کد خبر 515977

سخنگوی وزارت امور خارجه تشریح کرد؛

جزییات سند همکاری‌ ۲۵ساله ایران و چین

سعید خطیب زاده گفت: در سفر وزیر امور خارجه چین به تهران سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین فردا امضا خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صدا و سیما، سعید خطیب زاده در ارتباط تلفنی با استودیو خبر ۲۱ جمعه شب شبکه یک سیما اظهار داشت: این سفر در آستانه پنجاهمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین انجام می‌شود و از این جهت حائز اهمیت است.

وی ادامه داد: در این سفر سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین که چند سالی در حال گفتگو بودیم امضا خواهد شد.

خطیب زاده گفت: در این سفر دیدارهای دوجانبه‌ای در خصوص مسائل مختلف وجود دارد، اما بارزترین بخش آن مشارکت سند همکاری‌های جامع دو کشور است که به تعبیری ترجمه روابط دو کشور است که به سطح مشارکت راهبردی ارتقاء پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه این سند از سال ۹۴ با سفر رییس جمهور چین به ایران مطرح شد گفت: این سند به عنوان یک نقشه راه بین ایران و چین است که بتواند روابط ایران و چین را از برخی روزمره گی ها به یک نگاه راهبردی‌تر هدایت کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه روابط ایران و چین چند لایه و عمیق و با ابعاد مختلف است افزود: لازم بود این روابط در قالب یک سند دارای برنامه باشد که دو طرف توافق کردند و در این سفر امضا خواهد شد.

خطیب زاده ادامه داد: این سند دارای ابعاد مختلفی است که نقشه راه کامل است و دارای بندهای سیاسی راهبردی و اقتصادی است.

وی تصریح کرد: در ین سند همه ابعاد همکاری‌های تجاری، اقتصادی و حمل و نقل دو کشور دیده شده است و همچنین مشارکت ایران در کمربند راه چین نوشته شده است و یک محوریت خاصی به بخش خصوصی دو طرف داده شده است و همکاری‌های بخش‌های خصوصی دو طرف در آن دیده شده است.

خطیب زاده افزود: البته هیچ مشارکت جامع راهبردی شکل نمی‌گیرد مگر اینکه یک ضمیمه دقیق فرهنگی، مردمی و رسانه‌ای داشته باشد که این هم در بُعد فرهنگی این سند دیده شده است.

وی گفت: آنچه که انتظار داریم در سفر آقای وانگ ئی اتفاق بیفتد امضای این سند به عنوان یک سند بالادستی و نقشه راه در ۲۵ سال آینده روابط ایران و چین است.

سخنگوی وزارت امورخارجه افزود: این سند می‌تواند در تعمیق این روابط بسیار مؤثر باشد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • علی
  ۷ ۳

  سالی که نکوست از بهارش پیداست !!
  امتیاز ماهیگیری در خلیج فارس و دریای عمان را صد در صد به چینی ها دادید و قیمت ماهی به کیلویی پانصد هزار تومان رسید!!
  قرارداد ترکمان چای جدید است .

 • hamid
  ۱ ۰

  خدا می داند چه خواهد شد.

 • محبت اله زارع
  ۳ ۱

  این کجاش جزییات داشت؟!!!!

 • علي
  ۲ ۰

  خاك تو سر ظريف

 • .وم
  ۱ ۰

  چرا متن کامل انرا به اطلاع ملت نمی رسانید؟

 • ایران
  ۱ ۰

  به چه حقی از مردم ایران به خصوص خانواده محترم شهدا موضوع ومتن دقیق این قرارداد مخفی میکنن چراا همه چیز رو شفاف به مردم نمیگن کسایی که دارید این قرار داد رو انجام میدید خط قرمز ملت ایران آب و خاک ایرانه مثل ناموسشان ۸ سال باخون وگوشت تن شان جلو همه دنیا ایستادن تا یک وجب از خاک وطن نره هواستان باشد هر وجب از خاک ایران آغشته به خون یک شهیده خیال خام به سرتان نزنه

 • ایران
  ۱ ۰

  به چه حقی از مردم ایران به خصوص خانواده محترم شهدا