کد خبر 560603

انتقاد ایران از آمریکا و رژیم صهیونیستی در سازمان ملل

هشت سپتامبر، سالروز بین‌المللی مراسم بزرگداشت منع آزمایشات هسته‌ای با حضور رییس مجمع عمومی، نماینده عالی سازمان ملل در امور خلع سلاح و نمایندگان دائم کشورهای عضو برگزار شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی، نماینده دائم و سفیر کشورمان نزد سازمان ملل متحد با سخنرانی در این نشست و با اشاره به بیست و پنجمین سالگرد امضای معاهده منع جامع آزمایشات هسته‌ای و نیز اهمیت این روز بین‌المللی در  گرامیداشت قربانیان آزمایشات هسته‌ای و  حفاظت از محیط زیست، به انتقاد از نقش دولت امریکا در این زمینه پرداخت که با انجام 1054 آزمایش هسته‌ای از مجموع 2000 آزمایش هسته‌ای انجام شده تاکنون، بالاترین میزان آزمایشات را در مقایسه با دیگر کشورهای هسته‌ای انجام داده است.
وی تاکید کرد که مخاطب اصلی این مناسبت قدرت‌های هسته‌ای هستند که طبق ماده 6 معاهده منع اشاعه سلاحهای هسته ای متعهد به خلع سلاح هسته ای می باشند.
تخت روانچی افزود که متاسفانه در سطح منطقه‌ای نیز رژیم اسرائیل با داشتن انواع سلاح‌های کشتار جمعی چنین نقش مخربی در خاورمیانه ایفا می‌کند و ما می‌خواهیم جامعه بین‌المللی برای واداشتن این رژیم جهت پیوستن بی‌قید شرط به معاهده مزبور و پذیرش نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر تاسیسات هسته‌ای آن استفاده کند.
این دیپلمات ارشد کشورمان  ضمن استقبال از لازم الاجرا شدن معاهده منع سلاح‌های هسته‌ای تاکید کرد که خلع سلاح هسته‌ای باید در صدر دستورکار نظام بین المللی باقی بماند، زیرا تنها خلع سلاح هسته‌ای و انهدام کامل این سلاح‌هاست که می‌تواند ضامنی برای عدم کاربرد آنها باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر