کد خبر 497518

رییس مجلس نمایندگان آمریکا؛

درباره استیضاح ترامپ چهارشنبه رای‌گیری می‌شود

مجلس نمایندگان آمریکا قصد دارد روز چهارشنبه درباره طرح استیضاح دونالد ترامپ رای گیری کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،  3 نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا دوشنبه طرح استیضاح دونالد ترامپ را ارائه و وی را به تحریک اوباش و طرفدارانش برای حمله خشونت آمیز به ساختمان کنگره آمریکا متهم کرده‌اند.

این طرح از سوی دیوید سیسیلین، تد لیو و جیمی راسکین ارائه شده و در آن دونالد ترامپ به دست داشتن در تحریک افراط گرایان و اوباش علیه دولت ایالات متحده متهم شده است.

 استنی هویر رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه گفته است که رای گیری درباره استیضاح ترامپ روز چهارشنبه انجام خواهد شد.

نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا پیش از این در اظهاراتی گفت: اعضای مجلس نمایندگان طی هفته جاری در ابتدا درباره قطعنامه‌ای رای گیری می کنند که از مایک پنس معاون رییس جمهور و سایر اعضای کابینه خواهد خواست تا دونالد ترامپ را از قدرت برکنار کند، پیش از آنکه مجلس نمایندگان بخواهد درباره طرح استیضاح ترامپ رای گیری کند.

پلوسی افزود: واکنش ترجیحی دموکرات ها به حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره این است که مایک پنس اقدام به برکناری ترامپ از قدرت با استناد به متمم 25 قانون اساسی کند. ولی در صورتی که مایک پنس حاضر به اجرای این اقدام نباشد، مجلس نمایندگان درباره طرح استیضاح رای گیری خواهد کرد.

در پی حمله هواداران ترامپ به کنگره و تسخیر کنگره توسط آنها به‌مدت چند ساعت، تعدادی از نمایندگان دموکرات مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا خواستار برکناری ترامپ توسط مایک پنس معاون رییس ‌جمهور و اعضای کابینه وی از طریق فعال‌سازی متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا شدند و تهدید کردند که اگر این کار انجام نشود، ترامپ را استیضاح خواهند کرد.

با وجود درخواست‌های مکرر دموکرات‌ها برای برکناری ترامپ از طریق متمم بیست‌وپنجم قانون اساسی آمریکا تاکنون مایک پنس و اعضای کابینه ترامپ تمایلی به این کار نشان نداده‌اند.

متمم 25 قانون اساسی آمریکا در باره قوانین در هنگام غیبت و جانشینی ریاست جمهوری این کشور است. طبق این متمم درصورت عدم کفایت، ناتوانی یا مرگ رییس جمهور آمریکا، اکثریت کابینه می‌توانند به انتصاب معاون وی به عنوان رییس جمهور رأی دهند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر