کد خبر 507226

به دنبال تمایل آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای برجامی؛

نتانیاهو: موضع اسرائیل در قبال برجام تغییر نکرده است

ساعاتی بعد از اعلام تمایل آمریکا برای شرکت در گفت‌وگوهای برجامی، دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به نقل از او اعلام کرد این رژیم همچنان به ممانعت از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای متعهد است و موضعش در قبال برجام تغییر نکرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، سخنگوی «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در توییتی به نقل از دفتر او در واکنش به اعلام آمادگی آمریکا برای شرکت در نشست طرف‌های برجام اعلام کرد موضع این رژیم در خصوص توافق هسته‌ای ایران تغییر نکرده است.

دفتر نتانیاهو به نقل از او ادعا کرد: اسرائیل همچنان به ممانعت از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای متعهد است و موضعش در خصوص توافق هسته‌ای تغییر نکرده است. اسرائیل معتقد است که بازگشت به توافق قدیمی مسیر ایران به سمت زرادخانه هسته‌ای را هموار می‌کند. اسرائیل در ارتباط نزدیک با آمریکا در این خصوص قرار دارد.

 بامداد جمعه به‌وقت تهران، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد طرف اروپایی برای مشارکت در یک جلسه کمیسیون برجام جهت گفت‌وگو درباره بازگشت به برجام را می‌پذیرد.

خبرگزاری «رویترز» امروز به نقل از یک منبع مطلع گزارش داد که دولت بایدن پیش از اعلام رسمی این خبر، به رژیم صهیونیستی درباره تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به برجام اطلاع داده بود.

بر اساس این گزارش، دولت بایدن با این کار قصد داشت مانع غافلگیر شدن رژیم صهیونیستی از برنامه خود برای پس گرفتن فعال‌سازی مکانیسم ماشه و ادعای بازگشت تحریم‌ها علیه ایران در شورای امنیت شود.

این منبع - که نامش فاش نشده - به رویترز گفت البته بایدن شخصاً و به‌صورت مستقیم در تماس تلفنی شب گذشته با نتانیاهو، چیزی از تغییر سیاست آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران به او نگفته بود.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بامداد امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد دعوت اتحادیه اروپا برای شرکت در جلسه گروه ۱+۵ و ایران را خواهد پذیرفت.

از سوی دیگر، «دنی دانون» سفیر سابق رژیم صهیونیستی در ایالات متحده، با این تصمیم واشنگتن برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به برجام مخالفت کرد.

دانون در مصاحبه با وبگاه «نیوزویک» گفت: «آنها می‌دانند انتظارات ما چیست. آنها از نواقص و معایب این توافق (برجام) آگاه هستند، ما قبلا آنها را بیان کرده و چند بار به شورای امنیت توضیح داده بودیم».

بامداد امروز همچنین نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل در نامه‌ای به رییس شورای امنیت این سازمان ادعای دولت پیشین آمریکا مبنی بر بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را پس گرفت. 

آمریکا در حدود سه سال قبل از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و دست به گسترش تحریم‌های خود علیه تهران زد. پس از تغییر دولت در آمریکا در ابتدای بهمن سال جاری، دولت جدید آمریکا نیز همان تحریم‌ها را ادامه داده است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که از نظر تهران، بازگشت آمریکا به برجام مساله‌ای مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و در این خصوص نه به گفته‌های طرف آمریکایی که به عملکرد این کشور توجه خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر