کد خبر 572905
برای شرکت در نشست فردا؛

هیات طالبان به روسیه رفت

منابع افغان از سفر معاون نخست وزیر دولت موقت طالبان و هیات همراهش به مسکو خبر دادند.

به گزارش افق، «عبدالسلام حنفی» معاون نخست وزیر دولت موقت طالبان در صدر هیاتی برای شرکت در نشست مسکو درباره افغانستان، عازم روسیه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، حنفی در همین رابطه با انتشار پیامی در توییتر از سفر خود و هیات همراه به مسکو خبر داد.

گفته می‌شود که در ترکیب هیات طالبان، «امیرخان متقی» سرپرست وزارت خارجه، «نورالدین عزیزی» وزیر تجارت، «دین‌محمد حنیف» وزیر اقتصاد و «عبدالرشید» شهردار کابل حضور دارند.

وزارت خارجه آمریکا در همین رابطه اعلام کرد که از شرکت در این نشست کناره گیری می‌کند.

پیشتر و در روز پنجشنبه هفته گذشته «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرده بود که نشست قریب‌الوقوع مسکو درباره افغانستان با حضور نمایندگانی از طالبان افغانستان برای رایزنی درباره اوضاع در این کشور ۲۰ اکتبر ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

نشست مسکو درباره افغانستان برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ و بر پایه مکانیسم شش طرفه با حضور نمایندگانی از روسیه، افغانستان، هند، ایران، چین و پاکستان تشکیل شده بود.

گروه طالبان حدود دو ماه است که کنترل افغانستان را به دست گرفته است و روسیه از طریق سفارت این کشور در کابل با نمایندگان این گروه ارتباط برقرار کرده و سفیر روسیه مأمور حفظ تماس‌ها با گروه طالبان شده است.

آخرین نشست مسکو برای حل مسائل افغانستان ۲۸ اسفند سال ۱۳۹۹ به ریاست «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه برگزار شد.

ارسال نظر