کد خبر 576710

نشست اقلیمی گلاسکو بدون حضور اردوغان

رییس جمهور ترکیه پس از حضور در نشست گروه بیست، به‌جای سفر به گلاسکو برای شرکت در نشست تغییرات اقلیمی به کشورش برگشته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه روز دوشنبه سفر به گلاسکو جهت شرکت در نشست تغییرات اقلیمی را لغو کرد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، اردوغان که برای حضور در نشست گروه بیست به ایتالیا سفر کرده بود، به‌جای پرواز به گلاسکو به ترکیه برگشته است.

رویترز نوشت، نهاد ریاست جمهوری ترکیه هیچ توضیحی درباره لغو این سفر ارائه نکرده است اما یکی از مقامات این کشور که نخواسته نامش فاش شود گفته است که مشکلاتی درخصوص پروتکل‌های حضور از پیش برنامه‌ریزی شده اردوغان در نشست گلاسکو به‌وجود آمده بود.

یک مقام ارشد دولت ترکیه نیز به رویترز گفت: «رئیس جمهور به‌ این دلیل چنین تصمیمی گرفت که درخواست‌های ما درخصوص تعداد خودروهای لازم برای مسائل امنیتی و برخی دیگر از درخواست‌های مربوط به مسائل امنیتی به‌طور کامل اجابت نشدند».

اردوغان روز گذشته (یکشنبه) در حاشیه دومین روز نشست گروه ۲۰ در رم پایتخت ایتالیا و در بحبوحه درخواست ترکیه برای جنگنده‌های اف-۱۶ و تنش‌های اخیر ترکیه و غرب بر سر حقوق بشر، با «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو کرد.

بر اساس بیانیه کاخ سفید درباره این دیدار، «بایدن بار دیگر بر شراکت دفاعی ما و اهمیت ترکیه به عنوان متحد ناتو تاکید کرد، اما به نگرانی ایالات متحده در مورد در اختیار داشتن سامانه موشکی اس-۴۰۰ روسیه توسط ترکیه نیز اشاره کرد. وی همچنین بر اهمیت نهادهای دموکراتیک قوی، احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون برای صلح و رفاه تاکید کرد».

پیش‌تر اردوغان به خبرنگاران گفته بود که مناقشه آنکارا و واشنگتن بر سر جنگنده‌های اف-۳۵ از اولویت‌های دستورکار مذاکرات آتی او با جو بایدن همتای آمریکایی خواهد بود.

مناقشه بین آمریکا و ترکیه که منجر به حذف آنکارا از برنامه اف-۳۵ شد، بعد از تصمیم دولت ترکیه برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی اس-۴۰۰ ساخت روسیه آغاز شد. در پاسخ، واشنگتن فروش جت‌های اف-۳۵ به ترکیه را به دلیل ادعای افشای اسرار نظامی به روسیه لغو کرد. با این حال ترکیه تاکید کرد که پدافند هوایی روسیه هیچ تهدیدی برای امنیت آمریکا یا ناتو ندارد.

روسیه و ترکیه در دسامبر ۲۰۱۷ قراردادی به ارزش ۲.۵ میلیارد دلار برای تحویل چهار باتری اس-۴۰۰ امضا کردند. تحویل تمام اجزای سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس-۴۰۰ به ترکیه در سال گذشته تکمیل شد.

ارسال نظر