کد خبر 499626

منابع ایرلندی خبر دادند؛

ایرلند به دنبال بازگشایی سفارت در تهران

منابع ایرلندی روز دوشنبه از طرح مقامات دوبلین برای بازگشایی سفارت ایرلند در تهران در آستانه تشکیل دولت جدید این کشور، با هدف تقویت مناسبات سیاسی و اقتصادی با ایران خبر دادند.

روزنامه آیریش تایمز، روز دوشنبه نوشت: طرح بازگشایی سفارت ایرلند در تهران احتمالا پیش از تشکیل دولت جدید به منظور محکم کردن مناسبات تجاری با ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه در دستور کار قرار می گیرد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، این روزنامه افزود: از زمان لغو تحریم های غربی علیه ایران در ماه ژانویه گذشته، کشورهای اروپایی به دنبال تقویت روابط شان با ایران کشور هستند.
آیریش تایمز افزود: ایران با هشتاد میلیون جمعیت، از زمان فروپاشی شوروی در دهه 1990 میلادی، بزرگترین کشوری است که به بازار جهانی مجددا می پیوندد.
این روزنامه نوشت: مسئولان بخش مواد غذایی وزارت کشاورزی ایرلند به همراه 17 شرکت فعال در زمینه مواد غذایی در هفته گذشته به ایران رفته بودند.
آیریش ایرلند اضافه کرد: یک هیات پیشرو ایرلندی نیز قرار است در اواخر ماه میلادی کنونی به منظور بررسی راه های گسترش روابط دو کشور در زمینه خدمات سلامت، فناوری و خدمات مالی راهی تهران شود.
این روزنامه نوشت : ' چارلی فلاناگان ' وزیر خارجه ایرلند در گفت وگو با آیریش تایمز گفت: 'شبکه دیپلماتیک ایرلند در حال بررسی و کسب اطمینان از این مساله هستند که منابع ما هم راسا با نیازهای بزرگ و فرصت ها باشند. '
آیریش ایرلند افزود: چارلی فلاناگان افزود: 'در همین چارچوب من بسیار آگاه از منافع سیاسی ، اقتصادی و تجاری بازگشایی سفارت ایرلند در ایران هستم که هدف نخست آن کمک به شرکت های ایرلندی که مایل به استفاده از فرصت های جدید تجاری ایجاد در این کشور هستند، است. '
به نوشته آیریش تایمز، سفارت ایرلند در تهران تا سال 2011 میلادی فعالیت داشت اما در چارچوب کاهش هزینه ها متعاقب بحران های مالی، بعدا بسته شد. 
به گفته منابع آگاه، 'براساس اظهارات مقامات قبلی دولت ایرلند قرار بود پس از انتخابات پارلمانی این کشور در 26 فوریه ( هفتم اسفندماه)، دوبلین نسبت به بازگشایی سفارتش در تهران اقدام کند' اما بن بست سیاسی ایجاد شده متعاقب این انتخابات عملا مانعی در این مسیر شد.
این منبع گفت: 'تصمیم دولت ایرلند برای بازگشایی سفارتش در تهران اتخاذ شده تنها زمان اجرای آن مطرح است.'
بدنبال بروز بن بست سیاسی در ایرلند متعاقب انتخابات عمومی فوریه گذشته؛ بیش از دو ماه است که این کشور با کفیل نخست وزیری اداره می شود.
اما با توافق اخیر حزب 'فینه گل' به رهبری 'ادنا کنی' و حزب مخالف' فینه فویل' برای تشکیل یک دولت اقلیت، انتظار می رود که در این هفته 'اندی کندی ' مجددا مامور تشکیل دولت جدید این کشور شود.
به گفته منبع یاد شده، تشکیل دولت جدید ایرلند عملا راه را برای بازگشایی سفارت ایرلند در تهران بازخواهد کرد.
'جواد کچوئیان' سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوبلین، با اشاره به ابراز تمایل ایرلندی ها برای بازگشایی سفارت خود در تهران، تصریح کرده بود که اراده مثبتی برای توسعه هرچه بیشتر مناسبات دو کشور در سال 1395 وجود دارد.
کچوئیان در این گفت وگو بیان داشت: به دنبال توافق هسته ای و رفع تحریم های سازمان ملل نشانه های تحرک در روابط تهران و دوبلین به وضوح مشاهده می شود.
وی تصریح کرد: با توجه به ابراز تمایل مقامات ایرلندی برای بازگشایی سفارت شان در تهران، قطعا تحقق این امر بر روند رو به گسترش مناسبات و همکاری های دو کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.
حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری امروزش ( دوشنبه ) در پاسخ به پرسشی درباره بازگشایی سفارت ایرلند در ایران گفته است: دولت ایرلند در سال 2011 به علت مشکلات مالی اعلام کرد سفارتش را در تهران تعطیل می کند.
جابری انصاری افزود: ما هم موضع گیری جدید مسئولان ایرلندی را در رسانه ها دیده ایم اما این اقدامات باید از مراجع دیپلماتیک پیگیری شود.
وی گفت: اگر چنین شود جمهوری اسلامی ایران آن را با نگاه مثبت می بیند و این اقدام از مسیر طبیعی طی می شود.
جابری انصاری افزود: این از جمله نتایج پسابرجام و در چارچوب مجموعه گشایش ها در شبکه روابط کشورمان با کشورهای مختلف است و منوط به درخواست دولت ایرلند، با نگاه مثبت پیگیری می شود.
روابط تجاری ایران و ایرلند در سال 2015 با 65 درصد افزایش نسبت به سال پیش از آن به 78 میلیون یورو رسیده است که از این میزان 76.5 میلیون یورو سهم صادرات ایرلند به ایران و 1.5 میلیون یورو واردات ایرلند از کشورمان بوده است.
مهم ترین صادرات ایرلند به کشورمان را به ترتیب تجهیزات و کالاهای پزشکی و دارویی، اسانس و عطریات و لوازم آرایشی، مواد غذایی و مواد اولیه نوشابه های گازدار، مواد شیمیایی، ماشین آلات، تجهیزات و قطعات صنعتی و همچنین ابزارهای تخصصی کنترلی و علمی تشکیل می دهد. واردات ایرلند از ایران را نیز عمدتاً میوه، سبزیجات و خشکبار تشکیل داده است.
به گفته سفیر ایران در دوبلین، مهمترین عرصه همکاری های دو کشور در سال آینده در زمینه خدمات لیزینگ هواپیما، تکنولوژی IT و دانش فنی پیشرفته ترکیبات مواد اولیه فرآورده های غذایی - لبنی، تولیدات محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی و همچنین در زمینه تبادل دانشجو و استفاده از دوره های آموزشی زبان و تخصصی حسابداری- مالی است. 
وی عنوان کرده است گشایش خط پروازی مستقیم از تهران به مقصد آمریکای شمالی از طریق فرودگاه 'شانون' ایرلند نیز یکی دیگر از زمینه های بسیار مهم همکاری است که در صورت تحقق، می تواند زمینه ساز تردد بیشتر ایرانی ها و ایرلندی ها و افزایش تعاملات تجاری دو کشور گردد.
نظام حکومتی ایرلند جمهوری پارلمانی است، قوه مجریه از دولت به رهبری نخست وزیر تشکیل یافته و رئیس جمهوری، رئیس تشریفاتی کشور است.
براساس نتایج اعلام شده از انتخابات عمومی فوریه گذشته، از 158 کرسی مجلس نمایندگان ایرلند، حزب فینه گل موفق به کسب 50کرسی و حزب کارگر با شکستی سنگین موفق به کسب 7 کرسی شده است.
حزب محافظه کار فینه گل که با مشارکت حزب میانه رو کارگر از سال 2011 میلادی قدرت را در دست دارد، برای ادامه دولت ائتلافی اش حداقل به 80 کرسی پارلمان نیاز داشت.
براساس نتایج یاد شده، حزب 'فینه فویل' (Fianna Fail) رقیب اصلی حزب 'فینه گل' در این انتخابات 44 کرسی (24.35درصد آرا)، حزب 'شین فین' 23 کرسی (13.85درصد آرا) و سایر احزاب 34 کرسی به دست آورده اند.
بدین ترتیب پارلمان جدید جمهوری ایرلند همانطور که انتظار می رفت یک 'پارلمان معلق' که هیچ حزبی در آن اکثریت ندارد، می باشد.
به گزارش منابع ایرلندی، در حال حاضر دو حزب اصلی فینه گل و فینه فویل برای تشکیل یک دولت ائتلافی به توافق رسیده اند.
توافق سیاسی یاد شده نیازمند تصویب رسمی در نشست های جداگانه قانونگذاران است و انتظار می‌رود پس از آن رای گیری پارلمانی برای انتخاب یک نخست وزیر جدید انجام خواهد شد که احتمالا روز چهارشنبه این هفته اتفاق خواهد افتاد. 
جمهوری ایرلند کشوری واقع در بخش جنوبی جزیره ایرلند است که بخش شمالی آن بخشی از خاک بریتانیا را تشکیل می دهد. 
جمعیت ایرلند جنوبی به حدود چهار میلیون و 700 هزار نفر می رسد که با درآمد سرانه حدود 48 هزار دلار در سال، در رده چهاردهم جهانی قرار دارند.
بیشتر بخوانید
ارسال نظر