کد خبر 578489

جزییات حمله به الکاظمی

محل سکونت نخست وزیر عراق در منطقه سبز بغداد بامداد امروز هدف حمله پهپاد انفجاری قرار گرفت که الکاظمی از این عملیات ترور جان سالم بدر برد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایرنا، «سعد معن»، سخنگوی وزارت کشور عراق در مصاحبه تلویزیونی گفت که در این حمله از 3 پهپاد استفاده شده که با تیراندازی تیم حفاظت 2 پهپاد سرنگون شد و سومین پهپاد توانست حمله را انجام دهد.

او گفت که شخص نخست‌وزیر در این حمله آسیبی ندیده اما تعدادی از محافظان وی زخمی شده‌اند که در حال درمان هستند.

معن افزود که پهپادهای استفاده شده در این حمله اندازه‌های گوناگونی داشته‌اند و تأکید کرد که تحقیقات برای شناسایی عاملان حادثه آغاز شده و «رسیدن به آنان کار دشواری نیست».

پیش از این خبرگزاری «روسیا الیوم» به نقل از منابع آگاه جزییات تازه‌ای از تلاش نافرجام برای ترور «مصطفی الکاظمی»، نخست‌وزیر عراق، منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، پهپاد انتحاری که منزل مسکونی الکاظمی را هدف قرار داد بیش از 3 دقیقه در منطقه پرواز می‌کرد و نیروهای حفاظت الکاظمی به سمت آن تیراندازی کردند اما نتوانستند آن را سرنگون کنند.

این گزارش افزوده که محل حادثه منزل مسکونی الکاظمی است که پیش‌تر دفتر مؤسسه «الذاکره» بود که در حوزه جمع‌آوری و آرشیو اسناد عراق فعالیت می‌کند و بنیان‌گذار آن الکاظمی است و فاصله اندکی با منزل مسکونی «نوری المالکی» دارد.

در این گزارش آمده که در این حادثه دست‌کم 10 تن از محافظان الکاظمی زخمی شده‌اند و شماری از خودروهای یگان حفاظت در مناطق اطراف آسیب دیده‌اند.

این گزارش افزوده که الکاظمی از ناحیه دست آسیب جزئی دیده اما این آسیب در حدی نیست که حرکت او را محدود کند.

 الکاظمی حملات موشکی و پهپادی را بزدلانه خواند

الکاظمی با انتشار ویدئویی با تأیید اعلام کرد که حال وی مساعد است و تأکید کرد که نیروهای امنیتی با جدیت برای ساخت کشور تلاش می کنند و با موشک و پهپاد نمی توان کشور ساخت.

 الکاظمی  پس از این عملیات تروریستی در یک سخنرانی که از تلویزیون عراق پخش شد، اینگونه حملات که با موشک و پهپاد در کشورش صورت می گیرد را بزدلانه خواند و خواهان حفظ وحدت از سوی مردم عراق شد.

الکاظمی در این سخنرانی ضبط شده، تاکید کرد که نیروهای امنیتی عراق برای حفظ ثبات و امنیت کشور تلاش می کنند. وی دستیابی به امنیت و ثبات در کشورش را تنها با احترام گذاشتن به نهادهای حکومتی میسر دانست.

نخست وزیر عراق همچنین از گروه ها و جناحهای سیاسی کشورش خواست که اختلافات خود را از طریق گفت وگوهای سازنده حل و فصل کنند و آنان را از دست زدن به اعمال خشونت آمیز بر حذر داشت.

الکاظمی بامداد امروز و ساعاتی پس از عملیات سوقصد به وی در توییتی نوشت: «موشک‌های خیانت» او را دلسرد نمی‌کند و تاثیری بر کار نیروهای امنیتی و اصرار آنها بر حفظ امنیت مردم و حقوق آنها نخواهد داشت.

نخست وزیر عراق نوشت که آماده جان‌فشانی برای عراق بوده‌ و موشک‌های خیانت بر عزم و اراده وی تاثیر نخواهد گذاشت.

عراق پس از انتخابات پارلمانی اخیر این کشور که نتایج آن از سوی برخی جناحهای سیاسی مورد تردید قرار گرفت، با ناآرامیهایی روبرو شده است. برخی از این جناحهای سیاسی معتقدند که نتایج انتخابات پارلمانی عراق دستکاری شده و نتایج آن را قبول ندارند.

ارسال نظر