کد خبر 579318

چین، آمریکا را به ایجاد هرج و مرج متهم کرد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین با رد ادعاهای آمریکا در زمینه حقوق بشر گفت، ایالات متحده اعتبار حقوق بشر و دموکراسی خود را کاهش داده و دموکراسی آمریکایی مدتهاست ورشکسته شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنگوی وزارت خارجه چین روز سه شنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین اوضاع چین، منطقه و جهان پرداخت و ادعاهای آمریکا در زمینه حقوق بشر را رد کرد.

به گزارش وبگاه «وزارت خارجه چین» «وانگ ونبین» سخنگوی این وزارتخانه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در زمینه اتهام زنی‌های آمریکا به چین در مورد دموکراسی و حقوق بشر گفت،  آمریکا مانند گذشته تلاش می‌کند تا مداخله خود در امور داخلی سایر کشورها و اقدامات خود که امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی را تضعیف می‌کند، به نام «حقوق بشر» و «دموکراسی» توجیه کند.

وی در ادامه افزود، اما چه عراق، چه سوریه و چه افغانستان، حقایق بارها و بارها ثابت کرده‌اند که ایالات متحده با تحمیل اجباری دموکراسی و ارزش‌های خود به دیگران، به جای ثبات و رفاه، آشفتگی و هرج و مرج را برای جهانیان به ارمغان می‌آورد. ایالات متحده اعتبار حقوق بشر و دموکراسی خود را کاهش داده و دموکراسی آمریکایی مدتهاست که ورشکسته شده است.

اندکی پس از حمله انتحاری به فرودگاه کابل که به کشته شدن 13 نظامی آمریکایی و ده‌ها شهروند افغان منجر شد، آمریکا با انجام حمله‌ای پهپادی در این شهر، مدعی شد برنامه تروریست‌های داعش برای بمب‌گذاری را خنثی کرده است، اما بعدا مشخص گشت که این حمله منجر به کشته  شدن و جراحت چند غیر نظامی شد.

مصاحبه‌ها و کلیپ‌های ویدئویی جمع‌آوری شده نیویورک‌تایمز نشان داده که حمله پهپاد ریپر آمریکا به یک سدان سفیدرنگ در ۲۹ آگوست (هفتم شهریورماه) که ارتش آمریکا مدعی بود حامل مواد منفجره است و یک تهدید قریب‌الوقوع برای فرودگاه کابل محسوب می‌شد، منجر به کشته شدن امدادگری شد که هیچ‌گونه وابستگی و ارتباطی با داعش نداشت.

در نهایت پنتاگون اعتراف کرد که حمله پهپادی آمریکا در کابل در ۲۹ آگوست (۷ شهریور) یکی از کارمندان امداد و ۹ نفر از اعضای خانواده وی را کشته است.

«لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا نیز فقط به عذرخواهی در این زمینه اکتفا کرد و گفت: «تلاش می‌کنیم از این اشتباه وحشتناک درس بگیریم.»

آمریکا در سال‌های اشغال افغانستان بارها با حملات هوایی مردم بیگناه افغانستان را به خاک و خون کشید  و سوابق بسیار نفرت انگیزی را از خود در اذهان مردم این کشور برجای گذاشت.

ارسال نظر