کد خبر 518755

رسانه‌های صهیونیستی؛

دومین شهرک ‌صهیونیست‌نشین در دوره بایدن ساخته می‌شود

رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که شهرداری قدس اشغالی به دنبال ساخت دومین شهرک صهیونیست‌نشین در اراضی فلسطین است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، صهیونیست‌ها در شهر قدس اشغالی فلسطین به دنبال احداث یک شهرک‌ صهیونیست‌نشین دیگر هستند.

کمیته موسوم به برنامه‌ریزی و سازندگی شهرداری قدس (وابسته به رژیم صهیونیستی روز چهارشنبه طرح توسعه ساخت و ساز در مناطق موسوم به خارج از «خطر سبز»، مشخصاً محله صهیونیست‌نشین «هار حوما» را در منطقه «جبل ابو غنیم» که بین قدس و بیت لحم قرار دارد، بررسی کرد.

روزنامه الأیام فلسطین به نقل از روزنامه عبری «هاآرتص» گزارش داد که قرار است کمیته مذکور با ساخت ۵۴۰ واحد مسکونی صهیونیست‌نشین جدید در منطقه بین «هار حوما» و «جفعات هاماتوس» موافقت کند. افزون بر این، پیش‌بینی می‌شود که شهرک دیگری نیز با بیش از ۲۰۰۰ واحد مسکونی صهیونیست‌نشین بعدها در منطقه «جفعات هاماتوس» ساخته شود.

شهرک صهیونیست‌نشین هار حوما شهرکی است که صهیونیست‌ها آن را اواسط دهه نود میلادی در اراضی کرانه باختری و در شمال شهر بیت لحم بر روی بلندی «جبل ابوغنیم» ساخته‌اند و به آن، شهرک ابوغنیم یا شهرک صهیونیست‌نشین جبل ابوغنیم نیز گفته می‌شود. بر اساس آمار سال ۲۰۱۳ تعداد ساکنان این شهرک ۲۵۰۰۰ صهیونیست اعلام شده بود.

براساس گزارش رسانه‌های صهیونیستی در صورت ساخت این دو شهرک‌ صهیونیست‌نشین ارتباط روستای «بین  صفافا» با سایر مناطق فلسطینی قطع خواهد شد که هدف از این اقدام، تقسیم قدس در آینده در هر توافقی با فلسطینی‌هاست.

این اقدام صهیونیست‌ها اولین ساخت و ساز خارج از محدوده خط سبز در دوره جو بایدن، رییس جمهور آمریکا است که به دنبال بازگشت مذاکرات سازش و بهبود روابط واشنگتن با رام الله است.

در دروه باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا رژیم صهیونیستی مجبور شد ساخت و ساز در مناطق یادشده را متوقف کند که در آن دوره، بایدن معاون اوباما بود و نقض محوری در فشار به رژیم تل‌آویو برای ممانعت از ساخت و ساز‌های سال ۲۰۱۰ ایفا کرد که همین مساله باعث شد بعد از موافقت کمیته مذکور با طرح ایجاد محله جدید طی سفر بایدن به سرزمین‌‌های اشغالی، بحران دیپلماسی شدید بین آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ایجاد شود.

ساخت و ساز در هار حوما به طور ویژه‌ای برای دولت آمریکا و جامعه‌ جهانی مساله حساسی است؛ چرا که یکی از این محلات بعد از توافق‌های اسلو ساخته شده است. در دوره دونالد ترامپ، دولت آمریکا ساخت و ساز در آن مناطق را از حالت ممنوعیت خارج شد و عملیات پیش‌برد طرح شهرک‌سازی با سرعت انجام شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر