کد خبر 553004

بر اساس ادعای سخنگوی طالبان اعلام شد؛

سقوط شهر غزنی افغانستان

طالبان ساختمان استانداری، فرماندهی پلیس، زندان غزنی و چند مرکز دولتی دیگر را به تصرف خود درآوردند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، شهر غزنی (مرکز ولایت) به دست شبه‌نظامیان طالبان سقوط کرد. شهر غزنی  واقع در 150 کیلومتری جنوب‌غرب کابل پایتخت افغانستان است.

نصیراحمد فقیری، رییس شورای ولایتی غزنی افغانستان امروز پنجشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: «طالبان از شب گذشته حملات خود را آغاز کرده و هم اکنون به مرکز شهر رسیده‌اند. می‌توانم تائید کنم که شهر غزنی به دست طالبان افتاده است. آنها کنترل مناطق کلیدی شهر از جمله دفتر فرمانداری، مقر پلیس و زندان را در اختیار گرفتند».

وی افزود: شبه‌نظامیان گروه طالبان از چندین استقامت به مرکز این ولایت حمله کرده‌اند و هم اکنون درگیری در اطراف ساختمان ولایت و ریاست امنیت ملی در این شهر جریان دارد. اگرچه جنگ در برخی نقاط شهر همچنان ادامه دارد اما بخش زیادی از شهر اکنون در کنترل طالبان است.

همچنین یک منبع معتبر در فرماندهی پلیس غزنی که نخواسته اسم آن فاش شود به روزنامه "اطلاعات روز" افغانستان گفته که «طالبان با «تفاهم» محمدداوود لغمانی، والی و فضل‌احمد شیرزاد، فرمانده پلیس این ولایت وارد شهر غزنی شده‌اند. طالبان هم‌اکنون کنترل تمامی بخش‌های شهر غزنی را به‌دست گرفته‌اند».

این در حالی است که روز گذشته نماینده‌گان مردم غزنی در پارلمان افغانستان هشدار داده بودند که اگر نیروهای کمکی به غزنی فرستاده نشوند، این ولایت سقوط خواهد کرد.

سقوط غزنی هشداری جدی برای شهر کابل پایتخت افغانستان است. غزنی به عنوان یک شهر کلیدی در 150 کیلومتری جنوب غربی پایتخت، کابل را به قندهار دومین شهر بزرگ افغانستان در جنوب این کشور وصل می‌کند و تصرف ان به شبه‌نظمان طالبان اجازه می‌دهد تا خطوط زمینی ارتش برای تامین نیرو در جنوب را قطع کنند.

 در پی تصمیم جو بایدن، رییس جمهور آمریکا مبنی بر خروج نیروهای نظامی این کشور و اعضای ناتو از افغانستان در 14 آوریل 2021، فصل جدیدی در رویدادهای افغانستان آغاز شد. اتفاقی که چهار ماه پس از این تصمیم در افغانستان رخ داد، جامعه بین‌المللی را بسیار نگران کرده است.

تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد والی ولایت غزنی بعد از تسلیم کردن ولایت به طالبان، این شهر را به سمت کابل ترک کرد.

طالبان تایید کرد

سخنگوی طالبان امروز اعلام کرد: طالبان ساختمان استانداری، فرماندهی پلیس، زندان غزنی و چند مرکز دولتی دیگر را به تصرف خود درآوردند.

وی افزود: در  درگیری میان طالبان و نظامیان افغان  شماری از نیرو‌های امنیتی کشته و تعدادی هم تسلیم شدند.

منابع امنیتی نیز گفته اند ساختمان فرماندهی پلیس استان غزنی در مرکز این استان به دست طالبان افتاده است.

در صورت تایید سقوط مرکز استان غزنی، این دهمین مرکز استان در افغانستان است که در یک هفته اخیر به دست طالبان سقوط می‌کند.

شهر غزنی از چند هفته قبل تاکنون هدف  حملات شدید طالبان  قرار داشت.

شب گذشته نیز ساختمان زندان قندهار درجنوب افغانستان به تصرف طالبان درآمد و زندانیان از این زندان آزاد شدند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر