کد خبر 500995

سکان وزارت خزانه‌داری آمریکا در دست یک زن؛

جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا شد

خانم جنت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا به عنوان سومین گزینه پیشنهادی بایدن برای عضویت در دولت، از سنای آمریکا رای اعتماد گرفت.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، مجلس سنای آمریکا عصر دوشنبه به جنت یلن رای اعتماد داد تا گامی دیگر برای تشکیل رسمی کابینه دولت جو بایدن چهل و ششمین رییس جمهوری آمریکا، برداشته باشند.

یلن در کمیته مالی سنا توانسته بود ۲۶ رای مثبت بدون هیچ مخالفی را کسب کند.

وی نخستین زن در تاریخ آمریکا است که این سمت را عهده دار خواهد شد که ریاست بانک مرکزی (فدرال رزرو) آمریکا، ریاست شورای مشاوران اقتصادی کاخ سفید، و وزیر خزانه داری را عهده دار بوده است.

جنِت لوییز یلن ۷۴ ساله (به انگلیسی: Janet Louise Yellen) (زاده ۱۳ اوت ۱۹۴۶)، اقتصاددان آمریکایی، پروفسور بازنشسته دانشگاه برکلی است که ریاست فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) را از ۳ فوریه ۲۰۱۴ تا ۳ فوریه ۲۰۱۸میلادی بر عهده داشت.

 یلن در بین سالهای ۱۹۷۱–۱۹۷۶ در دانشگاه هاروارد تدریس می‌کرد. از سال ۱۹۷۸–۱۹۸۰ او در دانشکده اقتصاد دانشگاه لندن تدریس می‌کرد. او در بین سالهای ۱۹۷۷–۱۹۷۸ در فدرال رزرو به عنوان اقتصاد دان مشغول به کار بود.

از سال ۱۹۸۰ او در دانشگاه برکلی مشغول به کار شد و اکنون استاد بازنشسته این دانشگاه است. یلن در سال ۱۹۹۷ به عنوان رییس مشاوران اقتصادی کلینتون انتخاب شد. او در بین سالهای ۱۹۹۴ تا ۱۹۹۷ به عنوان عضو هیئت مدیره بانک مرکزی کار می‌کرد. او در بین سالهای ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ رییس بانک فدرال رزرو سان فرانسیسکو بود.

YiXiQFGZsSnA

در سال ۲۰۱۰ باراک اوباما جانت یلن را به سمت نایب رییس بانک فدرال رزرو انتخاب کرد.

یلن در نشست امروز سنا، توانست ۸۴ رای موافق در مقابل ۱۵ رای مخالف، به دست آورد.

از خانم جنت یلن به عنوان یک چهره کلیدی در پایان دادن به رکود اقتصادی سال ۲۰۰۷ یاد می‌شود.

پیش از این آوریل هینز برای تصدی مدیریت اطلاعات ملی آمریکا و لوید آستین سوم برای وزارت دفاع از سنای آمریکا رای اعتماد گرفته‌اند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر