کد خبر 578710

شلیک ۷ موشک به پایگاه ترکیه در شمال عراق

منابع عراقی گفتند که پایگاه نظامیان ترکیه در «زلیکان» در موصل، هدف هفت موشک کاتیوشا قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، منابع خبری از حمله موشکی به پایگاه نظامیان ترکیه در «زلیکان»  واقع در شمال شرق موصل (شمال عراق) خبر دادند.

کانال تلگرامی «صابرین نیوز» خبر داد که پایگاه ترکیه هدف هفت موشک کاتیوشا قرار گرفته است.

شبکه خبری اسکای نیوز هم خبر داد که این پایگاه هدف پنج موشک قرار گرفته است. شبکه عراقی السومریه اما گفت که این پایگاه با دو موشک، هدف قرار شده است.

السومریه به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد، این دو موشک در نزدیکی یک پایگاه ترکیه در موصل اصابت کرده و نیروهای امنیتی نیز تدابیر ویژه‌ای انجام داده است.

این در حالی است که 21 مرداد ماه گذشته نیز زلیکان هدف حملات راکتی قرار گرفته بود. در آن حمله، تعداد راکتهای شلیک شده به این پایگاه، پنج عدد بود.

در همین ارتباط، «محمد الشبکی» نماینده پارلمان عراق در خصوص طرح هدفمند ترکیه برای سیطره بر موصل و الحاق آن به خاک خود هشدار داد و گفت که تلاش‌های ترکیه در این مسیر، از سال ۲۰۱۴ تاکنون، همچنان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: «ترک‌ها یک پروژه در نینوی دارند و از مدت‌ها پیش برای آن، برنامه‌ریزی کرده‌اند. موضوع تنها هدف قرار دادن حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) نیست، بلکه اهداف دیگری نیز در میان است».

این نماینده عراقی افزود: «ترکیه تلاش می‌کند تا مساحت جغرافیایی خود را گسترش دهد،کنترل موصل را از نظر سیاسی و اداری به دست گیرد تا برنامه‌های ویژه خود را در این منطقه اجرایی کند».

وی توضیح داد که این پروژه، پیش از سال ۲۰۱۴ با هدف سیطره آمریکا بر موصل و اداره آن از طریق کنسولگری ترکیه طرح شد و امروز تلاش‌های آنکارا برای سلطه بر این منطقه از طریق حملات نیروهای ترکیه، تلاش‌های آن برای الحاق اراضی عراقی به خود و قرار دادن آن در نقشه جغرافیایی‌اش کاملا مشهود است.

ترکیه مدت‌هاست با ادعای مقابله با پ‌.ک‌.ک در حال نقض تمامیت ارضی شمال عراق است. پ‌.ک‌.ک که در ۳۵ سال گذشته با دولت آنکارا در تقابل نظامی است از سوی ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان گروه تروریستی شناخته می‌شود. ترکیه می‌گوید که شبه‌نظامیان حزب کارگران کردستان، مسئول مرگ بیش از ۴۰ هزار نفر از شهروندان ترکیه از جمله زنان و کودکان هستند.

ترکیه از آوریل گذشته چندین عملیات نظامی را به بهانه مبارزه با پ.ک.ک در شمال عراق آغاز کرده و به راحتی از احتمال حمله به منطقه سنجار در غرب استان نینوی سخن می‌گوید. امری که با واکنش گروه‌های سیاسی و نظامی عراقی مواجه شده است.

منطقه سنجار در غرب استان نینوی به مرکزیت شهر موصل، قرار دارد که گفته می‌شود، طی سال‌های گذشته در سایه نبود نیروهای عراقی در این منطقه، پ.ک.ک از این منطقه به عنوان محلی برای فعالیت‌های خود استفاده کرده است. آنکارا بارها درباره تبدیل شدن این منطقه به قندیل دوم (نام کوهستانی در نزدیکی مرزهای ایران، عراق و ترکیه و محل استقرار عناصر پ.ک.ک) هشدار داده است. آخرین این هشدارها از زبان «رجب طیب اردوغان»، رییس جمهور ترکیه بود که گفت شاید نیروهای ترکیه یکی از شب‌ها به ناگهان در سنجار عملیاتی انجام دهد. 

ارسال نظر