کد خبر 516749

آکسیوس: واشنگتن برای بازگشت به تمام مفاد برجام ابراز آمادگی کرد

نشریه آکسیوس به نقل از چند مقام آمریکایی مدعی شد واشنگتن آمادگی دارد تا مبتنی بر اقدام متقابل به برجام بازگردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، روزنامه آکسیوس به نقل از چند مقام آمریکایی مدعی آمادگی واشنگتن برای پایبندی همزمان به مفاد توافق هسته ای شد.

باراک راوید، تحلیلگر صهیونیست در مقاله‌ای که «آکسیوس» آن را منتشر کرده، مدعی شد: واشنگتن اعلام آمادگی کرده که به صورت همزمان به تمام بند‌های توافق هسته‌ای بازگردد.

بر اساس این گزارش، مسئولان آمریکایی گفته اند که آمریکا آمادگی دارد تا گام‌های متقابلی را در پرونده هسته‌ای بردارد؛ اما جمهوری اسلامی ایران این پیشنهاد را رد کرده است.

مقامات دولت جو بایدن مدتهاست این ادعای تکراری را عنوان می‌کنند که در صورتی که ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، واشنگتن نیز اقدام متقابل را انجام خواهد داد و این مساله شامل برخی تحریم‌ها خواهد شد.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان اما در پاسخ به ادعا‌های مقامات آمریکایی اعلام کرد نیازی نیست مذاکره‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام صورت گیرد.

خطیب زاده گفت: واشنگتن باید در ابتدا به توافق هسته‌ای بازگردد و پس از آن بر سر میز مذاکرات بنشیند. تغییری در سیاست‌های آمریکا به وجود نیامده است. آمریکا طرفی است که مذاکرات هسته‌ای را بدون آنکه با طرفی مذاکره کند، نقض کرد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌ای را اجرا کرد و به کشور‌های اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می‌دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد. یک‌سال بعد که دولت‌های اروپایی نتوانستند به وعده‌هایشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته‌ای را کاهش خواهد داد.

جمهوری اسلامی ایران گفته است همه این گام‌ها بازگشت‌پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر