کد خبر 560718

آمریکا خواستار پاسخگو کردن طالبان از سوی جامعه جهانی شد

وزیر امور خارجه آمریکا به همراه «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان و دیگر شرکا و همپیمانان واشنگتن نشستی را درباره افغانستان برگزار کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، وبگاه وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه این کشور به همراه «هایکو ماس»، وزیر خارجه آلمان و دیگر شرکا و همپیمانان واشنگتن نشستی را درباره افغانستان برگزار کردند.

گفته شده در این نشست علاوه بر نمایندگان آمریکا و آلمان، نمایندگان کشورها و سازمان‌های دیگری شامل استرالیا، بحرین، کانادا، فرانسه، هند، ایتالیا، ژاپن، کویت، نروژ، پاکستان، قطر، کره جنوبی، عربستان سعودی، اسپانیا، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، انگلستان، ازبکستان، اتحادیه اروپا، ناتو و سازمان ملل متحد نیز حضور داشتند.

در این نشست وزیر خارجه آمریکا با طرح ادعای تلاش برای کاهش بحران احتمالی بشردوستانه در افغانستان، خواستار پاسخگو کردن طالبان در مقابله با مسئله تروریسم و صدور اجازه عبور امن برای شهروندان خارجی و افغان‌هایی شد که قصد خروج از افغانستان را دارند.

بلینکن همچنین خواستار تشکیل یک دولت فراگیر با رعایت حقوق اولیه همه گروه‌ها در افغانستان شد.

در این نشست مجازی همچنین دیگر شرکت کنندگان بر اهمیت اتحاد در حمایت دائمی خود از مردم افغانستان تاکید کردند.

نماینده آمریکا در این نشست همچنین اعلام کرد که واشنگتن با استفاده از ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک و سیاسی برای حمایت از حقوق مردم افغانستان، به ویژه زنان و دختران، این اطمینان را بدست خواهد آورد که افغانستان به پناهگاهی امن برای تروریسم تبدیل نخواهد شد.

پیش از این، «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در گفتگویی درباره فرار اشرف غنی از افغانستان مدعی شده بود که واشنگتن هیچ کمکی در این ارتباط به اشرف غنی نداشته است.

بلینکن درباره فرار رییس جمهور پیشین افغانستان گفت: یک شب پیش از آنکه اشرف غنی افغانستان را ترک کند، با او درباره کارهایی که در دوحه انجام شده بود، گفتگو کردم.

وزیرخارجه آمریکا گفته است که آخرین گفتگویش با غنی درباره انتقال قدرت بوده و غنی در آن تماس تلفنی مدعی شده بود که اگر در کارش موفق نشود، آماده است تا زمان مرگش بجنگد، اما ناگهان در کمتر از ۲۴ ساعت از افغانستان خارج شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر