کد خبر 505158

رییس قوه قضائیه؛

هیچ کشوری مانند عراق به ایران نزدیک نیست

سید ابراهیم رییسی گفت: بارها اعلام کرده‌ایم که تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند موجب توقف جمهوری اسلامی ایران شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، سید ابراهیم رییسی رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب در گفت‌وگو با تعدادی از شبکه‌های تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی عراقی العهد عراق گفت: چشم انتظار همکاری با عراق و کشورهای همجوار هستیم و این امر از اولویت برای ما برخوردار است.

رییس قوه قضائیه تاکید کرد: جنایت ترور فرماندهان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض عرف‌های بین المللی و حاکمیت عراق بود و باید عاملان آن مجازات شوند.

رییس دستگاه قضا درباره انرژی هسته‌ای گفت: ما در زمینه انرژی هسته‌ای هرگز متوقف نخواهیم شد و در زمینه دفاعی هر روز شاهد توسعه و پیشرفت هستیم.

رییسی تصریح کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران مانع ما نخواهد شد و جلوی ما را برای صادرات نفت نخواهد توانست بگیرد.

رییس قوه قضائیه در این مصاحبه که برگردان عربی آن را شبکه تلویزیونی العهد عراق پخش می‌کرد، گفت: داعش ساخته آمریکا است و صهیونیست‌ها و آمریکا آن را برای کسب منافع خود ایجاد کردند.

رییسی تاکید کرد: این آمریکا بود که داعش را ساخت و ادعا می‌کند که با آن می‌جنگد.

رییس دستگاه قضائی کشورمان درباره جنایت ترور فرماندهان شهید سلیمانی و المهندس در یکسال پیش در فرودگاه بین المللی بغداد، تاکید کرد: آمریکا در ارتکاب جنایت فرودگاه تنها نبود بلکه برخی افراد مرتبط با برخی کشورها در آن مشارکت داشتند.

رییس قوه قضائیه تصریح کرد: هر کشور یا شرکت یا فردی که در عملیات ترور این فرماندهان شهید مشارکت داشته است، مورد تعقیب قضائی قرار خواهد گرفت.

رییسی تاکید کرد: ما آماده همکاری با عراق در پرونده ترور فرماندهان شهید تا رسیدن به نتایج مورد نظر هستیم.

رییس قوه قضائیه گفت: باید نیروهای آمریکایی از منطقه اخراج شوند، زیرا حضور آن‌ها خطر به شمار می‌رود.

رییسی سپس با اشاره به انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، خاطرنشان کرد: این انتخابات چهره واقعی آمریکا را نشان داد و ما نشانه‌های زوال آمریکا را می‌بینیم.

رییس قوه قضائیه در بخش دیگری از مصاحبه خود به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری حقوقی و قضائی در سفر کنونی خود به عراق اشاره کرد و افزود: سفر ما به عراق برای همکاری با بغداد در مبارزه با جرایم و تروریسم صورت گرفته است.

رییسی تصریح کرد: روابط و همکاری بین ایران و عراق در مسیر توسعه و گسترش در زمینه‌های مختلف حرکت می‌کند.

هیچ کشوری مانند عراق به ایران نزدیک نیست

رییس قوه قضائیه درباره روابط بین ایران و عراق تاکید کرد: این روابط در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حال توسعه و پیشرفت است.

به گفته رییسی، این روابط در باورهای مشترک دو ملت و فرهنگ نزدیک به هم دو کشور ریشه دارد.

رییس قوه قضائیه ادامه داد: هیچ کشوری مانند عراق وجود ندارد که این همه نزدیک به جمهوری اسلامی ایران باشد و ریشه‌های این مسئله به مدنیت و باورهای دو ملت بر می‌گردد.

به گفته رییسی، در خصوص همکاری قضائی رایزنی‌های خوبی را در عراق داشتیم و در جریان سفر قبلی «فائق زیدان» رییس شورای عالی قضائی عراق به تهران، این همکاری بین دو کشور شکل گرفت و در آستانه چهل و دومین سال پیروزی انقلاب اسلامی، سفر من به دعوت فائق زیدان بغداد اتفاق افتاد تا در زمینه مبارزه با فساد و مواد مخدر و جرایم سازمان یافنه و پولشویی دو کشور با هم همکاری کنند.

به گفته رییس دستگاه قضا، نباید اجازه داد مجرمان احساس امنیت در دو کشور کنند و قانون استرداد مجرمین به امر مبارزه با فساد کمک خواهد کرد، اما آنچه در این قضیه مهم است وجود اراده و عزم است تا مجرمان در تنگنا قرار گیرند.

رییس قوه قضائیه به امضای سه یادداشت تفاهم همکاری قضائی و حقوقی با عراق در جریان سفرش به بغداد اشاره کرد و گفت: همکاری قضائی بین دادستانی‌های دو کشور، مبارزه با فساد با یادداشتی که بین کمیته مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل ایران امضا شد و همچنین یادداشت امضا شده بین دو وزارت دادگستری ایران و عراق مهمترین یادداشت‌های امضا شده هستند.

رییسی خاطر نشان ساخت که در خصوص همکاری کمیته مبارزه با فساد عراق و سازمان بازرسی کل ایران مسئله مبارزه با پول‌شویی نیز مطرح شده است.

روند قانونی پرونده دو فرمانده شهید

رییسی در خصوص روند قانونی پرونده فرماندهان شهید گفت: از ابتدای وقوع جنایت، دستگاه قضائی عراق این قضیه را پیگیری کرد و در این مدت از طریق دستگاه قضائی، وزارت امور خارجه و دیگر دستگاه‌های ذیربط در ایران با دستگاه قضائی عراق در تماس بودیم.

به گفته رییس قوه قضائیه، دستگاه قضائی عراق اخیراً حکم جلب ترامپ را صادر کرد امری که مورد قدردانی دستگاه قضائی ایران قرار گرفت.

رییسی افزود: ما معتقدیم که باید این قضیه از طریق دو کشور به طور جدی پیگیری شده و مجازات لازم در حق عوامل صادر کننده، همکاران و مجریان جنایت اعمال شود.

رییس قوه قضائیه تاکید کرد: همه باید تحت پیگیر قرار گیرند و مجازات علیه آن‌ها اعمال شود تا مجرمان جرأت این گونه جرایم را پیدا نکنند و حاکمیت کشور عراق را دوباره نقض نکنند.

رییس قوه قضائیه خاطر نشان کرد: آمریکا به طور علنی مسؤولیت این جنایت را پذیرفته و گفته است که شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان را ترور کرده است.

رییس دستگاه قضا با بیان اینکه باید با جدیت با این قضیه برخورد شود، افزود: معتقدیم که ایران وعراق باید این پرونده را پیگیر باشند.

رییسی ادامه داد: شرایط امروز آمریکا مانند گذشته نیست امروز آمریکا بعد از انتخابات این کشور کاملاً بدون نقاب شده و چهره واقعی آمریکا آشکار شده است.

رییس دستگاه قضا خاطر نشان کرد: تفاوت دوره ریاست جمهوری ترامپ با دوره‌های دیگر این است که در این دوره چهره حقیقی آمریکا آشکار شد.

رییس قوه قضائیه تاکید کرد: ما علائم زوال آمریکا را می‌بینیم و این کاملاً واضح و رو به افزایش است.

سفر به عراق در سایه تحولات مختلف منطقه

رییسی در خصوص تهدیدها و حضور آمریکا در منطقه گفت: پارلمان عراق قانونی در خصوص اخراج نیروهای آمریکایی صادر کرده و ما اعتقاد داریم باید این قانون به اجرا گذاشته شود، زیرا وجود آمریکا عامل ناامنی است.

رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: حضور نظامی آمریکا هرگز عامل امنیت نیست بلکه اسباب ناامنی است و ادامه حضور نظامی آمریکا تبدیل به خطری برای کشورهای منطقه شده است.

وی با بیان اینکه نباید تهدیدهای آمریکا را خیلی جدی گرفت، گفت: آمریکا می‌خواهد از طریق این تهدیدها به اهداف خودش برسد.

رییسی سیاست جمهوری اسلامی ایران را برداشتن کامل تحریم‌ها از روی کشور عنوان کرد و گفت: اروپا و آمریکا باید به تعهدات خود نسبت به ایران عمل کنند، زیرا جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهداتش عمل کرد.

رییس قوه قضائیه در بخش دیگری از مصاحبه خود تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران موضع خود را اعلام کرده و گفته است که واشنگتن بایستی تحریم‌های خود را بر دارد و آمریکا و اروپا باید به تعهدات خود در قبال ایران پایبند باشند.

رییسی تاکید کرد: ما به سیاست‌های آمریکا اعتمادی نداریم و بهترین مثال در این خصوص گروه تروریستی داعش است.

به گفته رییس قوه قضائیه، آمریکا ادعا کرده است که قصد مبارزه با تروریسم دارد، اما به این سخن اعتماد نداریم، زیرا خودشان اعتراف کرده‌اند که این گروه تروریستی با سلاح و پول مورد حمایت آن‌ها ایجاد شده؛ بنابراین چگونه ملت‌های منطقه می‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند.

وی تاکید کرد: منطقه بدون آمریکا مورد تاکید جمهوری اسلامی ایران است.

تحریم‌ها نمی‌تواند باعث توقف ایران شود

رییسی در خصوص تحریم‌ها گفت: ما بارها اعلام کرده‌ایم که تحریم‌های آمریکا نمی‌تواند باعث توقف جمهوری اسلامی ایران شود.

رییس قوه قضائیه ایران افزود: ما صادرات نفت را ادامه می‌دهیم و نمی‌توانند مانع ما شوند و ایران و مسؤولان در ایران در صدد ناکام کردن این تحریم‌ها هستند.

رییسی اضافه کرد: ایران در زمینه برنامه هسته‌ای هرگز متوقف نشده و در زمینه تسلیحات دفاعی در حال پیشرفت روزانه و هر از چندی شاهد رونمایی از دستاوردهای جدید هستیم.

رییس قوه قضائیه کشورمان تاکید کرد: سیاست ایران همکاری با عراق و کشورهای همجوار است و تاکنون این همکاری روند خوبی داشته است.

رییسی با اشاره به رفت و آمد هیأت‌های مختلف خارجی به ایران، افزود: همکاری بین ایران و همه کشورها به خوبی جریان دارد.

رییس قوه قضائیه افزود: برخی تصور می‌کنند که جنگ و تحریم باعث انزوای ایران می‌شود، اما این اتفاق نیفتاد و ایران با همه کشورها همکاری دارد و به کشورهای مختلف هم گفته‌ایم نباید تحت فشار آمریکا قرار گرفته و باید استقلال خود را حفظ کنند.

رییسی تاکید کرد: آمریکا می‌خواهد فشار بیاورد تا سیاست‌هایش را اعمال کند.

استفاده عراق از تجربه ایران در مبارزه با فساد

رییس قوه قضائیه در خصوص مبارزه با فساد گفت: هر کشوری می‌خواهد عدالت را اعمال کند، باید با فساد مبارزه کند.

رییسی در خصوص ایران افزود: مبارزه با فساد یکی از اصول جمهوری اسلامی ایران است.

رییس قوه قضائیه بر ضرورت مبارزه با بسترهای ایجاد فساد تاکید کرد و گفت: ایران چند گام در مبارزه با فساد برداشته که از جمله آن اصل شفاف سازی اموال و دارایی مسؤولین است.

رییسی نظارت از داخل و خارج دستگاه‌ها را یکی از اقدامات مهم امر مبارزه با فساد دانست و افزود: انتخاب شخصیت‌های اصلح برای اداره دستگاه‌ها از مواردی است که در امر مبارزه با فساد کمک می‌کند.

رییس قوه قضائیه ادامه داد: مسئله دیگر فعال کردن نقش مردم و نهادهای مردمی از طریق اصل امر به معروف و نهی از منکر است و بستر را برای مبارزه با فساد فراهم می‌کند.

رییسی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: در ایران طرح جدی مبارزه با فساد آغاز شده و ادامه می‌یابد.

رییس قوه قضائیه افزود: مردم باید احساس کنند که برخورد جدی نظام با فساد وجود دارد و به اقشار مختلف ملت باید احساس اطمینان داد.

رییس قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: ما بارها تکرار کرده‌ایم هیچ خطوط قرمزی برای مبارزه با فساد وجود ندارد.

رییسی بازگرداندن دارایی که به صورت غیر مشروع به دست آمده را یکی از دیگر از موارد مبارزه با فساد دانست و گفت: اعمال مجازات بر فاسد و بازگرداندن دارایی‌ها به خزانه دولت در پرونده مبارزه با فساد مهم است.

همکاری بین المللی در پرونده قضائی ترور فرماندهان شهید

رییس قوه قضائییه گفت که جنایت ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس نقض همه قوانین بین المللی و نقض حاکمیت عراق بود و باید این پرونده برای مجازات عوامل و همکاران و برنامه ریزان این پرونده پیگیری شود.

به گفته رییسی، باید بدانیم که اعمال مجازات در حق عوامل این جنایت باعث بازدارندگی در حق کسانی می‌شود که در فکر انجام جنایت‌های مشابه هستند.

رییس دستگاه قضا افزود: مسئله دیگر اینکه آمریکا مرتکب ترور در حق فرماندهان مبارزه با تروریسم شده و به طور رسمی اعتراف کرد و این نقض قوانین بین المللی است.

رییسی تاکید کرد: آمریکا دو قهرمان مبارزه با تروریسم را به شهادت رساند، اما مردم پیام شهیدان سلیمانی و ابومهدی را دریافت کرده و شاهد تشییع باشکوه پیکرهای آن‌ها بودیم و امروز مکتب شهید سلیمانی و ابومهدی شکل گرفت که مبتنی بر اخلاص، ولایتمداری و عشق به مردم و مقابله با دشمن و مبارزه با ظلم است.

رییس قوه قضائیه افزود: جوانان در عراق و ایران و کشورهای مختلف در شخصیت سلیمانی و ابومهدی نمادهای مبارزه با استکبار می‌بینند.

رییسی در خصوص پیگرد بین المللی پرونده گفت: دستگاه قضائی عراق در این خصوص با صدور حکم قضائی، عزم جدی خود را برای پیگیری پرونده بیان کرده و طی دیدارهایم با رییس شورای عالی قضائی و همچنین نخست وزیر عراق، آن‌ها تاکید کردند که این پرونده را تا رساندن به نتیجه لازم ادامه می‌دهند.

رییس قوه قضائیه افزود: در ایران یک تیم کاری از حقوقدانان و دیپلمات‌ها نیز ایجاد شده و آماده همکاری با عراق هستیم تا به نتایج مورد نظر برسانیم.

رییسی افزود: مشارکت هر کشور یا شرکت یا هر فرد در این پرونده تحت پیگرد قضائی قرار می‌گیرند و در حال حاضر در عراق و ایران در این خصوص تحقیقات جریان دارد.

رییس قوه قضائیه ایران تاکید کرد: تحقیقات نشان می‌دهد که آمریکا در ارتکاب این جنایت تنها نبوده بلکه شرکت‌ها و افراد مرتبط با برخی کشورها با آمریکایی‌ها همکاری کرده‌اند.

رییسی خاطر نشان ساخت: اگر مشارکت هر شخص یا شرکت در این جنایت آمریکایی اثبات شود، تحت پیگرد قضائی ایران و عراق قرار می‌گیرند.

همکاری در زمینه مبارزه تروریسم

رییسی تاکید کرد که ریشه کنی گروه تروریستی داعش یک قضیه مهم است و باید تبدیل به سیاست کشورهای منطقه شود.

به گفته رییس دستگاه قضا، باید دولتمردان در این قضیه شرکت کنند، زیرا وجود هسته‌های داعش باعث کشتار و فساد مجدد می‌شوند.

رییس قوه قضائیه ادامه داد: ایران آماده همکاری برای مقابله با تروریسم داعشی است و باید کشورهای منطقه در مبارزه با این جریان تروریستی جدی باشند.

رییسی افزود: داعش ساخته آمریکا است و جریانی است که صهیونیسم و آمریکا ایجاد کرده‌اند تا در راستای تحقق سیاست‌هایشان باعث رعب و وحشت در ملت‌های منطقه شوند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

عناوین بیشتر