کد خبر 574754

کودتای نظامی در سودان

نیروهای مسلح سودان بامداد روز دوشنبه تعدادی از وزرا و سیاستمداران سودانی را دستگیر کردند. همزمان گزارش‌هایی مبنی بر حبس خانگی نخست‌وزیر سودان و وقوع «کودتای نظامی» جدید منتشر شده است. به گزارش الجزیره، دختر ابراهیم الشیخ، وزیر صنعت سودان گفت که نیروهای نظامی سحرگاه روز دوشنبه پدرش را بازداشت کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، همسر ایمن نمر، فرماندار خارطوم نیز به الجزیره گفت که نیروهای مسلح فرماندار را از منزلش دستگیر کردند. شماری از منابع نیز اخباری از حبس خانگی عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان را منتشر کرده است.

سی‌ان‌ان نیز می‌گوید: حمدوک و همسرش در بازداشت نیروهای نظامی هستند. همچنین منابعی از خانواده فیصل محمد صالح، مشاور رسانه‌ای عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان به رویترز گفتند یک نیروی نظامی مسلح اوایل روز دوشنبه به خانه صالح حمله کرده و او را دستگیر کردند.

علاوه بر این گزارش‌هایی مبنی بر دستگیری «هاشم حسب الرسول» وزیر ارتباطات، «حمزه بلول» وزیر اطلاعات، «خالد عمر یوسف»، وزیر امور کابینه و «محمد الفکی»، عضو شورای حاکم سودان «عمر دقبر»، رییس حزب کنگره سودان «علی‌الریح السنهوری»، دبیرکل حزب بعث سودان و «جعفر حسن»، سخنگوی نیروهای آزادی و تغییر هم منتشر شده است. رویترز اعلام کرد: بیشتر اعضای کابینه و شمار زیادی از رهبران احزاب حامی دولت دستگیر شده‌اند.

شاهدان عینی به رویترز گفتند که ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع در خیابان‌های خارطوم، پایتخت این کشور مستقر شده‌اند و رفت و آمد غیرنظامیان را تحت کنترل دارند.

همزمان «تجمع کادرهای حرفه‌ای» سودان با تاکید بر اینکه آنچه در کشور رخ می‌دهد یک تلاش نظامی برای قبضه کردن قدرت است، از مردم و نیروهای انقلابی خواست که به خیابان‌ها بیایند و در برابر هرگونه «کودتای نظامی» مقاومت کنند و آنها را به بستن جاده‌ها و اعتصاب عمومی و عدم همکاری با کودتاگران دعوت کرد.

تجمع کادرهای حرفه‌ای در بیانیه دوم خود تاکید کرد که اکثر اعضای هیات دولت و شورای حکومتی بازداشت شده‌اند و قرار است اینترنت در سراسر سودان قطع شود و از نیروهای انقلابی و سیاسی و اصناف و مردمی خواست که آماده هر سناریویی باشند. حزب سوسیالیست سودان نیز خواهان نافرمانی مدنی و اعتصاب سراسری در پی بازداشت‌های گسترده شد.

فعالان در رسانه‌های اجتماعی هم گزارش دادند که اینترنت و خدمات تلفن همراه در بیشتر نواحی سودان قطع شده و ارتباطات در برخی مناطق در خارطوم پایتخت تحت تاثیر قرار گرفته است. فعالان همچنین عکس‌ها و فیلم‌هایی را پخش کردند که نشان می‌داد معترضان در اعتراض به دستگیری وزیران و مقامات، برخی از جاده‌های خارطوم را مسدود کردند و لاستیک ماشین آتش می‌زنند. شاهدان عینی گفتند که نیروهای مسلح سودان در میان استقرار گسترده ارتش تعدادی از پل‌های ارتباطی خارطوم را بستند.

همچنین وزارت اطلاع‌رسانی سودان اعلام کرد نیروهای نظامی به مقر رادیو و تلویزیون حمله کرده و شماری از کارکنان را دستگیر کردند. شبکه تلویزیونی الحدث هم در خبری فوری اعلام کرد که عبدالفتاح البرهان، رییس شورای حاکمیت سودان درباره آخرین تحولات این کشور بیانیه‌ای ارائه خواهد کرد.

این حوادث تنها چند ساعت پس از آن رخ می‌دهد که جفری فلتمن، فرستاده ویژه آمریکا در امور شاخ آفریقا، در سفر به خارطوم با شماری از مقامات حکومت انتقالی سودان دیدار و پیشنهادهایی برای بحران سیاسی ناشی از کودتای ناکام ۵ هفته پیش (۲۱ سپتامبر) در این کشور مطرح کرد.

ارسال نظر