کد خبر 525343

مقام ارشد دیپلماتیک روسیه؛

مذاکرات وین شاهد پیشرفت بوده است

میخائیل اولیانوف از پیشرفت در مذاکرات وین پیرامون احیای برجام خبر داد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، مقام ارشد دیپلماتیک روسیه از پیشرفت در مذاکرات هسته ای ایران در وین خبر داد.

بر این اساس، میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: من با تعجب برخی اظهارنظرها و تحلیل ها درباره شکست در مذاکرات وین پیرامون احیای توافق برجام را می خوانم.

وی در ادامه افزود: این تفکرات واهی کسانی است که مخالف تقویت رژیم عدم اشاعه هسته ای براساس ان پی تی هستند. حقیقت این است که گفتگوها در وین در حال پیشرفت است.

اظهارات این مقام روس در حالی مطرح می شود که ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرده بود واشنگتن هیچ مشوقی به تهران برای بازگشت به توافق برجام اعطا نخواهد کرد. موضع صریح مقامات ایرانی این است که آمریکا باید در ابتدا تمامی تحریم ها را برداشته و سپس تهران به تعهدات خود ذیل برجام عمل خواهد کرد.

استراتژیست های آمریکایی در نظر دارند در گام نخست بخش کوچکی از تحریم های ایران را که مغایر با برجام می خوانند در قبال پایبندی کامل تهران به توافق هسته ای به حال تعلیق (waiver) در بیاورند. در گام بعدی برداشتن سایر تحریم ها که بخش اصلی آن محسوب می شود نیز منوط به مذاکره درباره برنامه موشکی و اقدامات منطقه ای تهران خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر