کد خبر 551457

سفیر ایران در سازمان ملل؛

شورای امنیت فریب اسراییل را نخورد / ایران نقشی در حمله به کشتی مرسر استریت ندارد

سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد: شورای امنیت بایستی با ماجراجویی اسراییل در منطقه برخورد کرده و فریب و جعل سازی های آن را رد کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، مجید تخت روانچی در توییتی نوشت: امروز اسراییل و حامیانش اطلاعات جعلی در مورد حوادث اخیر در آبهای منطقه ارائه کرده تا شورای امنیت را متقاعد کنند ایران را محکوم کند و شکست خوردند.

ما این ادعاها را به شدت رد می کنیم. شورای امنیت بایستی با ماجراجویی اسراییل در منطقه برخورد کرده و فریب و جعل سازی های آن را رد کند.

زهرا ارشادی، سفیر و معاون نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز پیش از این، در حاشیه نشست شورای امنیت سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت: ما همین الان سخنان تحریف‌شده‌ای درباره حادثه کشتی مرسر استریت شنیدیم. اجازه بدهید چند کلمه در این باره عرض کنم. ما با خانواده‌های کسانی که عزیزان‌شان را در آن حادثه تأسف‌بار از دست داده‌اند، ابراز همدردی می‌کنیم.

او با اشاره به این که بلافاصله بعد از این حادثه، مقامات اسراییلی ایران را به انجام آن رخداد متهم کردند، افزود: این رویه همیشگی و معمول رژیم اسراییل است. هدف آن نیز منحرف‌کردن افکار عمومی جهان از جنایات این رژیم و اقدامات غیر انسانی آن در منطقه است. بدین منظور، آنها دیگران را به انجام کارهای نادرست متهم می‌کنند. تقریبا بعد از تمام حوادث در خاورمیانه، اسراییل ایران را متهم می‌کند. آنها بلافاصله و بدون هیچ مدرکی این کار را انجام می‌دهند.

او ادامه داد: مظلوم‌نمایی، دروغ و فریب بخشی از ابزارهای آنها است. هدف جار و جنجال اسراییل در حادثه مرسر استریت نیز بویژه پنهان‌کردن اعمال تروریستی خود علیه ناوبری تجاری است. تنها در کمتر از دو سال این رژیم بیش از ۱۰ کشتی تجاری در دریاهای منطقه را مورد حمله قرار داده است. در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۱، نخست‌وزیر سوریه اعلام کرد که ۷ نفتکش در مسیر خود به سوریه مورد حمله قرار گرفته‌اند. این حوادث که اسراییل عامل آنها بود، باعث کمبود جدی سوخت در سوریه شد. در ۱۱ مارس ۲۰۲۱، رسانه‌های جریان اصلی گزارش دادند که اسراییل حداقل بیش از ۱۰ کشتی عازم سوریه را که بیشترشان حامل نفت بودند، هدف قرار داده است. همچنین در ۲۳ آوریل ۲۰۲۱، یک نفتکش در سواحل سوریه مورد حمله یک پهپاد قرار گرفت. سه سوری از جمله دو خدمه کشتی در این حمله کشته شدند. باز هم اسراییل مسئول حمله بود.

ارشادی گفت: اینها تنها چند نمونه از ماجراجویی و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده رژیم اسراییل در دریاهای منطقه است. چنین اعمال تروریستی و غیر قانونی امنیت دریانوردی را به طور جدی تهدید می کند، آزادی ناوبری را مختل می‌سازد و امنیت انرژی را به خطر می‌اندازد. همچنین اسراییل به تجاوزهای نظام‌مند و مستمر خود علیه حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه ادامه می‌دهد. این اقدامات غیر قانونی تهدیدی جدی علیه صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی است.

سفیر ایران در سازمان ملل تصریح کرد: آخرین نمونه این اقدامات، حمله هوایی اخیر آن به لبنان است. اینها نقض فاحش حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل است و نباید بدون مجازات باقی بماند. شورای امنیت باید از ماجراجویی لجام‌گسیخته اسراییل در منطقه جلوگیری کند. شورا باید همچنین ثابت کند که در دام فریب ها و اخبار ساختگی اسراییل گرفتار نمی شود.

همان طور که در نامه اخیرمان به رییس شورای امنیت تأکید کردیم، ما اتهام بی اساس اسراییل در مورد حادثه مرسر استریت را رد می کنیم. رژیم اسراییل نمی‌تواند با سرزنش و متهم کردن دیگران رفتار بی ثبات کننده و سیاست های شرورانه خود را لاپوشانی کند. این رژیم بیش از ۷ دهه منبع اصلی تهدید، بی ثباتی و ناامنی در منطقه بوده است. سلاح های کشتار جمعی آن همچنان کل منطقه را به خطر می اندازد.

ارشادی اظهار مرد: این رژیم تنها دارنده سلاح هسته ای در منطقه است. در عین حال، این رژیم تنها غیر عضو پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای در منطقه است و فعالیت ها و تأسیسات خطرناک آن نیز تحت پادمان جامع آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار ندارد. این رژیم همچنان گستاخانه تهدید می کند که علیه کشورهای منطقه از زور استفاده خواهد کرد. اخیرا دوباره وزیر دفاع آن رژیم تهدید کرد که از زور علیه ایران استفاده خواهد کرد. ایران در مورد هرگونه ماجراجویی و اشتباه محاسباتی هشدار می دهد. در عین حال ما در دفاع از خود و تأمین منافع ملی خویش تردید به خود راه نخواهیم داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر