کد خبر 559078

با اشاره به وضعیت افغانستان؛

آمریکا: ارتباط خود با طالبان را حفظ می کنیم

وزیر خارجه آمریکا در سخنانی از شروع به کار هیئت دیپلماتیک آمریکا در دوحه، پایتخت قطر برای تداوم خروج افراد مرتبط با آمریکا از افغانستان خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، «آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا در سخنانی از شروع به کار هیئت دیپلماتیک آمریکا در دوحه، پایتخت قطر خبر داد.

در این ارتباط بلینکن گفته است که فعالیت کادر دیپلماتیک آمریکا در ارتباط با افغانستان در دوحه آغاز شده و تلاش این هیئت بر روی ارتباط با شهروندان آمریکایی باقی مانده در افغانستان است.

بلینکن همچنین تاکید کرد که وزارت خارجه آمریکا به صورت مستمر با افغانستانی‌هایی که در معرض خطر قرار داشته و همچنین با شرکای خارجی در افغانستان در ارتباط است.

وزیرخارجه آمریکا با قدردانی از قطر بدلیل همکاری در روند تخلیه شهروندان و افراد و مرتبط با آمریکا در افغانستان، همچنین افزود: هفته آینده نشست بین المللی در سطح وزیران درباره افغانستان با حضور ۲۰ کشور برگزار می‌شود که در آن آخرین اوضاع و شرایط افغانستان بررسی خواهد شد.

به گفته بلینکن، واشنگتن در تلاش است تا همچنان کانال‌های ارتباطی با طالبان درباره موضوعات مهم نظیر خروج از افغانستان را حفظ کند و در حال حاضر نیز وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوزهایی را برای نهادهای دولتی برای ادامه ارائه کمک‌های ضروری به افغانستانی‌ها صادر کرده است.

آنتونی بلینکن که به دلیل خروج غیرمسئولانه و شتابزده نظامیان آمریکایی از افغانستان به شدت مورد انتقاد در داخل و خارج آمریکا قرار دارد، همچنین درباره دولت آینده افغانستان گفت: با وجود گزارش‌های مختلفی که درباره تشکیل دولت افغانستان شنیده‌ایم، اما هنوز هیچ چیز نهایی نشده است.

افغانستان این روزها در نتیجه خروج غیرمسئولانه و شتابزده آمریکا از این کشور با مشکلات قابل توجهی روبرو شده است.

پیش تر خبرگزاری رویترز به نقل از دست کم سه منبع طالبان گزارش داده بود که «ملأ عبدالغنی برادر» معاون سیاسی گروه طالبان، ریاست دولت جدید در افغانستان را برعهده خواهد داشت.

این منابع گفتند «ملأ محمد یعقوب» پسر «ملأ عمر» بنیانگذار و رهبر پیشین طالبان و «شیر محمد عباس استانکزی» از مقام‌های ارشد طالبان، مناصب عالی در دولت آتی افغانستان خواهند داشت.

پیش از این نیز خبرگزاری بلومبرگ از اجماع سران طالبان و دیگر رهبران افغان بر سر تشکیل دولت و کابینه خبر داده و نوشته بود: اعضای دولت ظرف چند روز آینده اعلام می‌شوند. یک مقام رسمی طالبان گفته بود که این گروه همراه با دیگر رهبران افغانستان در مورد تشکیل دولت و کابینه جدید تحت رهبری طالبان به "اجماع" رسیده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر