کد خبر 554104

عکس جنجالی کاخ سفید از جلسه امنیتی بایدن

انتشار عکسی که جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا را در جلسه ای مجازی با مقامات امنیتی و اطلاعاتی این کشور برای بررسی بحران افغانستان نشان می دهد انتقادهایی را از کاخ سفید برانگیخت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از یورونیوز، حساب رسمی کاخ سفید در توئیتر روز یکشنبه همزمان با سقوط کابل، پایتخت افغانستان به دست گروه طالبان این عکس را منتشر کرد. در صفحه مقابل جو بایدن در این عکس هشت تصویر از مسئولان نهادهای مختلفی که در این جلسه حضور داشتند دیده می شود. کامالا هریس، معاون رییس جمهوری در مرکز این صفحه دیده می شود.
این در حالی است که در قسمت پائین این صفحه دو مسئول اداره اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از طریق تماس مجازی در جلسه شرکت کرده اند. کنار آنها نیز تصویر فردی که زلمی خلیل زاد، نماینده آمریکا در امور افغانستان به نظر می رسد از «دفتر دوحه» دیده می شود.
شماری از جمهوریخواهان و کارشناسان امنیتی ضمن انتقاد از انتشار این عکس، نمایش چهره مسئولان سیا و افشای وجود «دفتر دوحه» را اشتباه دانسته اند.
ریچارد گرینل، سفیر آمریکا در آلمان در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ در صفحه توئیتر خود از انتشار این عکس ابراز حیرت کرد.

1

کایل اورتون از کارشناسان امنیتی نیز از افشای هویت ماموران سیا در عکس منتشرشده از سوی کاخ سفید انتقاد کرد.
Capture

یکی از نکات سوال برانگیز در این عکس نمایش ساعت به وقت تهران روبروی رییس جمهوری ایالات متحده است. ساعت شش شهر دنیا از جمله مسکو، پکن، لندن و تهران در دیوار روبروی جو بایدن دیده می شود. ساعت تهران هنگام ثبت این عکس ۱۹:۵۹ را نمایش می داد.
رییس جمهوری آمریکا قرار است طی روزهای آینده درباره تحولات افغانستان سخنرانی کند. جو بایدن روزهای اخیر را که با سقوط کابل به دست گروه طالبان همزمان بود در استراحتگاه «کمپ دیوید» سپری کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر