کد خبر 575098

یک زن از حزب مخالف مرکل، رییس پارلمان آلمان شد

نمایندگان پارلمان جدید آلمان به اتفاق آراء خانم "باربل باس" را به عنوان سومین زن در تاریخ جمهوری فدرال به عنوان رییس این نهاد مهم آلمانی انتخاب کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  فارس، نمایندگان پارلمان جدید آلمان به اتفاق آراء خانم "باربل باس" را به عنوان سومین زن در تاریخ جمهوری فدرال به عنوان رییس این نهاد مهم آلمانی انتخاب کردند.

به گزارش نشریه "دی سایت" آلمان، برای سومین بار در تاریخ جمهوری فدرال آلمان یک زن بر کرسی ریاست پارلمان این کشور تکیه زد.

نمایندگان پارلمان جدید آلمان "باربل باس" را به عنوان رییس جدید پارلمان آلمان انتخاب کردند. باربل باس 53 ساله در این انتخابات 576 رای از 724 رای نمایندگان را دریافت کرد. در تاریخچه تاسیس پارلمان آلمان این سومین زن است که در این سمت انتخاب شده است. پیش از این "آنه ماریا رنگر" از حزب سوسیال دموکرات در سال 1972 تا 1976 و "ریتا سوسموت" از حزب دموکرات مسیحی در سال 1988 تا 1998 به عنوان زن در سمت ریاست پارلمان آلمان کار کردند.

باس در سخنرانی آغازین خود گفت:‌ خودم هیچ تلاشی نکردم اما در زمان درست و مناسب انتخاب شدم». او انتخابش را به عنوان رییس پارلمان، یک نقطه عطف ارزیابی کرد.

وی گفت که مفتخر است به عنوان رییس پارلمان انتخاب شده و قول داد که رییس همه اعضای پارلمان باشد.

باس از ولفگنگ شایبله، رییس پیشین پارلمان تشکر کرد و خطاب به وی گفت:‌ «شما برای دموکراسی پارلمانی کارهای زیادی انجام داده‌اید». وی همچنان یاد توماس اوپرمن، معاون رییس پارلمان از حزب سوسیال دموکرات را که سال گذشته درگذشت، گرامی داشت و وی را «عضو پرشور پارلمان» خواند.

رییس جدید پارلمان آلمان خواسته سلف خود مبنی بر ایجاد اصلاحات در قانون انتخابات را تکرار کرد و گفت که از جناح‌های پارلمانی می‌خواهد تا اصلاح قانون انتخابات را در برنامه کار خود بگنجانند.

وی در سخنرانی خود بر لزوم نزدیکی به شهروندان و احترام به آن ها تاکید کرد.

در انتخابات پارلمانی اخیر در آلمان سوسیال دموکرات ها بیشترین آراء را دریافت کرده و به عنوان قدرتمندترین حزب قدم به پارلمان گذاشتند.

ارسال نظر