کد خبر 559002

آمریکا: از تشکیل دولت افغانستان، حمایت می کنیم

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور از تشکیل دولتی در افغانستان که شامل همه احزاب باشد، حمایت خواهد کرد.

به گزارش العربیه، جرالدین گریفیتس، سخنگوی منطقه‌ای وزارت خارجه آمریکا روز جمعه در اظهاراتی تأکید کرد که آمریکا از تشکیل دولتی در افغانستان که شامل همه احزاب شود، حمایت می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران،گریفیتس در مصاحبه با العربیه گفت که آمریکا طرفین در افغانستان را به گفت‌وگو و مذاکره  با یکدیگر دعوت می‌کند.

او در ادامه ضمن تأکید بر حمایت کشورش از تشکیل دولتی که شامل همه طرف‌ها در افغانستان باشد، اعلام کرد که واشنگتن بر اساس اقدامات طالبان گام‌هایی برمی‌دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اشاره کرد که دولت جدید افغانستان باید به حقوق زنان در این کشور احترام بگذارد.

روز پنجشنبه، کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن، رییس‌جمهور آمریکا، تحریم‌های طالبان را لغو نخواهد کرد و این نشان می‌دهد که دولت با گذشت زمان و مشاهده اقدامات این گروه تصمیم خواهد گرفت.

این در حالی است که آمریکا طی ۲۰ سال اشغال افغانستان، هیچ اقدام مثبت و پایداری برای توسعه سیاسی و پیشرفت این کشور انجام نداد.

گفتنی است که ماه گذشته گروه طالبان وارد کابل، پایتخت افغانستان شد و همزمان با آن «اشرف غنی»، رییس‌جمهور افغانستان، از این کشور خارج شد و قدرت به دست طالبان افتاد. پس از خروج اشرف غنی، برخی کشور‌ها سفارت‌های خود را در کابل تعطیل کردند و یکی پس از دیگری دست به تخلیه نیرو‌ها و اتباع خود از افغانستان زدند و چند روزی است که کشور‌ها یکی پس از دیگری از خاتمه یافتن خروج نیرو‌ها و شهروندانشان از فرودگاه کابل خبر می‌دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر