کد خبر 554507

کاخ سفید اعلام کرد؛

توافق بایدن و جانسون برای برگزاری نشست گروه هفت درباره افغانستان

کاخ سفید اعلام کرد: جو بایدن رییس جمهوری آمریکا و بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس برای برگزاری نشست مجازی سران گروه هفت در هفته آینده به منظور بحث و بررسی درباره راهبرد و رویکرد مشترک درباره افغانستان توافق کردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، کاخ سفید روز سه شنبه در بیانیه ای با اعلام گفتگوی بایدن و جانسون درباره تحولات افغانستان، برگزاری نشست گروه هفت را اعلام کرد.
بر اساس بیانیه کاخ سفید، بایدن و جانسون بر ضرورت تداوم هماهنگی نزدیک بین متحدان و شرکای دموکراتیک در زمینه سیاست های آینده افغانستان بحث کردند .
کاخ سفید تصریح کرد طرفین درباره راههایی که جامعه جهانی می تواند کمک های بشردوستانه بیشتر و حمایت از پناهندگان و دیگر افغانستانی های آسیب پذیر را ارائه دهد، بحث و تبادل نظر کردند.
پیش از این، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا از تصمیم جو بایدن رییس جمهوری آمریکا در قبال بحران افغانستان دفاع و اعلام کرد بایدن از زمان سقوط کابل به دست طالبان، با هیچ یک از رهبران جهان گفت‌وگو نکرده است.
نیروهای طالبان روز یکشنبه وارد کابل شدند و کنترل کامل افغانستان به دست این گروه افتاده است. 
رییس جمهوری آمریکا نیز در اولین واکنش به سقوط دولت کابل طی سخنانی در کاخ سفید، اشتباهات متعدد در افغانستان در طول دو دهه حضور نظامی ایالات متحده در این کشور را پذیرفت و مسئولیت وضعیت فعلی را که در افغانستان حکمفرما است، به عهده گرفت.  
وی با ابراز پشیمانی نسبت به دو دهه اشغال افغانستان توسط دولت‌های ایالات متحده گفت: من مردم آمریکا را با این ادعا که فقط با کمی بیشتر ماندن در افغانستان همه چیز تغییر می‌یابد، گمراه نمی‌کنم. همچنین من از مسئولیت خود در مورد این که امروز در کجا هستیم و چگونه باید از اینجا جلو برویم کوتاه نخواهم آمد.  
این در حالی است که بایدن درسخنرانی ۱۷ تیرماه خود که پایان ماموریت نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را ۳۱ اوت (۹ شهریور) اعلام کرد، گفته بود: تسلط طالبان بر افغانستان حتمی نیست و دولت افغانستان مانند هر دولتی دارای نیروهای نظامی و تجهیزات است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر