کد خبر 503696

به دنبال توافق هسته‌ای با ایران؛

نشست شورای امنیت ملی آمریکا امروز برگزار می‌شود

شبکه «المیادین» به نقل از خبرنگار خود در واشنگتن گزارش داد که نشست امروز شورای امنیت ملی آمریکا درباره ارائه پیشنهاد در خصوص توافق هسته‌ای با ایران خواهد بود.

به گزارش المیادین، نشست امروز شورای امنیت ملی آمریکا بر موضوع ایران متمرکز خواهد بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، المیادین به نقل از خبرنگار خود در واشنگتن نوشت: «نشست امروزِ شورای امنیت ملی برای پیشنهاددهی در خصوص توافق هسته‌ای با ایران است».

المیادین در ادامه افزود: «وزیر خارجه آمریکا امروز با همتایان بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی گفت‌و‌گویی محرمانه خواهد داشت».

خبرنگار این شبکه لبنانی همچنین گزارش داد: «توافق هسته‌ای، محور نشست روز چهارشنبه [هفته] گذشته برخی اعضای شورای امنیت ملی بود».

پایگاه خبری آمریکایی «آکسیوس» نیز شامگاه روز گذشته به نقل از افراد آگاه گزارش داده بود کاخ سفید امروز (جمعه) جلسه کمیته مدیران شورای امنیت ملی آمریکا را با موضوع ایران و محوریت برنامه هسته‌ای آن تشکیل می‌دهد.

مقام‌های دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا در روزهای گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگردانند. آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

با این وجود، دولت جدید آمریکا هنوز ساز و کار خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را اعلام نکرده‌ است. اعضای تیم بایدن در اظهاراتی مبهم می‌گویند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان مبنایی برای «قوی‌تر و طولانی‌تر کردن» توافق هسته‌ای استفاده کنند.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته‌ای را نقض کرده و از آن خارج شده است مقام‌های دولت بایدن به تلویح می‌گویند بازگشت آنها به برجام منوط به این است که ایران کاهش تعهداتش در این توافق را به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به نقض برجام از سوی آمریکا و اینکه اقدامات تهران در واکنش به نقض عهد واشنگتن بوده هرگونه گام از سوی ایران بعد از رفع تحریم‌ها صورت خواهد گرفت.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر