کد خبر 515474

هاآرتص: خطر بزرگ داخلی به شدت اسرائیل را تهدید می‌کند

برنامه تبلیغات انتخاباتی کنست همانند سه دوره قبلی برگزار شد تا امروز انتخابات کنست بیست و چهارم برگزار شد، با این حال این انتخابات در واقع نوعی همه پرسی برای ادامه حضور بنیامین نتانیاهو در ساختار سیاسی اسرائیل هم محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم؛ روزنامه هاآرتص در سر مقاله خود  که امروز سه شنبه همزمان با برگزاری انتخابات منتشر شد، نوشت : تفاوت این انتخابات با انتخابات‌های سابق آن است که اسرائیل  را خطری به مراتب بزرگتر از آن چه که تاکنون وجود داشته تهدید می‌کند.

هاارتص در توصیف این خطر بزرگ افزود: چون احتمالا در پایان شمارش آرا بار دیگر نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه خواهد شد و شاهد شکل گیری کابینه ای راستگرا خواهیم بود ، خطر بزرگ داخلی ما را به شدت تهدید می‌کند.

در ادامه سرمقاله آمده است : وقتی کاهن ها ، نژادپرستان ، همجنس بازان و قانون گریزان و مخالفان حقوق مدنی تحت رهبری بنیامین نتانیاهو در این کابینه گردهم بیاینید این خطر عینیت پیدا می کند.

این را نتانیاهو پیش از این نیز اعلام و خبر داده بود که به دنبال تشکل کابینه‌ای راستگرا است.

نتانیاهو امیدوار است که این کابینه بتواند او را از نشستن بر صندلی متهمان به فساد نجات دهد  و با توجه به این که رقیب قابل توجهی هم  برای او در صحنه رقابت بر سر نخست وزیری به چشم نمی‌خورد، خود را در فاصله ای کوتاه نسبت به تحقق هدفش می‌بیند، هدفی که می‌تواند اسرائیل را به سوی سراشیبی سقوط سخت به عمق دره قومیت گرای افراطی رهنمون کند.

این روزنامه عبری زبان در ادامه نوشته است، موجی از یاس و نا امیدی اسرائیلی را در برگرفته است ، چون هیچ امیدی به تغییر وجود ندارد ، آنچه از برنامه‌های انتخاباتی هم شاهد آن بودیم نشان داد اگر قرار است جایگزینی برای نتانیاهو وجود داشته باشد باز هم از میان جریان راستگرا خواهد بود و جز گدعون ساعر، نفتالی بنیت و اویگدور لیبرمن شخص دیگری را در این صحنه نمی‌توان در این قد وقواره یافت در حالی که دور قبلی شاهد خیانت بزرگ بنی گانتس و عامیر پرتز در همسویی با نتانیاهو بودیم.

روزنامه یدیعوت آحارانوت هم درکنار پوشش انتخابات در گزارشی از آخرین اقدامات رهبران لیست‌های انتخاباتی برای کسب آرای مردد نوشت و خبر داد متهم کردن طرف‌های دیگر به دروغ گویی و فریبکاری رویکرد غالب لیست‌های مختلف انتخاباتی بود.

در همین راستا و در چارچوب انشقاق‌های بزرگ درون حزبی شکل گرفته در احزاب مختلف اسرائیلی ، "صوفیا لاندور" وزیر سابق کابینه اسرائیل که به عنوان عضو حزب اسرائیل خانه ما (به رهبری اویگدور لیبرمن) در کابینه اسرائیل عضویت داشت در پیامی که در صفحه خود در فیسبوک منتشر کرد از شهرک‌نشینان خواست با رای دادن به لیبرمن رای خود را دور نیاندازند.

او با اشاره به فریب کاری و دروغ گویی لیبرمن نوشت : امروز لیبرمن اعلام می‌کند حاضر نیست با حریدیم‌ها در یک جا بنشیند و می‌خواهد آنها را به زباله دان بیاندازد اما همین شخص تا دو سال پیش در کنار رهبران آنها می‌نشست و با آنها روبوسی می‌کرد.

این سیاستمدار اسرائیلی هشدار داد ، شخصیت‌های اسرائیلی فقط عاشق نفرت آفرینی و سوء استفاده از مردم هستند و این سوء استفاده در انتخابات به نقطه اوج خود می‌رسد.

روزنامه معاریو به نقل از این سیاستمدار افزود: اگر تصور می‌کنید افرادی همچون لیبرمن روزی به دنبال کمک به مهاجران جدید (انتقال یافته به اسرائیل) هستند یا به فکر بهبود شرایط افراد سالخورده بوده یا طرحی برای بهبود حقوق بازنشستگی دارند سخت در اشتباه هستید، افرادی همچون لیبرمن فقط دروغ گو و فریبکار هستند پس رای خود را به این شکل هدر ندهید.

در این بین و همزمان با ورود اسرائیل به فاز اخذ آرا مسئله تقلب در انتخابات نیز دنبال می‌شود.

عامیت هالوی عضو کنست از حزب لیکود با تاکید بر این مسئله به روزنامه معاریو گفت: در سایه تقلب بزرگ انتخاباتی که در سال 2019 در دوره بیست و یکم شاهد آن بودیم ما به دادستانی کل در این رابطه هشدارهایی را دادیم.

این عضو کنست منحل شده با تاکید بر حقیقی بودن تقلب در انتخابات فعلی تاکید کرد احتمال تقلب بزرگ در انتخابات فعلی به شدت وجود دارد.

جانشین دادستان اسرائیل هم در واکنش به این اخبار تاکید کرد این مسئله را پیگیری خواهد کرد.

با این حال پلیس رژیم صهیونیستی نیز ظهر امروز به وقت محلی اعلام کرد از بامداد سه شنبه اطلاعاتی در رابطه با تقلب در انتخابات به دستش رسیده است که در یکی از این موارد تلاش شد با ایجاد هرج و مرج در یکی از مراکز رای گیری در تل آویو  مقادیری رای اضافه به صندوق ها انداخته شود.

در این میان شماری از طرفداران بنیامین نتانیاهو با حمله به (خانم) میراو میخائیلی رهبر حزب کار به صورت او آب دهان انداختند.

میخائیلی در گفتگویی با یکی از شبکه‌های رادیویی اسرائیل ضمن تایید این مسئله گفت ما در جامعه اسرائیل دیگر وجود خشونت و نفرت افکنی را به عنوان یک واقعیت پذیرفته‌ایم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر