویس فنی قرار نمی‌گیرند، به همین خاطر بود که از عبارت «تجهیزات مشخص‌شده» در بیانیه مشترک  استفاده گردید، ازاین‌رو، گزارش 26 سپتامبر مدیرکل آژانس دقیق نبوده و قطعاً فراتر از تفاهمات حاصله برابر بیانیه مشترک می‌باشد.

ارسال نظر

 • کره مشتری
  ۰ ۰

  سلام
  اگر خواهان لغو تحریمها هستید هگز گروسی را
  به ایران دعوت نکنید و شرط سفر او را بعد از لغو تحریمها
  عنوان کنید اگر گروسی را به ایران دعوت کردید لغو
  تحریمها را هرگز نخواهید دید