کد خبر 579004

ابراز نگرانی بلینکن نسبت به فعالیت های ایران

وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای مصری خود ادعا کرد که فعالیت‌های هسته‌ای ایران منطقه را بی ثبات می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز (دوشنبه) در یک جلسه مطبوعاتی مشترک با سامح شکری، همتای مصری خود در واشنگتن درباره مسئله هسته‌ای ایران، درگیری‌های اتیوپی، لیبی و سودان و همچنین همکاری‌های امنیتی و اقتصادی بین دو کشور گفتگو کردند.

بلینکن در این جلسه ادعا کرد که آمریکا با مصر نگرانی‌های خود درباره اقدامات هسته‌ای ایران را در میان گذاشته است.

او در ادامه ادعا‌های خود افزود: «ما با مصر نگرانی مشترکی درباره اقدامات بی ثبات کننده ایران در منطقه داریم. ایران هسته‌ای برای منطقه بی‌ثبات‌کننده‌تر خواهد بود.»

بلینکن در ادامه به درگیری‌های اخیر در کشور‌های آفریقایی اشاره کرد و گفت: «ما بر اهمیت برگزاری به موقع انتخابات لیبی در ماه دسامبر تاکید می‌کنیم. ما با مصر بر سر خروج تمامی نیروهای خارجی از لیبی به توافق رسیدیم و از نقش مصر در پرونده اخراج مزدوران از لیبی قدردان هستیم. ما خواستار خروج تمام قدرت‌های خارجی از لیبی هستیم.»

او در ادامه اظهار کرد: «وضعیت فوق العاده در سودان باید لغو شود. ما با مصر بر اهمیت بازگرداندن دولت انتقالی سودان به مسیر درست خود تاکید کردیم.»

سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: «مصر شریک قابل اعتماد آمریکا در خاورمیانه است. رابطه ما با یکدیگر علی رغم وجود مشکلات گوناگون در منطقه از مسیر خود منحرف نشد. ما برای تقویت روابط با آمریکا به ویژه در زمینه انرژی، فناوری و آموزش تلاش می‌کنیم.»

قابل ذکر است که این اولین گفتگوی استراتژیک مصر و آمریکا از سال ۲۰۱۵ است.

این اظهارات بی اساس وزیر خارجه آمریکا در حالی مطرح می شود که در حال حاضر ۶ دور مذاکره میان طرف‌های برجامی در وین و با هدف احیای توافق هسته‌ای ایران انجام شده است، اما با کارشکنی آمریکا در رفع تحریم‌ها، هنوز مذاکرات به نتیجه مشخصی نرسیده است.

همچنین بنابر اعلام منابع آگاه رژیم صهیونیستی حدود ۹۰ کلاهک هسته‌ای جنگی دارد که در رآکتور آب سنگین در دیمونا ساخته شده است. در برخی گزارش‌های دیگر هم اعلام شده است شمار کلاهک‌های هسته‌ای این رژیم ممکن است از ۲۰۰ عدد نیز بیشتر باشد. اما با این وجود تل‌آویو از عضویت در معاهده ان‌پی‌تی سر باز می‌زند و همواره با متحد خود یعنی آمریکا، ایران را که بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای‌اش تاکید می‌کند، به تولید سلاح اتمی متهم می‌کنند.

ارسال نظر