کد خبر 519122

فرانسه: ایران نباید تعهدات دیگر خود را نقض کند

وزارت خارجه فرانسه مدعی شد که ایران حق ندارد اقدام دیگری در راستای کاهش تعهدات خود انجام دهد.

به گزارش الجزیره، فرانسه ادعا کرد که ایران حق ندارد اقدام دیگری را در راستای کاهش تعهدات خود در ذیل توافق هسته ای انجام دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، وزارت خارجه فرانسه مدعی شد: تاکید می کنیم که ایران باید از دیگر  اقدامات خود در راستای نقض تعهدات هسته ای خودداری کند.

این در حالی است که آمریکا و سه کشور اروپایی توافق هسته ای پس از خروج واشنگتن از این توافق تمام تعهدات خود را زیر پاگذاشتند و  باعث شدند تا ایران تعهدات خود را براساس بندهای برجام کاهش دهد.

جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر تاکید کرده است مادامی که آمریکا به برجام برنگشته و کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکنند، ایران به کاهش تعهدات خود ادامه خواهد داد.

پاریس: ایران با نقض بیشتر برجام پویایی مذاکرات کنونی را تضعیف نکند

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در سخنانی از تهران خواست تا از نقض بیشتر تعهدات هسته‌ای خود خودداری کند.

پاریس: ایران با نقض بیشتر برجام پویایی مذاکرات کنونی را تضعیف نکند

وزارت خارجه فرانسه گفت که هفته نخست مذاکرات با تهران که مثبت بوده نباید با اقدامات تحریک آمیز ایران تضعیف شود.

«آگنس ون‌در مول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت: «در این زمینه، مهمتر این است که ایران از نقض بیشتر تعهدات هسته‌ای خود که می‌تواند پویایی کنونی را تضعیف کند، خودداری ورزد».

پس از خروج غیرقانونی دولت آمریکا از توافق هسته‌ای در اردیبهشت 1397، ایران به مدت یک سال همچنان به تمامی تعهدات خود ذیل برجام پایبند بود و کشورهای اروپایی به ایران وعده دادند که با اقداماتی، مزایایی که ایران از برجام باید منتفع می‌شد را تامین خواهند کرد.

پس از یک گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، کشورهای اروپایی همچنان به دادن وعده اکتفا کرده و هیچگونه اقدام عملی برای پایبندی به تعهدات خود بر اساس برجام انجام ندادند.

جمهوری اسلامی ایران پس از حدود یک سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و پس از یک سال صبر راهبردی، اقدامات جبرانی که در پاراگراف 36 متن برجام نیز به آن اشاره شده،‌ اتخاذ کرد.

بعد از روی کار آمدن دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا، تهران تاکید کرده که تنها در صورت لغو تمامی تحریم‌هایی که در دوران ترامپ علیه ایران اعمال شده، اقدامات جبرانی خود را به عقب بازخواهد گرداند.

امروز نیز در مراسم پانزدهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته‌ای، «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران به صورت ویدئو کنفرانسی دستور رونمایی از چند دستاورد هسته‌ای ایران را صادر کرد.

ساخت و مونتاژ نمونه اول ماشین سانتریفیوژ IR9S و IR9IB و همچنین گازدهی زنجیره کامل ۱۶۴ ماشین سانتریفیوژ نیمه صنعتی IR6 ، گازدهی فاز اول ۳۰ ماشین زنجیره شاهد سانتریفیوژ IR6S با توان جداسازی؛  تجهیز و راه‌اندازی خط تولید ماشین‌های نسل جدید در مجتمع شهید احمدی روشن (نطنز)، آغاز تست مکانیکی ماشین سانتریفیوژ IR9 با توان جداسازی، بخشی دیگر از پروژه‌هایی بودند که امروز با دستور رئیس جمهور افتتاح و بهره‌برداری رسمی از آنها آغاز شد.

سانتریفیوژIR9 پنج متر طول،۶۸۰کیلوگرم وزن و ۳۷سانتیمتر قطر دارد. روتور این ماشین۳ متر و به وزن حدود ۱۴ کیلوگرم است. سانتریفیوژIR9 با فرکانس ۶۸۰Hz، از توان غنی سازی ۵۰ سو(۵۰کیلو در سال) برخوردار است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر