کد خبر 496476

طی پنجمین ماه متوالی صورت گرفت؛

ثبت تورم منفی برای منطقه یورو

بر اساس برآورد منتشر شده توسط دفتر آماری اتحادیه اروپا موسوم به "یورواستات"، نرخ تورم منطقه یورو برای پنجمین ماه متوالی در دسامبر سال۲۰۲۰ همچنان منفی باقی ماند.

به گزارش شینهوا، بر اساس برآورد منتشر شده توسط سایت یورواستات در روز پنجشنبه، نرخ تورم منطقه یورو برای پنجمین ماه متوالی در دسامبر سال 2020 همچنان منفی باقی ماند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، این در حالی است که شاخص هماهنگ قیمت مصرف کننده (HICP) نسبت به مدت مشابه سال 2019، 0.3 درصد کاهش نشان می دهد.

نرخ تورم منطقه یورو در سپتامبر به پایین تر از صفر رسید که در مقایسه با سال گذشته 0.2 درصد کاهش داشت. به گفته آژانس آماری اتحادیه اروپا، این رقم در ماه اکتبر بازهم 0.3 درصد افت کرد و از آن زمان تاکنون تا حد زیادی بدون نوسان بوده است.

هرو هانون، مقام سابق رئیس بانک مرکزی فرانسه در توییتی نوشت: تورم منفی به میزان 0.3 درصد در دسامبر سال 2020 به دو عامل مربوط می شود: کاهش 7 درصدی قیمت انرژی و همین نرخ منفی تورم در آلمان (-0.7 درصد) که در پی عملیات سیاسی مرکل برای کاهش مالیات بر ارزش افزوده رخ داد.

به گفته یورواستات، تورم منفی بخش انرژی با رشد قیمت سایر بخش ها مانند غذا، الکل و دخانیات و همچنین خدمات جبران شد.

بر اساس این گزارش، قیمت انرژی به علت توقف فعالیت های اقتصادی در پی همه گیری بیماری کرونا ویروس بسیار آسیب دیده است.

در آلمان، بزرگترین اقتصاد اروپا، آنگلا مرکل، در اقدامی به منظور مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، مالیات بر ارزش افزوده را طی نیمه دوم سال 2020 به طور موقت کاهش داده بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر