کد خبر 514488

در پی توهین بایدن به پوتین؛

روسیه سفیر خود در واشنگتن را فراخواند

بعد از آنکه جو بایدن در مصاحبه‌ای ولادیمیر پوتین را «قاتل» خواند روسیه سفیرش در واشنگتن را به منظور «بررسی روابط آتی با واشنگتن» فرا خواند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، پس از آنکه «جو بایدن»، رییس‌جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای «ولادیمیر پوتین'>ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهور روسیه را «قاتل» توصیف کرده بود مسکو گفته سفیرش در واشنگتن را به منظور «بررسی روابط آتی با واشنگتن» فرا خوانده است.

«جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در یک مصاحبه تفصیلی با شبکه «ای‌بی‌سی نیوز» با اتهام‌زنی علیه رییس‌جمهور روسیه، گفت «ولادیمیر پوتین» برای مداخله در انتخابات آمریکا تاوان خواهد داد. 

 بایدن به سوال خبرنگار این شبکه که پرسیده بود «شما ولادیمیر پوتین را می‌شناسی. فکر می‌کنی او قاتل است؟» اینطور پاسخ داد: «فکر می‌کنم.»

وزارت خارجه روسیه در واکنش گفته سفیرش در واشنگتن را به منظور «بررسی روابط آتی با آمریکا» فراخوانده است.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه این کشور «آناتولی آنتونوف» را برای رایزنی‌های بیشتر در خصوص چشم‌انداز روابط آینده به مسکو دعوت کرده است.

«ماریا زاخارووا»، سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفته مسکو خواستار جلوگیری از تشدید تنش‌ها در روابط دو طرفه است.

ادعای جو بایدن بعد از انتشار گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا مطرح شد. در آن گزارش ادعا شده روسیه از طریق نائبانش یک عملیات موفق را برای نفوذ به حلقه نزدیکان «دونالد ترامپ» هدایت کرده است. 

مطابق این ادعا، دستگاه اطلاعاتی روسیه از طریق عوامل نزدیک به ترامپ اقدام به انتشار اطلاعات نادرست درباره نظام سیاسی آمریکا با هدف تضعیف جو بایدن و نامزدی او در انتخابات اخیر آمریکا کرده است.

تنش‌ها در روابط روسیه و آمریکا از سال‌ها پیش به دلیل چند پرونده از جمله تحولات اوکراین و ادعاهای دخالت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شدت گرفته و واشنگتن چندین دور تحریم علیه مسکو وضع کرده.

در تازه‌ترین اقدام، وزارت بازرگانی آمریکا امروز چهارشنبه با متهم کردن روسیه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ماجرای مسمومیت «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روسیه و انگلیس در شهر سالزبری محدودیت‌های صادرات به روسیه را گسترش داد.

در بیانیه وزارت بازرگانی آمریکا آمده است: «این وزارتخانه متعهد است از دستیابی روسیه به فناوری‌های حساس آمریکا که ممکن است از آنها برای فعالیت‌های مخرب شیمیایی استفاده شود جلوگیری کند.»

انگلیس بهمن‌ماه سال ۱۳۹۶ (سال ۲۰۱۸ میلادی) روسیه را متهم کرد با گاز اعصاب به یک افسربازنشسته سابق روس‌تبار که در سال ۲۰۱۰ به دلیل همکاری با سازمان اطلاعات خارجی انگلیس (ام‌آی۶) از انگلیس پناهندگی گرفته بود را به همراه دخترش در یک مرکز خرید در «سالزبری» انگلیس مورد حمله قرار داده است. 

بعداز مسمومیت «سرگئی اسکریپال» و دخترش، مقامات انگلیس ۲۳ دیپلمات روسیه را اخراج کردند که این اقدام با واکنش متقابل مسکو مواجه شد. مقام‌های روسیه همواره ادعاهای انگلیس و متحدان این کشور درباره دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر