کد خبر 498070

به دلیل فساد مالی؛

رییس‌جمهور سابق کره جنوبی به ۲۰سال زندان محکوم شد

دادگاه عالی کره جنوبی حکم ۲۰ سال زندان «پارک گئون هائه» را که به دلیل فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت مقصر شناخته شده بود، تایید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، با تایید حکم ۲۰ سال حبس رییس جمهور پیشین کره جنوبی، او باید بیشتر سال‌های باقی مانده از عمرش را در زندان سپری کند.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، روز سه‌شنبه دادگاه عالی کره جنوبی حکمی را که احتمالاً نهایی باشد درباره محکومیت فساد مالی «پارک گئون هائه» ۶۸ ساله صادر کرد که در پاسخ به درخواست تجدیدنظر دادستان‌ها علیه حکمی در ژوئیه که مجازات زندان او را کاهش داده بود، ارائه شد.

پارک روند رسیدگی‌ها را تحریم کرده بود. او ضمن انکار ارتکاب هر خطایی از سوی خود، دادگاه‌های تحت هدایت «مون جائه این» رییس جمهور کنونی کره جنوبی که بعد از پارک روی کار آمد را به جانبداری محکوم کرده است. دولت مون این اتهامات را رد می‌کند.

پارک در سال ۲۰۱۳ به عنوان اولین رییس جمهور زن کره جنوبی قدرت را در دست گرفت اما در سال ۲۰۱۶ مورد استیضاح پارلمان قرار گرفت و قبل از پایان دوره‌اش در سال ۲۰۱۷ از سوی دادگاه قانون اساسی برکنار شد. او بعدها به دلیل ارتشاء، اخاذی و سوءاستفاده از قدرت در سال ۲۰۱۸ محکوم شد.

روسای‌جمهور کره جنوبی سوابق زیادی در ترک قدرت به دلیل این اتهامات را دارند. از سال ۱۹۸۷ سه رییس جمهور این کشور به دلیل اتهامات کیفری محکوم شناخته شدند و سایرین هم به همراه اعضای خانواده به دلیل ظن به انجام اختلاس، بعد از پایان دوره پنج ساله خود تحت تحقیقات قرار گرفتند.

«لی میونگ باک» رییس جمهور قبل از پارک هم به دلیل فساد در زندان به سر می‌برد.

تاکنون بخشش‌هایی در ارتباط با روسای جمهور پیشین اعطا شده، اما به نظر نمی‌رسد مون قصد چنین کاری را در خصوص این دو رییس جمهور محافظه‌کار محبوس داشته باشد.

پیشتر «لی ناک یون» رهبر حزب دموکراتیک حاکم رییس جمهور مون مسئله مورد عفو قرار دادن این دو رییس جمهور را در روز سال نو مطرح کرد اما بعد از مواجه شدن با انتقادات از سوی حامیان رییس جمهور از سخنان خود عقب‌نشینی کرد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر